Šéf NATO Stoltenberg se chystá do Turecka a Řecka

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg bude počátkem příštího týdne jednat v Ankaře a poté v Aténách s vysokými tureckými a řeckými představiteli. Napjaté vztahy mezi oběma členskými zeměmi aliance se v poslední době ještě zhoršily kvůli sporům o průzkum těžby ropy ve Středozemním moři a souvisejícím incidentům mezi armádními plavidly a letadly. NATO se snaží doutnající konflikt urovnat.

Jens Stoltenberg
doporučujeme

Stoltenberg bude v pondělí v Ankaře jednat s tureckým ministrem zahraničí Mevlütem Çavuşogluem a dalšími vládními představiteli, oznámila dnes aliance. V úterý se pak šéf NATO v Aténách sejde s řeckým premiérem Kyriakosem Mitsotakisem, ministrem zahraničí Nikosem Dendiasem a ministrem obrany Nikosem Panagiotopulosem.

Řecko a také Kypr si stěžují na údajné narušování jejich výsostných vod tureckým průzkumem nalezišť ropy a zemního plynu.

Ankara vyslala v létě do oblasti mezi Krétou a Kyprem průzkumnou loď doprovázenou vojenskými plavidly. Turecko ale tvrdí, že na průzkum má právo. Řecko i Turecko posléze ve sporné oblasti uspořádaly námořní vojenská cvičení.

Ve čtvrtek Stoltenberg oznámil, že Turecko a Řecko se domluvily na způsobu, jak předcházet incidentům mezi armádními plavidly a letadly. Součástí dohody je i zřízení přímé linky, která by měla zmírnit napětí a zajistit, že nahodilé střety na moři nepřerostou v otevřený konflikt.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Berlínská muzea terčem vandalského útoku. Desítky vzácných exponátů jsou…

21.10.2020 14:40 Zhruba sedm desítek exponátů vystavených v budovách na berlínském Muzejním ostrově kdosi poškodil…

Slovinsko a Chorvatsko se potýkají s covidem: Nakažených přibývá, platí…

21.10.2020 14:38 Slovinské a chorvatské úřady dnes oznámily nejvyšší denní přírůstky počtů nakažených koronavirem od…

V Německu přibylo 7595 nakažených covidem, rekordní přírůstek hlásí…

21.10.2020 13:51 Aktualizováno V Německu za posledních 24 hodin přibylo 7595 případů nákazy koravirem. Přírůstek je jen o málo…

Na Slovensku strmě vzrostl počet nově nakažených. Ve hře je lockdown

21.10.2020 13:22 Aktualizováno Slovensko v úterý zaznamenalo rekordní počet nově potvrzených případů koronaviru, přibylo 2202…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama