Rutteho čtvrtá vláda složila přísahu do rukou nizozemského krále

Nizozemský liberální premiér Mark Rutte a jeho v pořadí již čtvrtý kabinet dnes před polednem složili přísahu do rukou krále Willema-Alexandera. Volby se konaly loni v březnu a koaliční jednání, jež skončila v polovině prosince, byla nejdelší v historii země.

Ceremoniál se odehrál v tanečním sále královského paláce v Haagu, protože tyto prostory byly jako jediné dostatečně velké, aby splňovaly pravidla pro rozestupy daná protikoronavirovými opatřeními. Jmenování přenášela stanice NOS.

Přísahu skládalo celkem 20 ministrů a devět státních tajemníků. V paláci chyběla levicově liberální ministryně financí a místopředsedkyně vlády Sigrid Kaagová, která je po nákaze covidem-19 v izolaci a přísahala online. Všichni přítomní si mohli vybrat, v jakém jazyce odpoví. Tajemnice pro povolenky a cla Aukje de Vriesová si jako jediná zvolila fríštinu, poznamenává NOS.

Rutte (54) stojí v čele vlády již více než jedenáct let a v EU je po maďarském premiérovi Viktoru Orbánovi druhým nejdéle sloužícím předsedou vlády. Jeho Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) bude příští tři roky vládnout společně levicově liberální stranou Demokraté 66 (D66), Křesťanskodemokratickou výzvou (CDA) a Křesťanskou unií (CU). Dnes jmenovaný kabinet, označovaný podle svého pořadí jako Rutte IV, tvoří téměř z poloviny ženy, což je nejvíce v nizozemské historii, píše agentura DPA.

Nová koalice slíbila velkorysé výdaje na udržitelnou energetiku, bydlení, péči o děti a vzdělávání, ale nejprve se bude muset vypořádat s pandemií covidu-19. Nizozemsko se aktuálně potýká s rekordními počty nově nakažených a vláda musí do pátku rozhodnout, zda prodlouží přísná pravidla uzávěry, která v zemi platí od poloviny prosince.

Šéfem diplomacie se stal Wopke Hoekstra, jehož dosavadní resort financí převezme Kaagová. Ta byla v předchozí Rutteho vládě ministryní zahraničí, ale v září rezignovala stejně jako ministryně obrany Ank Bijleveldová. Obě odstoupily kvůli kritice, jíž vláda čelila za údajně pomalé evakuace z Afghánistánu, kde se v srpnu překvapivě rychle znovu chopilo moci radikální islamistické hnutí Tálibán.

Novou nizozemskou ministryní obrany se stala dosavadní ministryně vnitra Kajsa Ollongrenová. Resort spravedlnosti povede Dilan Yesilgözová Zegeriusová, která je kurdského původu, narodila se v Ankaře a do Nizozemska se přistěhovala jako dítě, uvedla DPA.

Související

Mark Rutte

Boj o šéfa NATO jde do finále. Rutte má masivní podporu, chybí mu jen čtyři státy

Estonsko a Litva vyjádřily podporu kandidatuře nizozemského premiéra Marka Rutteho na post generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO). Nástupce Jense Stoltenberga by měl být znám před červencovým summitem NATO ve Washingtonu. Stoltenberg se svého postu vzdá k 1. říjnu po deseti letech, během kterých mu funkční období čtyřikrát prodloužili, vzhledem k válce na Ukrajině.

Více souvisejících

Mark Rutte (VVD - Lidová strana pro svobodu a demokracii) Nizozemí

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 43 minutami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 47 minutami

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy