Šikana ze strany učitelů? Slovenští studenti si stěžují, studie odhalila alarmující věci

Většina žáků středních škol a studentů vysokých škol na Slovensku se setkala s různými formami ponižování ze strany učitelů. Vyplývá to z výsledků rozsáhlé studie nevládní organizace Mesa 10 o stavu slovenského školství.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

studium
doporučujeme

"Alarmujícím zjištěním je, že téměř tři čtvrtiny středoškoláků uvedly, že se setkaly často, čas od času nebo alespoň jednou s tím, že učitel ponižuje žáky před spolužáky (například používá přezdívky, zesměšňuje je a podobně)," upozornila organizace. Ponižování zaznamenalo i téměř 60 procent vysokoškoláků.

Podle studie zachycující období 2017 až 2019 učitelé na Slovensku nejsou dostatečně připraveni na to, aby zvládali různé vyučovací metody či znali potřeby jednotlivých žáků. Příprava na učitelskou profesi probíhá zastaralými metodami. Organizace zároveň připomíná, že odměňování učitelů není dostatečné a jejich společenské uznání neodpovídá náročnosti povolání.

Dosud se veřejná debata o stavu slovenského školství zaměřila hlavně na nedostatečné platové ohodnocení učitelů a na výsledky mezinárodních srovnání, podle kterých slovenští žáci mají horší výsledky v porovnání s průměrem zemí sdružených v Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Slovensko začalo zvyšovat mzdy učitelů. Například letos v září stouply platy začínajícím pedagogům, další zvýšení výdělků všech učitelů je naplánováno na začátek příštího roku.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Katalánsko zasáhla nová vlna protestů, ve středu bylo zraněno 100 lidí

17.10.2019 17:07 Aktualizováno Na 25.000 lidí se podle policie sešlo na dnešní demonstraci v Barceloně, kterou zorganizovali…

Erdogan pustí do EU miliony uprchlíků? Orbán pohrozil tvrdou reakcí

17.10.2019 16:32 Aktualizováno Maďarsko by bylo nuceno použít na svých jižních hranicích se Srbskem sílu, aby ochránilo Evropskou…

Protiturecké protesty se šíří, policie musela zakročit u konzulátu

17.10.2019 15:34 Řecká policie dnes zadržela 12 lidí, kteří protestovali proti turecké invazi do Sýrie u konzulátu…

Lékaře děsí záhadný případ. Dívka nemá žít, nikdo neví, proč není po smrti

17.10.2019 15:27 Britští lékaři byli zmateni případem dvaadvacetileté studentky práv Sam. Ta zůstala po autonehodě v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama