Šílená EU. Britští poslanci dostali pokyny ohledně brexitu

Britští vládní poslanci dostali pokyn, aby v případě, že Brusel odmítne návrh Londýna na změnu brexitové dohody, nazvali postoj Evropské unie "šíleným". Plyne to podle serveru BuzzFeed z interního sdělení, které konzervativním zákonodárcům e-mailem rozeslali poradci premiéra Borise Johnsona. Podle BuzzFeed dali ve vzkazu rovněž najevo, že Spojené království se bude snažit svalit vinu na EU, pokud se obě strany nedokážou domluvit a 31. října nastane neřízený brexit.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Británie ve středu zaslala Evropské unii svůj plán na změnu dohody o podmínkách odchodu země z bloku. Navrhla mimo jiné odstranění takzvané irské pojistky, která se týká provozu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem po brexitu. Brusel vyjádřil k plánu výhrady, Británii ale nabídl další jednání.

Interní sdělení, nazvané "postoje, které je třeba zaujmout", uvádí, že vláda je ochotna o svých návrzích dále jednat. Pokud ale Evropská unie odmítne vyjít vstříc Londýnu v bodech, které jsou pro něj nepřijatelné, mají konzervativci říkat, že jednání ukončil Brusel. To se týká především odchodu Severního Irska z celní unie s EU.

"Pokud EU bude trvat na tom, že Severní Irsko musí zůstat v celní unii, bude nemožné vyjednat jakoukoli dohodu. V tom případě podle vlastní logiky Evropské komise dojde na celní kontroly. To bude celý svět považovat za šílenou politiku, zatímco my jsme navrhli kompromis, abychom se této situaci vyhnuli," píše se v e-mailu.

Jestliže Brusel jednání ukončí zamítnutím "této poslední šance na spravedlivý a rozumný kompromis", pak se vláda podle textu e-mailu zaměří na přípravy k odchodu 31. října.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Aféra Gorila opět straší Slovensko, unikla skandální nahrávka o korupci

14.10.2019 12:19 Bývalý slovenský generální prokurátor Dobroslav Trnka se spolu s dalšími dvěma osobami pokusil…

Polská vládnoucí strana PiS převálcovala konkurenci, v sejmu budou i…

14.10.2019 12:00 Aktualizováno Po sečtení asi 91 procent hlasů odevzdaných v nedělních parlamentních volbách v Polsku má vládnoucí…

Španělský soud přísně potrestal katalánské politiky. Barbarství, soptí…

14.10.2019 11:54 Aktualizováno Španělský nejvyšší soud dnes vynesl vysoké tresty vězení pro katalánské politiky za neústavní…

Razie po teroru v Paříži: Policie zatkla pět lidí včetně kontroverzního…

14.10.2019 10:47 Policie dnes u Paříže zadržela pět lidí z okolí pachatele útoku nožem na policejní prefektuře ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama