Situace na Lampeduse je dle úřadů kritická, připlulo dalších 240 migrantů

Na italský ostrov Lampedusa dorazilo dnes dalších sedm desítek migrantů z Afriky, o den dříve tam připlulo několik lodí se 173 běženci. Informovala o tom dnes agentura APA. Místní úřady už delší dobu upozorňují na kritickou situaci na tomto středomořském ostrůvku, kde je už několikanásobně více běženců, než je kapacita tamního uprchlického zařízení.

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Na Lampedusu, která leží jen asi 100 kilometrů od tuniského pobřeží, připluly v noci na dnešek čtyři lodě s celkem 67 migranty. Podle italské televize SkyTg24 jsou všichni Tunisané. Převezeni byli do uprchlického zařízení na ostrově, které má kapacitu ani ne sto lidí a je v něm už přes 500 běženců.

Sicílie, pod níž tento ostrov s asi sedmi tisíci obyvatel spadá, podle italské televize organizuje nyní přemístění asi 150 běženců do sicilského přístavu Porto Empedocle. V něm kotví i trajekt Moby Zaza, na nějž italské úřady umisťují kvůli pandemii covidu-19 do karantény běžence, které přivezou humanitární lodě. Po skončení karantény je převáží do uprchlických zařízení v okolních regionech.

Kvůli situaci na Lampeduse dorazila na ostrov v pondělí i ministryně vnitra Luciana Lamorgeseová, kterou před místní radnicí čekalo několik demonstrantů.

zdroj: YouTube

Před týdnem vyzvali lídři jihoitalských regionů Sicílie a Kalábrie vládu, aby situaci s migranty připlouvajícími z Afriky do těchto oblastí urychleně řešila. V prvním pololetí se oproti loňsku počet migrantů, kteří dorazili do Itálie přes Středomoří, více než zdvojnásobil. Letos jich do Itálie od začátku roku připlulo podle Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR) téměř 10.000 (včetně nejnovějších lodí na Lampedusu). Loni připlulo do Itálie přes Středomoří 11.471 za celý rok.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rok s koronavirem. Přes milion nakažených Čechů, lidé se probouzí do…

01.03.2021 21:51 Aktualizováno Dnes je to přesně rok, co testy v Česku potvrdily první tři případy nového typu koronaviru. Nákazu…

Kurzova vláda se s hejtmany domluvila na uvolňování restrikcí v Rakousku

01.03.2021 21:32 Rakouská vláda se přes dál stoupající počet lidí nakažených koronavirem dnes dohodla se zemskými…

Slovensko získalo ruskou vakcínu Sputnik V, potvrdil premiér

01.03.2021 19:28 Aktualizováno Slovensko získalo ruskou vakcínu Sputnik V proti koronaviru. První zásilku z objednaných celkově…

Sarkozy je vinen z korupce. Jde do vězení

01.03.2021 18:52 Aktualizováno Pařížský soud dnes uznal francouzského exprezidenta Nicolase Sarkozyho vinným z korupce a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama