Šéf AstraZeneca: Vakcína proti covidu může být ještě do konce roku

Navzdory pozastavení finální fáze klinických testů je možné, že bude vakcína firmy AstraZeneca proti koronaviru k dispozici ještě do konce tohoto roku. Podle agentury AFP to dnes řekl ředitel této farmaceutické společnosti, která na vývoji očkovací látky spolupracuje s Oxfordskou univerzitou.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

"Mohli bychom stále ještě mít vakcínu do konce roku nebo začátku roku příštího," uvedl dnes podle AFP generální ředitel firmy AstraZeneca Pascal Soriot. Rozhodnutí o pokračování v pozastavených klinických testech nicméně není na samotné společnosti, ale na nezávislém panelu odborníků.

Soriot dnes zdůraznil, že přerušení klinických testů není při vývoji vakcín nijak výjimečné, teď se mu ale dostalo mimořádné pozornosti kvůli zájmu, jenž má svět na vývoji vakcíny proti covidu-19. Agentura AFP připomněla, že Světová zdravotnická organizace (WHO) označila vakcínu vyvíjenou firmou AstraZeneca za nejnadějnější.

Také zástupci WHO na dnešní tiskové konferenci řekli, že pozastavení klinických zkoušek této vakcíny není žádným fatálním problémem, ale spíše očekávatelným zádrhelem na dlouhé cestě vývoje nové očkovací látky. "Je to pro nás upozornění, že v klinickém vývoji jsou lepší a horší chvilky a na to musíme být připravení... Nesmíme se nechat odradit, protože tohle se stává," uvedla v Ženevě hlavní vědecká pracovnice WHO Soumya Swaminathanová.

AstraZeneca ve středu oznámila, že pozastavila finální fázi klinických testů koronavirové vakcíny, protože se u jednoho z účastníků projevily nevysvětlené zdravotní problémy, které by mohly být vedlejšími účinky aplikace očkovací látky. Soriot dnes řekl, že diagnózu pacienta z Británie zatím nezná a je třeba provést další testy.

WHO v současnosti eviduje asi 35 "kandidátů na vakcínu" proti covidu-19. Devět z nich je v poslední fázi testování nebo se na ni připravují. Generální tajemník OSN António Guterres dnes vyzval mezinárodní společenství, aby na program na podporu vývoje vakcín, léčby a diagnostiky covidu-19 vydalo dalších 35 miliard dolarů (781 miliard Kč), z toho 15 miliard v následujících třech měsících. Dosud se na program vybraly jen tři miliardy dolarů (67 miliard Kč).

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německý expert nastínil další vývoj koronaviru. Prozradil, k čemu dojde…

30.09.2020 22:00 Aktualizováno Covidu se v dohledné době pravděpodobně nezbavíme. Podle německého experta je ale šance, že se…

Španělsko chystá uzavření měst včetně Madridu

30.09.2020 21:50 Španělsko dnes v rámci boje s koronavirem schválilo nová opatření týkající se cestování do měst…

Kaczyński bude vicepremiérem polské vlády, koalice si prochází krizí

30.09.2020 19:05 Aktualizováno Vlivný předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński se stane členem…

Nizozemská vláda přehodnotila názor na roušky, doporučení se rozšiřuje

30.09.2020 18:33 Nizozemská vláda dnes doporučila občanům, aby nosili roušky na veřejných místech, kde není možné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama