Sasko bude žádat po pendlerech jen jeden test týdně

Sasko bude po českých a polských pendlerech dojíždějících za prací či studiem místo dvou koronavirových testů týdně požadovat jen jeden a navíc o týden odloží platnost tohoto nařízení. Testy tak budou muset pendleři předkládat od pondělí 18. ledna. Na dnešní tiskové konferenci po jednání zemské vlády to oznámil saský ministr hospodářství Martin Dulig.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Čísla jsou dramatická a my musíme reagovat," řekl Dulig o karanténních opatřeních. Zároveň prohlásil, že chápe vlnu nevole, kterou původní záměr u zaměstnavatelů, hospodářských komor, odborů i zahraničních pracovníků vyvolal.

"Tyto výhrady bereme vážně. Dnes jsme se proto pokusili dosáhnout praktické řešení," řekl Dulig. Poznamenal, že velkou příležitost saská vláda vidí v tom, když budou bezplatné testování pro své občany zajišťovat Polsko s Českem. Toto řešení dnes saské ministryni sociálních věcí Petře Köppingové, jež má na starosti i resort zdravotnictví, během videohovoru navrhnul český ministr zahraničí Tomáš Petříček.

"Tyto testy budeme uznávat," řekl Dulig, který se o jednání Köppingové s Petříčkem zmínil. Doplnil, že pro ty pendlery, kteří nebudou mít možnost využít bezplatné testování ve vlasti, se bude hledat řešení v Sasku.

Dulig vyzval saské zaměstnavatele, aby týdenní odklad povinného testování využili k přípravě na toto opatření. Navrhl těm, kteří nemají vlastního podnikového zdravotníka, který by testy na pracovišti prováděl, aby si ho nechali vyškolit u Německého červeného kříže, který tuto možnost nabízí. Přislíbil jim rovněž příspěvky na antigenní testy, a to až do výše deseti eur (260 korun). Do této částky lze rychlotest koupit. Pokud se lidé nechají testovat u lékaře či v lékárně, tak částka u rychlorozborů obvykle začíná na 30 eurech.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo se zhoršuje, počet mrtvých v Německu je enormní

22.01.2021 16:33 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES je dále na 73 bodech a více než týden se tak drží ve čtvrtém z…

Polsko začalo očkovat. Hlásí se i Češi, termíny docházejí

22.01.2021 14:21 Někteří Češi z pohraničí, kteří mají kromě českého i polské občanství, začali využívat možnosti…

Slovensko nebude usilovat o zastavení přesunu práce do Indie

22.01.2021 13:07 Slovensko nebude usilovat o to, aby zvrátilo rozhodnutí nadnárodních firem o propouštění…

Počet úmrtí v EU se během druhé vlny zvýšil. V říjnu bylo nejhorší Česko

22.01.2021 12:45 Počet úmrtí během podzimních měsíců, kdy státy Evropské unie zasáhla druhá vlna epidemie covidu-19,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama