Sankce EU vůči běloruskému režimu stále závisí na souhlasu Kypru

Kypr je jako poslední stát Evropské unie připraven kývnout na sankce vůči činitelům běloruského režimu. Při příchodu na dnešní jednání unijních ministrů zahraničí to řekl kyperský ministr Nikos Christodulides. Jeho země však chce podporu od ostatních členských států pro tvrdší přístup vůči Turecku za průzkumnou těžbu u kyperských břehů.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell podotkl, že EU podporuje požadavek na svobodné volby v Bělorusku. Neuvedl však, zda dnes očekává konečnou shodu na přijetí postihů.

Země EU neuznaly výsledek srpnových běloruských voleb, v nichž obhájil mandát autoritářský vládce Alexandr Lukašenko. Podle unie nebylo hlasování demokratické a spravedlivé a Lukašenkův režim tvrdým potlačováním následných protestů porušuje lidská práva.

Borrell dnes zopakoval, že unie neuznává Lukašenka jako prezidenta a podporuje vypsání nových voleb. "Situace se dále zhoršuje a režim pokračuje v potlačování poklidných protestů," prohlásil před začátkem jednání Borrell. Ministři se podle něj ráno sešli s jednou z vůdkyň běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou, která je podrobně informovala o nejnovějším vývoji v zemi.

Diplomaté očekávají, že zásadním bodem dnešního ministerského jednání bude snaha většiny zemí přesvědčit Kypr, aby kývl na sankce vůči Minsku. Nikósie sice v principu postihy proti běloruským činitelům schvaluje, avšak za svůj souhlas požaduje potrestání Turecka za těžební aktivity poblíž území Kypru a řeckých ostrovů.

"Skutečně věřím, že (unijní) diplomacie není zablokovaná, jsem tady a jsem připraven schválit politické rozhodnutí, které jsme přijali na neformálním ministerském jednání," prohlásil kyperský ministr s odkazem na srpnovou berlínskou schůzku. Na té se zástupci vlád členských zemí EU předběžně dohodli na postizích vůči běloruským činitelům odpovědným za volební manipulace a potlačování protestů, krok však ještě musí formálně schválit.

Kypr podle svého ministra chce, aby EU přišla s "konzistentní reakcí na porušování územní suverenity a svrchovaných práv členských zemí". Podle diplomatů bude klíčové, zda se Kypr spokojí se společnou reakcí přijatelnou pro všechny státy. Dosud navrhovaný seznam několika jmen jedinců a společností, o něž by se měl rozšířit již existující rámec postihů za těžbu, neměl zdaleka jednoznačnou podporu.

"Sankce jsou důležité pro náš boj, protože jsou součástí tlaku, který by mohl takzvané (běloruské) úřady přimět k dialogu s opozicí," řekla po jednání s představiteli unijních zemí novinářům Cichanouská s tím, že přesvědčovala ministry o potřebnosti postihů týkajících se minského režimu.

Kromě zástupců vlád se Cichanouská sešla také s šéfem Evropského parlamentu Davidem Sassolim, který zdůraznil podporu většiny europoslanců pro potrestání Lukašenka a jeho lidí. "Jediným řešením je podle nás poklidné předání moci," konstatoval po setkání Sassoli.

Happy to welcome Svetlana Tikhanovskaya and to see that she is safe. The @Europarl_EN rejects the result of the last elections and will continue to support the people of #Belarus. The only viable solution is a peaceful transition of power. https://t.co/LxoTeuSNBU pic.twitter.com/vmpYGKatO9

— David Sassoli (@EP_President) September 21, 2020

Na rychlé přijetí sankcí proti Minsku naléhají zejména pobaltské státy či Polsko, které navrhují dopsat na seznam i Lukašenkovo jméno. To však s odkazem na snahu o dialog s běloruským vládcem část států nepodporuje.

Unijní země čelí kvůli neschopnosti shodnout se na běloruských sankcích tlaku ze strany Evropského parlamentu, ráznější přístup požaduje i řada nevládních organizací. Stoupenci běloruské opozice dnes v poledne chystají demonstraci na náměstí před budovou EP.

Související

Alexandr Lukašenko

Lukašenko hází Rusům vidle do verze s ukrajinskou stopou v případu teroru u Moskvy

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl informace, které jsou v rozporu s tvrzeními ruských představitelů v čele s Vladimirem Putinem, podle nichž teroristé z koncertní síně u Moskvy po útoku prchali na Ukrajinu. Lukašenko tvrdí, že pachatelé měli nejprve namířeno do Běloruska, kam by se ale nedostali kvůli zpřísněným bezpečnostním opatřením. 

Více souvisejících

Bělorusko EU (Evropská unie) sankce Josep Borrell Kypr Svjatlana Cichanouská David Sassoli (předseda EP)

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 2 hodinami

před 2 hodinami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

Japonskem otřáslo zemětřesení, vlny tsunami nezpůsobilo

Japonskem ve středu večer místního času otřáslo zemětřesení, jehož epicentrum bylo na západě země. Otřesy měly sílu 6,4 stupně, informovala zahraniční média. Úřady nevydaly varování před vlnami tsunami. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy