Rumunský prezident chce prodloužit koronavirový stav pohotovosti

Stav pohotovosti zavedený v Rumunsku 15. května v rámci boje proti šíření koronavirové nákazy musí zůstat v platnosti ještě dalších 30 dnů do poloviny července. Podle agentury Reuters to dnes řekl rumunský prezident Klaus Iohannis.

Klaus Iohannis
doporučujeme

Prezident počátkem března nařídil přísná omezující opatření s cílem zvládnout prudce se šířící infekci koronaviru SARS-CoV-2. V polovině května pak stav nouze vláda nahradila stavem pohotovosti, který provázejí mírnější restrikce.

"Vidíme, že počet nově infikovaných se významněji nesnižuje, takže potřebujeme tento modus prodloužit, abychom mohli dál proti tomuto viru bojovat," konstatoval dnes šéf státu.

S prosazením tohoto záměru to ale Iohannis nebude mít lehké. Prodloužení totiž musí schválit parlament, v němž centristická vláda nemá většinu. Sociální demokraté, kteří vedou opozici, už pohrozili, že prodloužení zablokují, přičemž nařkli kabinet Ludovica Orbana z toho, že se snaží změnit denní život "pokutami a omezeními".

V Rumunsku od vypuknutí epidemie evidují 20.749 potvrzených případů nákazy koronavirem. Z toho se 14.910 infikovaných už uzdravilo, ale na druhé straně 1345 zemřelo. Za posledních 24 hodin přibylo 145 infikovaných.

Za stavu pohotovosti byl zrušen zákaz cestování bez úředního povolení, venku se smějí konat bohoslužby a provoz mohly obnovit restaurace s venkovní obsluhou.

Od 15. června by podle Iohannise mělo další uvolnění restrikcí zahrnovat otevření nákupních center, mateřských škol, mimoškolních zařízení a plaveckých bazénů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prezidentské volby v Polsku: Duda těsně vyhrál, ukazuje odhad

12.07.2020 22:01 Aktualizováno Volby polského prezidenta patrně těsně vyhrál stávající šéf státu Andrzej Duda. Naznačují to…

Katalánsko opět uvalí karanténu na 200 tisíc obyvatel, covid-19 se rychle…

12.07.2020 21:38 Španělsko zavede poprvé od uvolnění restrikcí přijatých kvůli koronaviru nová omezení pohybu v…

Polsko zažilo krutou a vulgární kampaň. Novinářka popsala boj o post…

12.07.2020 20:00 Poláci dnes rozhodují, zda jejich příštím prezidentem bude staronový nominant vládního Práva a…

Hon na pumu skončil. Polák se po třech dnech na útěku přihlásil policii,…

12.07.2020 19:08 Tři dny se ve Slezském vojvodství na jihu Polska ukrýval před úřady muž, který u sebe ilegálně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy