"Sbohem a děkujeme, pane Chiraku." S exprezidentem se loučili státníci z celého světa

Francouzští i zahraniční politici se dnes na zádušní mši v pařížském kostele Saint-Sulpice naposledy rozloučili s Jacquesem Chirakem, prezidentem Francie z let 1995 až 2007. Pařížský arcibiskup Michel Aupetit Chiraka označil za srdečného muže, který v sobě měl opravdovou lásku k lidem. Obřadu se zúčastnilo kolem 80 zahraničních osobností včetně ruského prezidenta Vladimira Putina či exprezidenta Spojených států Billa Clintona, uvedla agentura AFP.

Kostel Saint-Sulpice, což je druhá největší náboženská stavba francouzské metropole, byl krátce po poledni zaplněn do posledního místa. Plné lidí bylo také náměstí před kostelem a po příjezdu pohřebního průvodu s rakví prostranstvím dlouho zněl potlesk přítomných.

"V našem bývalém prezidentovi, v tomto srdečném muži podporovaném jeho chotí Bernadettou, byla opravdová láska k lidem," citoval web France Info arcibiskupa Aupetita. Ten v promluvě hovořil o Chirakově zájmu o sociálně slabší obyvatele či o jeho odporu k účasti Francie na americké invazi do Iráku. "Sbohem, a děkujeme, pane Chiraku," řekl na závěr.

Na zádušní mši bylo pozváno kolem 2000 lidí. Vedle současného šéfa Elysejského paláce Emmanuela Macrona a členů jeho vlády přišli Chirakovi vzdát hold například bývalí prezidenti Francie François Hollande, Nicolas Sarkozy a Valéry Giscard d'Estaing. Ze zahraničí přijeli vedle Putina a Clintona také například italský prezident Sergio Mattarella či maďarský premiér Viktor Orbán. Českou republiku zastupoval šéf Poslanecké sněmovny Radek Vondráček.

Francie čtyři dny po úmrtí bývalé hlavy státu drží na Chirakovu počest státní smutek. Zádušní mši v Saint-Sulpice předcházely vojenské pocty za přítomnosti prezidenta Macrona na čestném dvoře Invalidovny, uvedl na svém webu list Le Monde. Ještě dříve se v Invalidovně - v katedrále Saint-Louis-des-Invalides - odehrála soukromá mše za přítomnosti vdovy Bernadette, která se od Chirakovy smrti neobjevila na veřejnosti. Ještě před Macronovým příjezdem pronesl řeč na exprezidentovu památku jediný Chirakův vnuk Martin Chirac-Rey (23). Krátce před polednem vojenská eskorta doprovodila rakev zahalenou do francouzské vlajky do chrámu Saint-Sulpice.

Na úřadech a ve školách či v poslanecké sněmovně uctili Francouzi v 15:00 Chirakovu památku minutou ticha.

Chirac, který měl vleklé zdravotní problémy, zemřel minulý čtvrtek ve věku 86 let. Pohřben byl dnes odpoledne za přítomnosti svých nejbližších na pařížském hřbitově Montparnasse, kde už spočívá Chirakova dcera Laurence, která zemřela v roce 2016. Fotoreportér zachytil exprezidentovu dceru Claude, jak sama stojí před hrobem svého otce, s prostým nápisem "Jacques Chirac, 1932-2019" pod bílým křížem.

Související

Emmanuel Macron

Macron měl v Izraeli incident, z kostela vykázal policistu

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes zavítal do kostela svaté Anny v Jeruzalémě, kam přijel jako mnoho dalších státníků na mezinárodní fórum o holokaustu. U vstupu do objektu při hlasité hádce vykázal z místa izraelského policistu, což mnohým připomenulo podobný incident z návštěvy někdejšího prezidenta Jacquesa Chiraka v roce 1996. Kostel patří ke čtyřem jeruzalémským objektům, které jsou majetkem francouzské vlády.
Francie, ilustrační foto

Poslední rozloučení se Chirakem: Na mši se očekává sto zahraničních politiků

Dnem národního smutku se dnes Francie loučí se svým prezidentem z let 1995 až 2007 Jacquesem Chirakem. Jeho rodina a blízcí ráno uctili jeho památku komorním obřadem v pařížské katedrále Saint-Louis-des-Invalides. Na polední zádušní mši v kostele Saint-Sulpice se očekává mimo jiné stovka zahraničních politiků včetně ruského prezidenta Vladimira Putina, napsal deník Le Monde.

Více souvisejících

Jacques Chirac Paříž Vladimír Putin Bill Clinton Francie

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 45 minutami

Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

před 58 minutami

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti.

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

před 1 hodinou

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 5 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

Spor o "sestřelený" bombardér: Letadlo útočilo na Dnipro a Kryvyj Rih, tvrdí Kyjev

Ukrajina tvrdí, že ruský strategický bombardér Tu-22M3, který se v pátek zřítil na jihozápadě Ruska, údajně v noci na pátek provedl útok na ukrajinská města Dnipro a Kryvyj Rih.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy