Situace na Lampeduse je dle úřadů kritická, připlulo dalších 240 migrantů

Na italský ostrov Lampedusa dorazilo dnes dalších sedm desítek migrantů z Afriky, o den dříve tam připlulo několik lodí se 173 běženci. Informovala o tom dnes agentura APA. Místní úřady už delší dobu upozorňují na kritickou situaci na tomto středomořském ostrůvku, kde je už několikanásobně více běženců, než je kapacita tamního uprchlického zařízení.

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Na Lampedusu, která leží jen asi 100 kilometrů od tuniského pobřeží, připluly v noci na dnešek čtyři lodě s celkem 67 migranty. Podle italské televize SkyTg24 jsou všichni Tunisané. Převezeni byli do uprchlického zařízení na ostrově, které má kapacitu ani ne sto lidí a je v něm už přes 500 běženců.

Sicílie, pod níž tento ostrov s asi sedmi tisíci obyvatel spadá, podle italské televize organizuje nyní přemístění asi 150 běženců do sicilského přístavu Porto Empedocle. V něm kotví i trajekt Moby Zaza, na nějž italské úřady umisťují kvůli pandemii covidu-19 do karantény běžence, které přivezou humanitární lodě. Po skončení karantény je převáží do uprchlických zařízení v okolních regionech.

Kvůli situaci na Lampeduse dorazila na ostrov v pondělí i ministryně vnitra Luciana Lamorgeseová, kterou před místní radnicí čekalo několik demonstrantů.

zdroj: YouTube

Před týdnem vyzvali lídři jihoitalských regionů Sicílie a Kalábrie vládu, aby situaci s migranty připlouvajícími z Afriky do těchto oblastí urychleně řešila. V prvním pololetí se oproti loňsku počet migrantů, kteří dorazili do Itálie přes Středomoří, více než zdvojnásobil. Letos jich do Itálie od začátku roku připlulo podle Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR) téměř 10.000 (včetně nejnovějších lodí na Lampedusu). Loni připlulo do Itálie přes Středomoří 11.471 za celý rok.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Malta kvůli růstu počtu nakažených zavádí povinné roušky

07.08.2020 17:19 Na Maltě bude kvůli opětovnému šíření koronaviru povinné nošení roušek na veřejnosti. Na turisty…

Španělsko už má víc nakažených koronavirem než Británie, rizikem jsou…

07.08.2020 16:57 Španělsko už eviduje druhý nejvyšší počet nakažených koronavirem SARS-CoV-2 v Evropě po Rusku, když…

Němečtí virologové varují před nákazou covidem na školách, dvě se musely…

07.08.2020 16:10 Při začátku nového školního roku v některých spolkových zemích varovali němečtí epidemiologové před…

Do Británie připlulo rekordně migrantů, vláda slibuje opatření

07.08.2020 15:54 Britští pohraničníci a členové pobřežní stráže ve čtvrtek objevili 235 migrantů, kteří připluli na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama