Růst počtu nakažených je ve Švédsku nejnižší od května

Denní přírůstek počtu nakažených infekčním onemocněním covid-19 ve Švédsku klesl na nejnižší úroveň od května. Tato skandinávská země dnes hlásí 283 nových případů, uvedla agentura Reuters. Jde o výrazný pokles proti červnu, kdy rozsáhlé testování přineslo rekordní nárůsty počtu potvrzených případů koronavirové nákazy.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Švédsko poutalo v uplynulých měsících pozornost svým volnějším přístupem k boji s koronavirovou pandemií, když spoléhalo na zodpovědné chování obyvatel.

V uplynulých dnech počty nových případů epidemie prudce klesly, což kontrastuje s červnem, kdy země hlásila až 1800 nových případů nákazy za den - více než jinde v Evropě. Počty úmrtí a hospitalizací ale klesají už od dubna. Tehdy zemřelých bývalo i více než 100, zatímco dnes švédské úřady hlásí 14 dalších úmrtí nakažených.

Dohromady už ve Švédsku zemřelo 5447 nakažených. Z nich více než polovina byli senioři z pečovatelských domů či využívajících služeb domácí péče.

Švédsko jen pomalu zvyšovalo počty testů, které byly dříve vyhrazeny vážně nemocným a pracovníkům ve zdravotnictví. Týdenní počty testů se však mezitím více než zdvojnásobily proti stavu z konce května a nyní je už rozsah testování srovnatelný například s Německem.

Kvůli červnovým nárůstům počtu nakažených mnoho zemí - včetně severských sousedů Švédska nebo i České republiky - nechalo své hranice uzavřené pro cestující ze Švédska. To by se nyní mohlo změnit, věří šéf švédského úřadu národního zdraví Johan Carlson. "Začínáme se blížit úrovním, které ostatní země považují za přijatelné," řekl dnes Carlson.

Ve Švédsku zůstaly i během nejhorší fáze pandemie otevřené školy, obchody či restaurace. Lidé byli jen vyzýváni k dodržování rozestupů, omezení vzájemných kontaktů a aby dbali na hygienu. Počet obětí koronavirové nákazy tak ve Švédsku byl mnohonásobně vyšší než v ostatních severských státech, kde úřady zavedly přísnější protiepidemická opatření. Zároveň ale švédské bilance zemřelých nedosahovaly úrovní v Británii nebo v Itálii.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bývalý král Juan Carlos I. se stěhuje ze Španělska

03.08.2020 20:45 Bývalý španělský král Juan Carlos I., který čelí vyšetřování kvůli finančnímu skandálu, se rozhodl…

Politici posvětili otevření nového mostu v Janově. Záchranáři ceremonii…

03.08.2020 20:17 Dva roky po zřícení dálničního mostu v severoitalském Janově dnes vrcholní italští představitelé…

Bývalý papež Benedikt XVI. těžce onemocněl

03.08.2020 19:34 Bývalý papež Benedikt XVI. těžce onemocněl, informoval dnes s odvoláním na papežova životopisce…

Na jih Španělska dorazilo od pátku 435 dalších migrantů z Afriky

03.08.2020 17:54 Na jih Španělska dorazilo od pátku z Afriky na menších člunech dalších 435 migrantů, většina z nich…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama