Ruští agenti se skrývali v Alpách, tajné služby je odhalily

Tajným službám Francie, Británie a Švýcarska se od loňského jara za pomoci partnerů ze Spojených států podařilo identifikovat 15 agentů ruské vojenské rozvědky (GRU), kteří se v posledních několika letech pohybovali po Evropě.

Osoby na tomto seznamu využívaly francouzský alpský department Horní Savojsko jako svůj základní tábor pro operace v Bulharsku, Černé Hoře či v jihoanglickém Salisbury. S odvoláním na své zdroje to v dnešní reportáži uvádí deník Le Monde.

"Bezprecedentní" pátrání po agentech podle listu odstartoval právě loňský incident v Salisbury, kde byl nervovým jedem novičok otráven bývalý ruský špion Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Podle britských vyšetřovatelů měli neúspěšný atentát na svědomí tři pracovníci GRU. I tato trojice, známá původně jen pod krycími jmény Alexandr Petrov, Ruslan Boširov a Sergej Fedotov, je na seznamu sestaveném evropskými kontrarozvědkami, píše Le Monde.

"Těchto 15 agentů patří k jednotce 29155 ze 161. speciálního výcvikového střediska GRU. (...) Tato jednotka se věnuje vraždám, sabotáži nebo obskurnějším úkolům, jako je vybírání 'mrtvých schránek', což je komunikační nástroj tajných agentů z celého světa," uvedl deník.

Evropské tajné služby údajně nemají důkazy o jakýchkoli operacích těchto špionů přímo ve Francii. Ta jim podle francouzské kontrarozvědky DGSI sloužila jen jako dočasné útočiště na cestě do konečné destinace. Všichni z 15jmenného seznamu Francii mezi lety 2014 a 2018 navštívili alespoň jednou, někteří několikrát. Zdržovali se při tom hlavně v Horním Savojsku. Le Monde tento region hraničící se Švýcarskem a Itálií popisuje jako diskrétní a snadno dostupné místo, které navíc hojně navštěvují ruští občané.

"Na sklonku roku 2019 zůstává podle vysokého činitele francouzských tajných služeb 'nejpravděpodobnější' hypotézou považovat 'Horní Savojsko za základní tábor pro veškeré podvratné operace jednotky 29155 v Evropě'," napsal list. Ruští agenti podle jeho zjištění opakovaně pobývali ve městech Annemasse, Evian, Megève a Chamonix. Podle francouzských složek se některý z nich naposledy vyskytl ve Francii loni v září.

Le Monde uvádí, že ve francouzských Alpách předtím přebývalo hned sedm agentů, kteří se v roce 2015 podíleli na další neúspěšné otravě, jejíž terčem byl bulharský výrobce zbraní Emilian Gebrev. Mezi touto sedmičkou je pak i muž s krycím jménem Vladimir Popov, který je spojován také s nezdařeným převratem v Černé Hoře a dřívější snahou o destabilizaci Moldavska.

Pracovníkům vojenské rozvědky známé pod zkratkou GRU je připisována i řada dalších incidentů v Evropě nebo ve Spojených státech. Podle amerických tajných služeb hráli ústřední roli při snahách Ruska ovlivnit prezidentskou volbu roku 2016 ve prospěch pozdějšího vítěze Donalda Trumpa. Podle nedávno publikované výroční zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS) působili v roce 2018 příslušníci GRU také v Česku, stejně jako příslušníci všech ostatních ruských zpravodajských služeb.

Konkrétně o jednotce 29155 pak v říjnu psal i americký list The New York Times. V článku ji s odvoláním na špionážní pracovníky ze čtyř západních zemí označil za elitní jednotku, která funguje nejméně deset let.

Související

Více souvisejících

Rusko GRU Alpy bezpečnostní služby

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy