Šikana ze strany učitelů? Slovenští studenti si stěžují, studie odhalila alarmující věci

Většina žáků středních škol a studentů vysokých škol na Slovensku se setkala s různými formami ponižování ze strany učitelů. Vyplývá to z výsledků rozsáhlé studie nevládní organizace Mesa 10 o stavu slovenského školství.

studium
doporučujeme

"Alarmujícím zjištěním je, že téměř tři čtvrtiny středoškoláků uvedly, že se setkaly často, čas od času nebo alespoň jednou s tím, že učitel ponižuje žáky před spolužáky (například používá přezdívky, zesměšňuje je a podobně)," upozornila organizace. Ponižování zaznamenalo i téměř 60 procent vysokoškoláků.

Podle studie zachycující období 2017 až 2019 učitelé na Slovensku nejsou dostatečně připraveni na to, aby zvládali různé vyučovací metody či znali potřeby jednotlivých žáků. Příprava na učitelskou profesi probíhá zastaralými metodami. Organizace zároveň připomíná, že odměňování učitelů není dostatečné a jejich společenské uznání neodpovídá náročnosti povolání.

Dosud se veřejná debata o stavu slovenského školství zaměřila hlavně na nedostatečné platové ohodnocení učitelů a na výsledky mezinárodních srovnání, podle kterých slovenští žáci mají horší výsledky v porovnání s průměrem zemí sdružených v Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Slovensko začalo zvyšovat mzdy učitelů. Například letos v září stouply platy začínajícím pedagogům, další zvýšení výdělků všech učitelů je naplánováno na začátek příštího roku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Katalánský premiér Torra byl sesazen, separatisté vyšli do ulic…

28.09.2020 21:49 Aktualizováno Španělský nejvyšší soud potvrdil prosincový verdikt katalánského nejvyššího soudu, který na rok a…

Jeden z obviněných Rusů popřel účast na sestřelení MH17

28.09.2020 21:38 Obhájkyně jednoho z Rusů, kteří byli obviněni z účasti na sestřelení civilního letadla na lince…

26 let od katastrofy trajektu Estonia: Tři země budou zkoumat nové důkazy

28.09.2020 21:24 Estonsko, Švédsko a Finsko budou vyhodnocovat nové důkazy ke ztroskotání trajektu Estonia.…

Pompeo zahájil cestu po jižní Evropě, Řecku slíbil podporu ve sporu s…

28.09.2020 21:18 Aktualizováno Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes v Soluni jednal se svým řeckým protějškem Nikosem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama