Šéf OSN Guterres jednal s vůdci rozděleného Kypru. Dojde ke sjednocení ostrova?

Vůdcové kyperských Řeků a Turků chtějí pod záštitou OSN pokračovat v úsilí o překonání rozdělení ostrova, trvajícího od roku 1974. Prohlásil to v pondělí večer podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres po jednání s prezidenty obou částí rozděleného Kypru v Berlíně.

Přidejte svůj názor

Nikos Anastasiadis
doporučujeme

António Guterres jednal v německé metropoli o možném obnovení rozhovorů o znovusjednocení ostrova s kyperským prezidentem Nikosem Anastasiadisem a prezidentem Severního Kypru Mustafou Akincim. Cílem jednání je sjednocení dvou politicky rovnocenných celků do federace.

Guterres uvedl, že plánuje konferenci o Kypru s účastí vůdců obou etnik i garančních mocností, tedy Británie, Turecka a Řecka. Podrobnosti Guterres nesdělil.

DPA připomíná, že podobná konference v roce 2017 ztroskotala na otázce stažení zhruba 35.000 tureckých vojáků z kyperského severu.

Kypr je rozdělen od řeckého puče a následné turecké vojenské intervence z roku 1974. Od roku 2004 je ostrovní republika členem Evropské unie. Mezinárodně uznaná je však jen vláda kyperských Řeků, zatímco Severní Kypr uznává jen Turecko. Napětí mezi Nikósií a Ankarou aktuálně přiživuje spor o podmořská naleziště plynu u kyperských břehů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Výbuch plynu v paneláku v Prešově: Pět mrtvých, dál hrozí zřícení domu

06.12.2019 14:56 Aktualizováno Nejméně pět lidí zemřelo v Prešově na východním Slovensku při dnešní explozi plynu ve…

Řecko a Turecko na prahu války? Kvůli dohodě o námořní hranici je zle

06.12.2019 14:39 Aktualizováno Řecko vyhostilo libyjského velvyslance a dalo mu 72 hodin na to, aby opustil zemi. Oznámila to dnes…

Merkelová poprvé v Osvětimi: Minuta ticha u černé zdi, stydí se za…

06.12.2019 14:34 Aktualizováno Pocit hluboké hanby nad zvěrstvy spáchanými nacisty v německém koncentračním táboře v polské…

Andrej Kiska byl obviněn. Špinavá politická kampaň, ohradil se exprezident

06.12.2019 14:31 Aktualizováno Slovenská policie obvinila bývalého prezidenta Andreje Kisku z daňového podvodu, jehož se podle ní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama