Šéf slovenské sněmovny čelí podezření z plagiátorství, neodstoupí

Předseda slovenské sněmovny Boris Kollár čelí výtkám médií a neparlamentních politiků z plagiátorství ve své diplomové práci. Kollár, který je předsedou koaličního hnutí Jsme rodina, jisté pochybení přiznal. Řekl ale, že podmínky studia splnil, z čela parlamentu odstoupit kvůli kauze nehodlá. Také Kollárův předchůdce ve funkci Národní rady Andrej Danko byl kritizován za plagiátorství ve své rigorózní práci a Kollár ho tehdy z pozice opozičního politika kritizoval.

Boris Kollár
doporučujeme

Podle listu Denník N nyní čtyřiapadesátiletý Kollár ve své diplomové práci na téma změny klimatu a bioklimatického potenciálu cestovního ruchu v oblasti jednoho z regionů na severu Slovenska použil také cizí texty, aniž by uvedl, že se jedná o citace, a to včetně studie svého školitele. Neparlamentní strana Spolu uvedla, že více než polovina textů v jeho diplomové práci byla zkopírovaná slovo od slova. Titul magistra získal Kollár teprve před pěti lety na soukromé slovenské Středoevropské vysoké škole ve Skalici, která nebývá v zemi pod Tatrami počítána mezi nejkvalitnější vzdělávací instituce.

"Možná jsem udělal chybu. Práci jsem obhájil. Zlehčil jsem si to i já. To ale neznamená, že jsem nesplnil podmínky, abych mohl přistoupit k závěrečné zkoušce. Byl jsem připuštěn ke zkoušce, udělal jsem ji. Udělal jsem všechno, co jsem udělat měl," řekl novinářům Kollár, který se šéfem sněmovny stal po únorových parlamentních volbách a který vlastní na Slovensku i lyžařské středisko.

Podle Kollára protokol z takzvaného antiplagiátorského systému zjistil shodu jeho práce s jinými prácemi na úrovni 24,4 procenta. Tvrdil, že pokud by přes zmíněný systém úspěšně neprošel, nebyl by připuštěn k závěrečné zkoušce.

Kollár se ještě jako opoziční politik v minulosti přidal ke kritikům tehdejšího šéfa slovenské sněmovny Danka, který svou rigorózní práci v roce 2018 nejprve utajoval a později odmítal pochybení, když vyšlo najevo, že v ní použil nepřiměřeně mnoho cizích textů bez správné citace. Kollár tehdy tvrdil, že Danko ve své práci všechno opsal.

Nařčení z plagiátorství čelí i poslankyně hnutí Jsme rodina a matka jednoho z deseti Kollárových dětí Petra Krištúfková. Podle bývalého politika ze strany Spolu Miroslava Beblavého poslankyně a bývalá Kollárova partnerka Krištúfková ve své bakalářské práci použila celé pasáže z článků, a to i s chybami, které byly v původních textech. Práci odevzdala na stejné škole jako Kollár. Poslankyně se hájila tím, že na bakalářskou práci jsou kladeny jiné nároky než na diplomovou či rigorózní práci.

Krištúfková minulý týden rezignovala z funkce vládní zmocněnkyně pro rodinu, a to jen několik dní po jmenování. Učinila tak poté, co vyšlo najevo, že před lety byla v kontaktu s kontroverzním podnikatelem Marianem Kočnerem a trávila dovolenou na jeho jachtě. Kočner nyní čelí obžalobě z objednání předloňské vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Francii druhý den za sebou rekordně přibylo nakažených

13.08.2020 19:05 Francie druhý den po sobě zaznamenala rekordní přírůstek počtu nakažených koronavirem. Podle nové…

Španělsko má 2935 nových případů koronaviru, nejvíc od dubna

13.08.2020 18:37 Ve Španělsku za poslední den přibylo 2935 nových případů nákazy koronavirem, což je skoro dvakrát…

Itálie nařídila povinné testy pro navrátilce z Chorvatska a Řecka

13.08.2020 17:52 Itálie bude s platností ode dneška požadovat, aby se všichni cestovatelé při návratu z Chorvatska,…

V Rakousku mají už 23 lidí, kteří se virem nakazili v Makarské

13.08.2020 17:11 V severorakouské spolkové zemi Horní Rakousy úřady registrují už 23 lidí, kteří se nakazili…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama