Šéf WHO vyzval k rovnému přístupu k očkování

Boj s pandemií nemoci covid-19 není možný bez rovnému přístupu k očkování. Na dnešní digitální Mnichovské bezpečnostní konferenci to prohlásil šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

Šéf WHO na úvod projevu připomněl, že o nebezpečí koronaviru hovořil na této konferenci již loni. "A tehdy za mnou lidé chodili a ptali se, zda nepřeháním," řekl. "Za poslední rok jsme dostali bolestivou lekci, jak je koronavirus nebezpečný," doplnil.

Očkovací látky, které jsou již nyní dostupné, považuje Tedros za opravdovou naději pro boj s pandemií. Upozornil ale, že bez rovného přístupu k očkování vítězství možné nebude. Šéf WHO rovněž hovořil o tom, že je nezbytné, aby celý svět společně investoval do zdravotnictví.

O nezbytnosti spolupráce na dnešní konferenci mluvil i zakladatel společnosti Microsoft a filantrop Bill Gates. Poznamenal, že svět včetně bohatých zemí nebyl na pandemii vůbec připraven. Řekl, že postačuje investovat "jen nižší jednotky miliard" dolarů, aby se taková situace neopakovala.

Jako příklad zmínil Gates investice do výrobních kapacit vakcinačních látek. "Tato investice se nám bohatě vrátí, i když již pandemie nebude," dodal.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo plánuje očkovat vakcínou AstraZeneca i seniory

03.03.2021 17:18 Německo by brzy mohlo začít vakcínou AstraZeneca proti nemoci covid-19 očkovat i osoby starší 65…

ONLINE: Přibylo přes 16 tisíc nakažených. Nemocnicím docházejí kapacity

03.03.2021 17:11 Aktualizováno Německu se dnes bude rozhodovat o tom, zda v zemi bude pokračovat karanténa, která zatím platí do 7…

Itálie vpustí do přístavu loď s 363 utečenci

03.03.2021 15:04 Itálie vpustí do svého přístavu loď německé nevládní organizace Sea Watch s 363 utečenci na palubě.…

Německo o dva týdny prodlouží kontroly na hranicích s Českem

03.03.2021 14:56 Aktualizováno Německo prodlouží stálé kontroly na hranicích s Českou republikou a rakouským Tyrolskem do 17.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama