Rusko musí zaplatit miliardy. Nizozemský soud odmítl žádost o odklad vymáhání odškodného za Jukos

Nizozemský nejvyšší soud dnes odmítl požadavek Ruska, aby prozatím pozastavil vymáhání odškodného ve výši 57 miliard dolarů (1,24 bilionu Kč), které má země zaplatit akcionářům někdejší ruské ropné společnosti Jukos za její vyvlastnění. Informovala o tom agentura DPA.

Michail Borisovič Chodorkovskij je ruský podnikatel a manažer.
doporučujeme

O povinnosti vyplatit odškodné rozhodl v únoru odvolací soud v Haagu. Zrušil tak rozsudek soudu nižší instance, podle kterého Rusko tuto částku platit nemuselo. Rusko se proti únorovému rozhodnutí odvolalo a požádalo o pozastavení vymáhání odškodného, dokud se odvolání nevyřeší.

Soud nicméně v dnešním rozhodnutí uvedl, že pravděpodobnost úspěchu odvolání "není taková, aby vyžadovala" pozastavení vymáhání odškodného. Ruské ministerstvo zahraničí označilo dnešní verdikt soudu za neopodstatněný. Dodalo, že bude dál hájit své "legitimní zájmy" v Nizozemsku i u jiných soudů.

O odškodném rozhodl v červenci 2014 arbitrážní soud v Haagu. V dubnu 2016 ale okresní soud v Haagu rozhodnutí zrušil s odůvodněním, že "mezinárodní arbitráž neměla žádnou pravomoc zasahovat do těchto záležitostí jako rozhodce". Po únorovém verdiktu odvolacího soudu ruská média a právní experti upozornili, že bývalí akcionáři Jukosu teď kvůli uspokojení svých pohledávek mohou žádat obstavení ruského majetku v zahraničí, jak se to už dělo po rozhodnutí arbitráže v roce 2014, a to například v Belgii a ve Francii.

Jukos byl svého času největší soukromou ropnou společností v Rusku s tržní hodnotou až 40 miliard dolarů. Hlavním vlastníkem byl oligarcha a oponent Kremlu Michail Chodorkovskij. Ten býval i nejbohatším člověkem v Rusku, v roce 2003 byl však zatčen a o dva roky později odsouzen k dlouholetému vězení za daňové úniky a zpronevěru. Společnost Jukos pak byla rozdělena a zestátněna, většinu majetku získala polostátní společnost Rosněfť, kterou řídil spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina Igor Sečin.

Jukos pak v srpnu 2006 vyhlásil bankrot. Chodorkovskij vyšel z vězení v prosinci 2013, když mu Putin udělil milost. Soud v Nizozemsku před třemi lety rozhodl, že ruské úřady firmu Jukos donutily zbankrotovat, protože jí nařídily zaplatit obrovské daňové nedoplatky.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svět dál zápolí s koronavirem, v Česku už je jeho nakažlivější britská…

18.01.2021 21:58 Aktualizováno Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19, se poprvé objevil předloni v prosinci v Číně.…

Conteho italská vláda získala důvěru poslanců, přežití ale nemá jisté

18.01.2021 21:31 Italská Poslanecká sněmovna dnes vyslovila důvěru vládě premiéra Giuseppeho Conteho. Kabinet…

Unijní státy zahájily debatu o cestování s očkovacími pasy

18.01.2021 17:53 Státy Evropské unie by před letní turistickou sezónou mohly zavést společné očkovací certifikáty,…

Německo očekává prodloužení a zpřísnění karantény

18.01.2021 16:32 Stávající karanténa v Německu, která platí nejméně do konce ledna, bude pokračovat i v únoru, navíc…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama