Rusové musí nově žádat o imigrační vízum do USA ve Varšavě

Rusové, kteří chtějí požádat o imigrační vízum do Spojených států, se nyní musí obrátit na americké velvyslanectví v Polsku, protože tato služba již není v Rusku dostupná. Agentuře AFP to dnes řekl mluvčí amerického ministerstva zahraničí.

Odpovědnost za tento krok připsal restriktivním opatřením Moskvy ohledně zaměstnávaní Rusů na velvyslanectví. Velvyslanectví USA v Moskvě bude nadále poskytovat pouze diplomatická nebo služební víza. Rusko rozhodnutí USA kritizovalo.

"Ruské žadatele o imigrační víza už nebudeme přijímat v Moskvě," sdělil mluvčí amerického ministerstva. Dodal, že schůzky potřebné k vydání víza se přesunou na americkou ambasádu ve Varšavě.

Na internetových stránkách ministerstva zahraničí bylo Rusko přidáno na seznam zemí, "kde Spojené státy nemají konzulární zastoupení nebo kde je politická či bezpečnostní situace natolik nejistá, že omezený počet konzulárních pracovníků nemůže posuzovat" žádosti o víza. Mezi desítku zemí patří státy ve válce nebo nepřátelé USA, jako je Kuba, Írán, Venezuela či Sýrie.

"Jsme si vědomi, že pro žadatele o vízum se jedná o důležitou změnu," konstatoval mluvčí ministerstva zahraničí. Případné žadatele vyzval, aby se do Polska vydávali pouze v případě, když jim americké zastoupení schůzku potvrdí. Připustil, že se nejedná o "ideální řešení".

"Rozhodnutí ruské vlády zakázat Spojeným státům zaměstnávat" v Rusku místní lidi nebo personál ze třetích zemí podle americké diplomacie "vážně ovlivňuje poskytování konzulárních služeb", uvedl dále mluvčí. Americké velvyslanectví přestalo přijímat běžné žádosti o cestovní víza již v květnu. Po přesunu agendy imigrantských víz do Varšavy bude vydávat jen diplomatická nebo služební víza.

Rusko dříve zařadilo USA na seznam zemí, které "nejsou přátelské". Musí žádat o souhlas se zaměstnáváním ruských občanů, a stanovilo přitom Washingtonu nulovou kvótu, uvedla agentura Reuters.

"Velmi omezený počet konzulárních pracovníků v Rusku nám nyní neumožňuje poskytovat běžné vízové služby nebo asistenci americkým občanům," řekl mluvčí amerického ministerstva zahraničí. "Američtí diplomaté léta ničí systém konzulárních služeb v Rusku," napsala na sociální síti mluvčí ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. "Z procesu, který je v 21. století rutinou, učinili skutečné peklo," dodala.

Současné americko-ruské vztahy bývají označovány za nejhorší od konce studené války, zhoršily se mimo jiné kvůli ukrajinské krizi, válce v Sýrii nebo obviněním, že se Kreml vměšuje do amerických voleb, což Moskva popírá.

Spory panují také ohledně fungování diplomatických misí, včetně počtu diplomatů, kteří mohou na ambasádách působit. Několik vln vzájemného vyhošťování diplomatů v posledních letech vážně narušilo fungování velvyslanectví a konzulátů obou zemí.

O věci jednal před dvěma týdny poradce ruského prezidenta Jurij Ušakov a náměstkyně amerického ministra zahraničí Victoria Nulandová. Řešení ale nenalezli, napsala AFP.

Související

NATO Komentář

25 let Česka v NATO. Členství nebylo samozřejmostí, umožnil jej vývoj v Rusku

Česká republika je rovné čtvrtstoletí součástí NATO. Výročí našeho vstupu je pravidelně oslavováno, zařadilo se mezi tradičně připomínaná výročí. Pro mnohé šlo o první skutečně hmatatelný krok na cestě „zpět do Evropy“, jak bývala eufemisticky nazývána transformace společensko-politického zřízení a zahraniční politiky po pádu diktatury KSČ. Členství v alianci mělo symbolickou i praktickou rovinu. Česko – spolu s Polskem a Maďarskem – se zařadilo do pomyslného elitního klubu západních zemí, institucionalizovalo svou polistopadovou mezinárodní orientaci. Zároveň získalo kýžené bezpečnostní garance ze strany tehdy jediné supervelmoci, Spojených států. Neměli bychom ale zapomínat, že takový výsledek nebyl předem daný.

Více souvisejících

Polsko Rusko

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 12 minutami

Nikol Pašinjan, arménský premiér

Svět je na pokraji další války. Spor mezi Ázerbájdžánem a Arménie se vyostřuje

Pokud Arménie odmítne ustoupit v jednáních s Ázerbájdžánem ohledně navrácení některých území, která kontroluje od 90. let minulého století, hrozí vypuknutí války. Uvedl to arménský premiér Nikol Pašinjan během setkání s obyvateli příhraničních obcí v regionu Tavuš na severovýchodě země poblíž hranic s Ázerbájdžánem.

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Volby prezidenta RF 2024

Golos: Volby v Rusku byly největší podvod v dějinách země

Ruské nezávislé hnutí Golos (v překladu Hlas), které monitoruje dodržování práv voličů a volebních pravidel, označilo prezidentské volby v Rusku za "nejpodvodnější a nejzkorumpovanější v historii země." Jejich vítězem byl vyhlášen úřadující šéf Kremlu Vladimir Putin, který získal téměř 90 procent odevzdaných hlasů.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

Z filmu Svědkové Putinovi.

Filmy o Putinově Rusku a jeho agresi u příležitosti prezidentských (ne)voleb

O víkendu v Rusku proběhly prezidentské volby, jejichž průběh by se pro Putinovu opozici dal přirovnat k boji s větrnými mlýny. Vladimir Putin prezidentské křeslo obsadí již popáté. Kdy jindy si tak připomenout sérii filmů, které dohromady tvoří portrét novodobého diktátora, jeho vlivu na Rusko a připomínají, jak lehce je moc zneužitelná. Většinu z titulů snadno naleznete na streamovacích platformách.

včera

včera

včera

včera

včera

Česko jako postsovětský satelit? Americký deník upravil titulek článku o munici pro Ukrajinu

Americký deník Wall Street Journal po vlně příspěvků na sociálních sítích upravil titulek článku, v němž se věnuje české iniciativě, jejímž cílem je získání dělostřelecké munice pro Ukrajinu, která už přes dva roky čelí ruské agresi. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy