Sjezd rakouských Zelených schválil koalici s lidovci

Delegáti sjezdu rakouské strany Zelených dnes jasnou většinou schválili vstup do vládní koalice s Rakouskou lidovou stranou (ÖVP) i nominované kandidáty na ministerské pozice. Padla tím poslední překážka pro vznik nového kabinetu s kancléřem Sebastianem Kurzem (ÖVP) v čele, informovala agentura APA.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Sebastian Kurz
doporučujeme

Pro schválení vládního paktu s lidovci hlasovalo 93,2 procenta z 276 delegátů sjezdu. "Byli jsme zvoleni, abychom převzali odpovědnost," řekl v projevu před hlasováním předseda strany a budoucí vicekancléř Werner Kogler. Náměstkyně primátora Vídně Birgit Hebeinová uvedla, že Zelení "jdou vědomě do rizika". Podle ní se jim ale naskýtá "neuvěřitelná šance, aby změnili společenský diskurs v naší zemi k lepšímu".

Ministři a ministryně složí do rukou prezidenta Alexandera Van der Bellena slavnostní přísahu v úterý. Kurz se stane kancléřem již podruhé, jeho předchozí kabinet se loni rozpadl po necelém roce a půl kvůli korupční aféře předsedy koaliční Svobodné strany Rakouska (FPÖ).

Kurzova ÖVP, která drtivě vyhrála zářijové parlamentní volby, bude mít ve vládě jasnou převahu. Kromě funkce kancléře bude mít jednoho státního tajemníka a deset ministerstev, včetně resortu financí, obrany, vnitra a zahraničí. Zeleným připadnou čtyři pozice ministrů a jednoho státního tajemníka. Poprvé budou mít ve vládním týmu početní převahu ženy.

Sjezd později schválil také vládní tým Zelených, kterému vyjádřilo podporu 99,3 procenta delegátů. Proti byl pouze jeden hlas. Kromě Koglera usedne za Zelené do vlády Leonore Gewesslerová jako ministryně životního prostředí a infrastruktury. Resort sociálních věcí bude mít na starosti Rudolf Anschober, který dříve stál v čele ministerstva životního prostředí hornorakouské regionální vlády v Linci a byl dlouhodobě hlasitým kritikem plánů české vlády na rozvoj jaderné energetiky. Alma Zadičová, která je původem Bosňanka, se ujme ministerstva spravedlnosti. Ulrike Lunaceková bude zastávat post státní tajemnice pro umění a kulturu.

Dohodu o vytvoření koaliční vlády i jejího personálního obsazení v pátek schválila vedení obou zúčastněných stran. Souhlas stranického sjezdu Zelených byla poslední překážka, která mohla vzniku Kurzovy vlády zabránit.

Uzavření dohody o vzniku vládní koalice oznámily obě strany na Nový rok, ve středu pak představily programové priority. Ty zahrnují cíl dosáhnout klimatické neutrality do roku 2040, snížit daně či důrazněji prosazovat integraci cizinců do rakouské společnosti.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"On je ožralý!" Zasedání slovenského parlamentu začalo slovní přestřelkou

21.01.2020 16:52 Slovenští poslanci dnes minutou ticha uctili památku šéfa českého Senátu Jaroslava Kubery, který…

"Náš dům je stále v plamenech." Greta Thunbergová se opět obula do politiků

21.01.2020 16:45 Klimatická aktivistka Greta Thunbergová ve svých dvou dnešních vystoupeních na 50. zasedání…

Češi ukradli v Německu auta, jeden zahynul při honičce s policií

21.01.2020 16:17 Dvojice Čechů v Německu ukradla v noci na dnešek dvě auta, jeden zloděj následně zahynul při…

Migranti popsali hrůzy, kterými cestou do Evropy prošli. Osmiletý hoch…

21.01.2020 15:06 Migranti, kterým se podařilo bezpečně dostat do Evropy, se svěřili s hrůzami, které prožili na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama