Sánchez opět španělským premiérem? Král ho pověřil sestavením vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez po středečním jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny, uvedly agentury.

Přidejte svůj názor

Pedro Sánchez
doporučujeme

Pedro Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil dnes socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Socialistická strana se už na vládní koalici předběžně dohodla s další levicovou stranou Unidas Podemos, ale ani to na většinu nestačí a Sánchez se proto snaží získat podporu ještě dalších stran.

Španělský král Felipe VI. si v uplynulých dvou dnech zval v souladu s ústavou představitele jednotlivých uskupení ke konzultacím a dnes večer nominoval na premiéra Sáncheze, který je v premiérském úřadě od loňského června. Od dubnových předčasných voleb je však jen přechodně úřadujícím premiérem.

Oboje letošní předčasné volby totiž skončily patem. V páté největší ekonomice EU se konaly už čtvery parlamentní volby za poslední čtyři roky. Pokud se ani tentokrát nepodaří sestavit vládu, mohly by se v příštím roce konat další volby.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zdrogovaný Čech tlačil kamionem v Německu auto 150 metrů

17.01.2020 22:01 Český řidič kamionu pod vlivem drog narazil v Německu do osobního auta, které před sebou tlačil…

Polovina mileniálů věří, že zažije jaderný útok a třetí světovou

17.01.2020 19:39 Zhruba 54 procent mileniálů, tedy lidí narozených mezi rokem 1980 a začátkem 90. let, se domnívá,…

Kněz z Lyonu zneužíval děti, hrozí mu až deset let vězení

17.01.2020 18:31 Nejméně osmiletý trest vězení navrhla dnes prokurátorka v procesu s Bernardem Preynatem, který jako…

Slovenský prokurátor nesouhlasí se stíháním kolegy, který měl styky s…

17.01.2020 15:21 Stíhání bývalého slovenského generálního prokurátora Dobroslava Trnky, kterého policie ve čtvrtek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama