Šéf německého svazu učitelů navrhuje dodatečný školní rok

Školáci v Německu by kvůli omezené výuce v době pandemie nemoci covid-19 mohli dohnat látku dodatečným školním rokem. Takové řešení si dokáže představit šéf učitelského svazu Heinz-Peter Meidinger. Poukazuje na to, že v loňském školním roce vzdělávací plán výrazně narušila jarní uzavírka škol a že ani letošní školní rok, který v Německu postupně začal od srpna, se kvůli karanténním omezením nevyvíjí dobře.

Ilustrační foto
doporučujeme

Ve hře navíc zůstává dočasné pozastavení prezenční výuky, ačkoli vláda kancléřky Angely Merkelové udržení chodu škol považuje za prioritu.

"Pro mnoho rodičů a školáků by taková možnost roku navíc znamenala uvolnění mimořádného tlaku, kterému jsou kvůli nynější situaci vystaveni," říká Meidinger. Cest k řešení může být podle šéfa svazu vícero, například dobrovolné zopakování ročníku, které by nebylo považováno za propadnutí, nebo přidání dodatečného školního roku před závěrečnými zkouškami.

Pro základní školy ve většině Německa by to u základních škol, které odpovídají českému prvnímu stupni, znamenalo přidání pátého ročníku. Vzniknout by pro přechodný rok mohly nové třídy či učební skupiny pro ty žáky, kteří by roku navíc chtěli využít. Meidinger nevylučuje ani nabídku odpoledního dodatečného vyučování, které by dětem umožnilo dohnat látku bez prodloužení školní docházky.

Za další problém výuky považuje Meidinger nejednotný přístup spolkové vlády a jednotlivých spolkových zemí ke školám. "Koronavirová politika ve školách se takřka ve všech spolkových zemí vyznačuje shonem, neplánovitostí a chybějícími dlouhodobými koncepty," tvrdí. Potřebný je proto podle něj dlouhodobý obecný plán, který by rodičům, učitelům a školákům poskytl přehled toho, jak se vyučování bude za různých situací vyvíjet.

Meidinger rovněž kritizuje neochotu zavést povinné roušky i při výuce, především ve vyšších třídách. To tento týden navrhla zemským premiérům kancléřka Angela Merkelová, podporu ale nezískala. Pravomoc v této oblasti mají spolkové země a ne spolková vláda. Téma škol včetně udržení jejich chodu se tak na jednání kancléřky se zemskými premiéry ještě vrátí.

"Je to nevysvětlitelné a stejně tak nezodpovědné," míní Meidinger o tom, že roušky nejsou plošně povinné při vyučování. "Přinejmenším pro školáky na navazujících školách, podle nás by to ovšem mělo být i pro školáky základních škol," dodává.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Trevíru muž úmyslně najel autem na pěší zónu. Pět mrtvých, mnoho…

01.12.2020 22:01 Aktualizováno Ve městě Trevíru (Trier) na západě Německa dnes vjelo auto na pěší zónu. Zemřelo pět lidí a nejméně…

Zdravotnický personál v Belgii utíká z nemocnic

01.12.2020 22:01 Aktualizováno Jedna je dnes pekařkou, druhý se chce stát knihovníkem: oba za sebou zaklapli bránu nemocnice a…

Francie opět eviduje méně než 10.000 případů koronaviru

01.12.2020 21:28 Ve Francii za posledních 24 hodin přibylo 8083 nových případů koronavirové infekce, uvedla agentura…

V Rakousku začalo hromadné testování na koronavirus

01.12.2020 21:26 Aktualizováno Rakousko dnes zahájilo hromadné testování populace na koronavirus. Jako první na řadu přišli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama