Šílená EU. Britští poslanci dostali pokyny ohledně brexitu

Britští vládní poslanci dostali pokyn, aby v případě, že Brusel odmítne návrh Londýna na změnu brexitové dohody, nazvali postoj Evropské unie "šíleným". Plyne to podle serveru BuzzFeed z interního sdělení, které konzervativním zákonodárcům e-mailem rozeslali poradci premiéra Borise Johnsona. Podle BuzzFeed dali ve vzkazu rovněž najevo, že Spojené království se bude snažit svalit vinu na EU, pokud se obě strany nedokážou domluvit a 31. října nastane neřízený brexit.

Ilustrační foto
doporučujeme

Británie ve středu zaslala Evropské unii svůj plán na změnu dohody o podmínkách odchodu země z bloku. Navrhla mimo jiné odstranění takzvané irské pojistky, která se týká provozu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem po brexitu. Brusel vyjádřil k plánu výhrady, Británii ale nabídl další jednání.

Interní sdělení, nazvané "postoje, které je třeba zaujmout", uvádí, že vláda je ochotna o svých návrzích dále jednat. Pokud ale Evropská unie odmítne vyjít vstříc Londýnu v bodech, které jsou pro něj nepřijatelné, mají konzervativci říkat, že jednání ukončil Brusel. To se týká především odchodu Severního Irska z celní unie s EU.

"Pokud EU bude trvat na tom, že Severní Irsko musí zůstat v celní unii, bude nemožné vyjednat jakoukoli dohodu. V tom případě podle vlastní logiky Evropské komise dojde na celní kontroly. To bude celý svět považovat za šílenou politiku, zatímco my jsme navrhli kompromis, abychom se této situaci vyhnuli," píše se v e-mailu.

Jestliže Brusel jednání ukončí zamítnutím "této poslední šance na spravedlivý a rozumný kompromis", pak se vláda podle textu e-mailu zaměří na přípravy k odchodu 31. října.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vymýtit covid-19 potrvá dlouhé roky, varuje profesor imunologie

24.10.2020 22:03 Aktualizováno NÁZOR - Většina vědců soudí, že přísná kontrola, včetně efektivního trasování, testování a izolace,…

Francie a Itálie hlásí rekordní denní přírůstky nakažených covidem

24.10.2020 21:57 Francie a Itálie dnes hlásí nejvyšší denní přírůstky potvrzených případů nákazy koronavirem od…

Španělsko kvůli koronaviru směřuje k vyhlášení nouzového stavu

24.10.2020 20:36 Španělsko směřuje k vyhlášení nouzového stavu kvůli koronaviru, vláda tak nejspíš učiní v neděli na…

Šéf slovenského parlamentu Kollár měl vážnou nehodu

24.10.2020 19:45 Předseda slovenského parlamentu Boris Kollár měl dnes vážnou dopravní nehodu, uvádí slovenská média…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama