Rumunský parlament schválil novou vládu s premiéra Citsuem

Rumunský parlament dnes schválil novou, povolební vládu, kterou vytvořila koalice středopravicových stran. V čele kabinetu dostal důvěru obou komor zákonodárného sboru dosavadní ministr financí Florin Citsu, který společně s ministry záhy po hlasování složil přísahu, informovala agentura Agerpres.

Florin Citsu
doporučujeme

Na vytvoření vládní koalice se dohodly Národně liberální strana (PNL), aliance reformistů USR-PLUS a strana maďarské menšiny UDMR. Společně mají v parlamentu zhruba 55 procent mandátů. Volby sice 6. prosince vyhrála Sociálnědemokratická strana (PSD), nikdo s ní však nebyl ochoten jít do vlády.

Vládní program, s nímž poslance a senátory seznámil Citsu, a složení navrhovaného kabinetu podpořilo podle Agerpresu 260 zákonodárců, přičemž ke schválení stačilo 228 hlasů. Proti hlasovalo 186 členů horní a dolní komory.

Citsu označil za prioritu svého kabinetu překonání koronavirové krize, zmírnění škod, které způsobila, a nasměrování rozsáhlých investic do infrastruktury země.

V nedávných volbách poznamenaných rekordně nízkou účastí překvapivě zvítězila PSD. Nicméně žádná z parlamentních stran nebyla ochotná spolupracovat se sociálními demokraty, jejichž obraz pošramotila obvinění z korupce i kontroverzní reforma soudnictví, kterou prosazovali během svého vládního angažmá od roku 2017 do loňského října.

Liberálové, jejichž vítězství se předpokládalo, skončili druzí. Předseda PNL Ludovic Orban kvůli tomuto neúspěchu odstoupil z funkce premiéra, nicméně v čele strany zůstal.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo dál roste, opatření se asi zpřísní

28.01.2021 08:58 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES je dnes třetí den po sobě na 68 bodech ze sta. Zůstává tak už…

Česko si mezi zeměmi na žebříčku korupce pohoršilo o pět míst

28.01.2021 08:41 Česko se na žebříčku organizace Transparency International (TI), která sleduje korupci, propadlo v…

Němečtí vědci pojmenovali nový druh šneka po Gretě Thunbergové

28.01.2021 08:16 Němečtí zoologové pojmenovali jeden z nově objevených druhů šneka po švédské ekologické aktivistce…

Německo uvažuje o zákazu vstupu z oblastí se zmutovaným koronavirem

28.01.2021 06:48 Německo zvažuje zakázat vstup do země cizincům z oblastí s nakažlivějšími variantami koronaviru,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama