Šéfka Evropské komise stojí za Jourovou: Obavy o demokracii v Maďarsku jsou dobře známé

Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová má plnou důvěru šéfky unijní exekutivy Ursuly von der Leyenové. V reakci na kritický dopis maďarského premiéra Viktora Orbána požadujícího odstoupení Jourové to dnes řekla mluvčí EK.

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise
doporučujeme

Komise podle ní na dopis odpoví a je otevřena dalšímu dialogu s Maďarskem. Jourová ve středu představí vůbec první hodnocení stavu demokracie a vlády práva ve všech členských zemích evropského bloku. Jeho součástí bude i situace v Maďarsku, kterou EK dlouhodobě kritizuje.

"Naše obavy týkající se situace v Maďarsku jsou dobře známé a budou součástí zprávy o stavu právního státu," řekla dnes novinářům mluvčí komise Dana Spinantová. Odmítla však odpovědět na dotaz, zda pohled Jourové vyjádřený v rozhovoru pro německý magazín Der Spiegel sdílí i předsedkyně komise.

Sama Jourová odmítla komentovat Orbánův dopis, který dnes zveřejnil maďarský vládní mluvčí.

Maďarská vláda podle Bruselu oslabuje v zemi demokratické principy. Unijní orgány s Maďarskem dlouhodobě vedou řízení kvůli porušování evropských hodnot. Komise považuje za problematické mimo jiné omezování plurality médií či útoky na nevládní organizace, které pomáhají uprchlíkům. Jourová už dříve označila za nebezpečný i vývoj v oblasti justice či akademických svobod.

V rozhovoru, který německý magazín Der Spiegel otiskl minulý týden, Jourová mimo jiné prohlásila: "Pan Orbán rád říká, že buduje neliberální demokracii. Já bych řekla, že vytváří nemocnou demokracii. V maďarských médiích je sotva nějaká kritika proti vládě, takže podstatná většina Maďarů již zřejmě vůbec není v pozici, aby si mohla vytvořit svobodný názor. Obávám se, že lidé v Maďarsku by jednoho dne mohli zjistit, že jejich poslední volby byly poslední svobodné."

Orbán v dopise adresovaném von der Leyenové napsal, že Jourová se dopustila "hanlivých veřejných prohlášení" o Maďarsku.

Jourová dělá svou práci a dělá ji dobře. Na dotaz ČTK to uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Zdůraznil, že Evropská komise v současnosti hodnotí stav demokracie ve všech členských zemích, vyjádření Jourové nepovažuje za útok vůči Budapešti.

"Věra Jourová dělá svou práci a dělá ji dobře. Řízení EU týkající se vlády práva nejsou ničím novým ani ničím osobním. Komise navíc aktuálně hodnotí stav demokracie ve všech zemích EU. Není to tedy žádný útok proti Maďarsku. Myslím, že je zapotřebí jednání a ne mediální bitva," uvedl Petříček.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vymýtit covid-19 potrvá dlouhé roky, varuje profesor imunologie

24.10.2020 22:03 Aktualizováno NÁZOR - Většina vědců soudí, že přísná kontrola, včetně efektivního trasování, testování a izolace,…

Francie a Itálie hlásí rekordní denní přírůstky nakažených covidem

24.10.2020 21:57 Francie a Itálie dnes hlásí nejvyšší denní přírůstky potvrzených případů nákazy koronavirem od…

Španělsko kvůli koronaviru směřuje k vyhlášení nouzového stavu

24.10.2020 20:36 Španělsko směřuje k vyhlášení nouzového stavu kvůli koronaviru, vláda tak nejspíš učiní v neděli na…

Šéf slovenského parlamentu Kollár měl vážnou nehodu

24.10.2020 19:45 Předseda slovenského parlamentu Boris Kollár měl dnes vážnou dopravní nehodu, uvádí slovenská média…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama