Rus byl v Dánsku obviněn ze špionáže, žalobce bude žádat dva tresty

V Dánsku byl dnes obviněn ze špionáže ruský občan, který je podezřelý, že poskytoval ruské tajné službě mimo jiné informace o dánských energetických technologiích. Podle agentury Reuters to oznámila dánská prokuratura. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová záležitost označila za pokračující "protiruskou hysterii".

Policie Dánsko (Foto: Heb)
doporučujeme

"Zatčení a začínající soudní řízení považujeme za další fázi protiruské hysterie ze strany Kodaně," uvedla Zacharovová v prohlášení citovaném agenturou TASS. "Taková nepodložená obvinění připomínají hon na čarodějnice, což ohrožuje činnost ruských odborníků v Dánsku," dodala mluvčí ruské diplomacie.

Ruské velvyslanectví v Dánsku v reakci uvedlo, že vznesené obvinění ze špionáže vůči ruskému občanovi je chybné. Ambasáda proto očekává, že bude zproštěn viny.

Rus, který za předávání informací dostal od ruské rozvědky zaplaceno, byl zatčen v červenci, sdělila dále prokuratura. Ta bude žádat pro obviněného trest vězení a vyhoštění z Dánska.

Případem se bude zabývat soud v městě Aalborg a předpokládá se, že proces se bude konat za zavřenými dveřmi. Jeho začátek ještě nebyl stanoven, uvedla dánská televize TV2.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo oznámilo 12.257 nových infekcí, 349 úmrtí

24.01.2021 06:59 Německo dnes ohlásilo 12.257 nově potvrzených případů koronaviru za 24 hodin, v souvislosti s…

Německo zpřísní kontroly cestujících Čechů

24.01.2021 05:12 Česká republika se dnes pro Německo oficiálně stává vysoce rizikovou oblastí kvůli vysokým počtům…

Strategie pro život po uzávěře je ještě daleko, míní Laschet

23.01.2021 20:02 Dlouhodobá strategie otvírání po plošné uzávěře nebude až do léta možná. Řekl to dnes podle…

Francouzský zdravotní ústav navrhl dávat druhou dávku vakcíny až po 42…

23.01.2021 18:27 Aktualizováno Francouzský zdravotnický ústav (HAS) dnes navrhl, aby zdravotníci druhou dávku vakcíny proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama