Sestřelení letu MH17: Začal soud. Tři Rusové a Ukrajinec jsou obviněni z vraždy 298 lidí

Před soudem v Haagu dnes začal proces se čtveřicí mužů podezřelých z podílu na sestřelení malajsijského letounu na lince MH17 před šesti lety. Soud se koná bez přítomnosti obžalovaných, jimiž jsou tři Rusové a jeden Ukrajinec.

Sestřelený Boeing letu MH17 nad Ukrajinou: Střela raketového systémmu BUK zasáhně kabinu letadla. Tisíce šrapnelů ji proděraví naskrz.

Katastrofa letu MH17 se odehrála 17. července 2014 nad ukrajinským územím ovládaným proruskými separatisty. 

Čtveřice, kterou zastupují právníci, čelí dle BBC obžalobě z vraždy 298 cestujících a členů posádky letouny boeing, který mířil z Amsterodamu do Kuala Lumpuru. Podle prokurátorů se podíleli na převozu a instalaci rakety Buk, která letoun zasáhla, z Ruska na území ovládané na Ukrajině separatisty.

V sestřeleném letadle zahynulo 283 cestujících a 15 členů posádky. Oběťmi se stali občané deseti zemí, mezi nimiž bylo 196 Nizozemců, 43 Malajsijců a 27 Australanů.

O tom, že se proces bude konat v Nizozemsku podle nizozemského práva, rozhodl mezinárodní tým vyšetřovatelů, jehož členy byli experti z Nizozemska, Belgie, Malajsie, Austrálie a Ukrajiny. Toto rozhodnutí padlo poté, co Rusko zabránilo ustavení speciálního tribunálu OSN.

Tito vyšetřovatelé loni v červnu z odpovědnosti za katastrofu obvinili první čtveřici podezřelých. Jde o ruské občany Igora Girkina, zvaného Strelkov, Sergeje Dubinského a Olega Pulatova a o Ukrajince ruské národnosti Leonida Charčenka. Všichni v létě 2014 zastávali vysoké funkce u proruských východoukrajinských separatistů.

Moskva nadále jakýkoli podíl na sestřelení letounu malajsijských aerolinek popírá a vinu naopak připisuje ukrajinské armádě. Zpochybňuje přitom objektivitu mezinárodního vyšetřování s poukazem na to, že bylo vedené bez ruské účasti.

Vyšetřovatelé dospěli k závěru, že protileteckou raketu Buk dodali proruským vzbouřencům v Donbasu na východní Ukrajině příslušníci ruské 53. protivzdušné brigády z Kurska. Separatisté pak mohli civilní letoun sestřelit omylem.

"Mnoho lidí na tento den dlouho čekalo," uvedl na začátku řízení předsedající soudce Hendrik Steenhuis. "Soud chce říci, že si uvědomuje dopad ztráty tolika lidských životů a že způsob, jakým k tomu došlo, byl téměř nepochopitelný," dodal soudce.

Uvedl rovněž, že první dva týdny jednání budou věnovány konstatování aktuálního stavu kauzy. Soud přitom musí zjistit, zda není nutné ve vyšetřování ještě pokračovat. Rozhodnout je také třeba o dalším časovém rozvrhu soudního řízení.

Rus Pulatov, který podle vyšetřovatelů jako podplukovník ruské vojenské rozvědky velel rozvědce separatistů, prostřednictvím své advokátky Sabine ten Doesschateové vinu odmítl. "Stanovisko Olega Pulatova spočívá v tom, že v žádné míře nenese žádnou odpovědnost za zničení letu MH17 a veškeré následky. Pulatov prohlašuje, že není vinen, nijak se (na zničení letadla) nepodílel a nemá s katastrofou nic společného," prohlásila obhájkyně podle agentury Interfax. Hájit se její klient rozhodl kvůli otřesným následkům zřícení letounu. Ostatní obvinění nejsou u soudu zastoupeni ani právníky.

Podle agentury TASS soudce Steenhuis naznačil, že proces je předběžně rozplánován minimálně do konce roku 2021. Rezervovány jsou soudní místnosti pro několik bloků slyšení, které mají začít 8. června, 21. srpna a příští rok 1. října.

VIDEO: Východem Slovenska se prohnalo tornádo, ničilo střechy i domy

05.08.2021 22:06 Aktualizováno Obcí Petkovce na východě Slovenska se dnes prohnalo tornádo. Poškodilo obytné domy, některé jsou…

OBRAZEM: První snímky po řádění tornáda na Slovensku

05.08.2021 22:01 Aktualizováno Obcí Petkovce na východě Slovenska se dnes prohnalo tornádo. Poškodilo obytné domy, některé zůstaly…

200 lidí demonstrovalo v Bratislavě proti očkování. Zasahovala policie i…

05.08.2021 19:34 lovenská policie dnes zasáhla proti snaze odpůrců očkování ochromit dopravu v centru Bratislavy. …

Cimanouská z Varšavy promluvila k Bělorusům. Vysvětlila, proč utekla do…

05.08.2021 15:59 Aktualizováno Běloruská běžkyně Kryscina Cimanouská doufá, že bude moci v Polsku pokračovat ve sportovní kariéře,…

Bavorský záchranář popsal, co se odehrálo po srážce vlaků na Domažlicku

05.08.2021 09:47 S vyprošťováním zraněných po středeční tragické srážce expresu z Mnichova s protijedoucím osobním…

Cimanouská už je po vídeňském mezipřistání ve Varšavě

04.08.2021 21:42 Aktualizováno Letadlo s běloruskou běžkyní Kryscinou Cimanouskou, která po konfliktu s vedením výpravy své země…

Srážka vlaků podle německých médií a expertů ukazuje problémy železnice v…

04.08.2021 21:18 Dnešní tragická srážka expresu z Mnichova s protijedoucím regionálním osobním vlakem u obce Milavče…

Červený kříž kritizuje rozhodnutí Litvy odmítat migranty na hranici s…

04.08.2021 17:10 Rozhodnutí Litvy odmítat migranty, kteří se snaží přecházet do země ze sousedního Běloruska, není v…

Itálie chce, aby migranty zachráněné na moři přijaly i další země EU

04.08.2021 16:17 Aktualizováno Itálie žádá, aby migranty, které v moři zachránily lodě nevládních organizací, přijaly i další…

Německo jde ve stopách Česka. Chce od října zpoplatnit koronatesty

04.08.2021 11:58 Německo chce od poloviny října přestat nabízet bezplatné testy na koronavirus. V návrhu, který má k…

Související:

Právě se děje