Severoirští politici se vracejí do práce, "blokáda" trvala tři roky

V Severním Irsku byla dnes po tříleté politické blokádě uvedena do funkce premiérka a její zástupkyně. Na zvláštním zasedání devadesátičlenného parlamentu se ministerskou předsedkyní stala Arlene Fosterová z Demokratické unionistické strany (DUP), vicepremiérkou bude Michelle O'Neillová ze separatistické strany Sinn Féin, informovaly tiskové agentury.

Přidejte svůj názor

Vlajka Velké Británie
doporučujeme

Region, který je s Anglií, Skotskem a Walesem součástí Spojeného království, v posledních letech kvůli chybějící místní vládě spravoval Londýn.

Koaliční vláda Severního Irska se rozpadla v lednu 2017. Ke vzniku funkčního kabinetu nepomohly ani předčasné volby, ani další jednání. Unionisté a separatisté nedokázali překonat rozpory mimo jiné v otázce plánovaného odchodu Británie z Evropské unie.

Britský premiér Boris Johnson vytvoření severoirského kabinetu přivítal a uvedl, že dnešek je mimořádný den. Místní vláda podle něj "nyní může pokračovat v zavádění nezbytných reforem zdravotnictví, vzdělávání a justice". Strany a politiky "je třeba pochválit za jejich rozhodnutí upřednostnit lidi, které zastupují, a za rozvážné kompromisy zaměřené na dosažení dohody,“ řekl Johnsonův irský protějšek Leo Varadkar.

Dohodu o obnovení místní správy v Severním Irsku ve čtvrtek večer zveřejnily vlády v Dublinu a v Londýně. Obsahuje pasáže o ochraně irského jazyka, která je důležitá pro separatisty, ale především příslib peněz z britského státního rozpočtu na velké infrastrukturní projekty v Severním Irsku. O dohodě se jednalo devět měsíců.

Strany byly pod tlakem i kvůli nadcházejícímu odchodu Británie z Evropské unie, který se s největší pravděpodobností uskuteční na konci ledna. Severní Irsko bude mít po brexitu na základě dohody vyjednané britským premiérem Borisem Johnsonem zvláštní postavení. Region bude z právního hlediska součástí britského celního území. V praxi ale vznikne celní hranice mezi Severním Irskem a zbytkem Británie.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Španělsku začal 10denní státní smutek za oběti pandemie, minutu ticha…

27.05.2020 15:50 Španělsko dnes zahájilo desetidenní státní smutek, který je nejdelší v novodobé historii a kterým…

Řecko se otevře turistům se zhruba 20 zemí včetně Česka. Jaké budou…

27.05.2020 15:35 Cestovatelé z asi dvou desítek zemí včetně států střední Evropy se od poloviny června nejspíše…

Slovenská krajní pravice přišla o tři poslance

27.05.2020 13:54 Krajně pravicová opoziční strana Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) přišla ve…

Na Slovensko a zpět do 48 hodin, Češi vyrazili pro psa i do banky

27.05.2020 13:51 Pro pejska do Levice, do banky v Žilině či na jednání do Humenného. Lidé z Ostravska využili…

Související:

Právě se děje

Další zprávy