Šéf EK Juncker žádá Turecko, aby zastavilo invazi do Sýrie

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes vyzval Ankaru k zastavení vojenské operace na severovýchodě Sýrie. Francie tureckou ofenzivu odsoudila a spolu s Británií a Německem vyzvala ke svolání Rady bezpečnosti OSN kvůli operaci, kterou Turkové zahájili dnes odpoledne. Podle českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka ofenziva jen zhorší situaci civilistů a uprchlíků v regionu; šéf české diplomacie vybídl ke společnému postupu Evropské unie.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Jean-Claude Juncker
doporučujeme

Juncker žádá, aby Turecko ukázalo zdrženlivost a svou vojenskou operaci zastavilo. "Turecko má bezpečnostní problémy na své hranici se Sýrií, což musíme chápat. Ovšem vyzývám Turecko i další aktéry, aby postupovali zdrženlivě," řekl Juncker před poslanci Evropského parlamentu.

Paříž dnes oznámila, že společně s Londýnem a Berlínem vyzvala ke svolání Rady bezpečnosti OSN k turecké ofenzivě v Sýrii. Francouzská státní tajemnice pro EU Amélie de Montchalinová řekla, že všechny tři země dokončují společné prohlášení, které tureckou ofenzivu "velmi rozhodně" odsuzuje.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dnes Turecko vyzval, aby se vyhnulo akcím, které by mohly "dále destabilizovat region, eskalovat napětí a způsobit další utrpení lidí".

Americký republikánský senátor Lindsey Graham varoval, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan za ofenzivu proti kurdským spojencům Washingtonu "velmi draze" zaplatí. "Modlete se za naše kurdské spojence, které Trumpova administrativa hanebně opustila," napsal na twitteru Graham, který je jinak věrným podporovatelem amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Co nejostřeji dnes tureckou ofenzivu odsoudil německý ministr zahraničí Heiko Maas. "Turecko tím riskuje další destabilizaci regionu a opětovné posílení IS (Islámského státu)," řekl Maas v Berlíně. Podle něj hrozí také další humanitární katastrofa a nový pohyb migrantů. "Vyzýváme Turecko k ukončení jeho ofenzivy a k hájení jeho bezpečnostních zájmů mírovou cestou," uvedl Maas.

Šéf české diplomacie Tomáš Petříček varoval, že "turecká ofenziva jen zhorší situaci civilistů a uprchlíků". Bude podle něj znamenat oddálení návratu lidí domů. Situaci lze zklidnit jen diplomatickým tlakem, uvedl Petříček na twitteru. Očekává rovněž společný postup EU s přispěním Spojených států.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Johnsona čeká zběsilých 24 hodin. Projde brexitová dohoda? Tisk má vážné…

18.10.2019 10:21 Britská média dnes na titulních stránkách ohlašují uzavření nové brexitové dohody, kterou ve…

Česká média pod tlakem? Novinářská federace tepe Babiše, ten se ohradil

18.10.2019 10:09 Česká média jsou pod tlakem veřejnosti a politiků, část mediálního trhu navíc stále nepřímo ovládá…

Švédsko otevře kauzu Wallenberga, po zatčení sovětskými vojáky záhadně…

18.10.2019 09:37 Švédské úřady se rozhodly znovu otevřít případ Raoula Wallenberga, který během druhé světové války…

Vyhlásí Katalánsko nové referendum za nezávislost?

18.10.2019 08:57 Současný předseda katalánské vlády – Quim Torra, v průběhu včerejšího dne vyzval k zastavení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama