Maďarsko a Rumunsko mají problém v Bruselu. Navržení eurokomisaři dostali stopku

Eurokomisaři navržení Rumunskem a Maďarskem dnes neprošli hlasováním právního výboru Evropského parlamentu, který hodnotil jejich finanční záznamy a možné střety zájmů. ČTK to potvrdily parlamentní zdroje. Kandidatura Rovany Plumbové a Lászlóa Trócsányiho je tak nyní pozastavena a nemohou se zúčastnit slyšení ve výborech plánovaných na příští týden.

Evropská Unie
doporučujeme

Navržená rumunská komisařka pro dopravu nedokázala podle mínění většiny členů výboru obhájit, proč v majetkové bilanci předložené EP zamlčela dva úvěry v celkové hodnotě téměř milionu eur (26 milionů korun). Poslanci nebyli spokojeni ani s tím, jak vysvětlila původ peněz, které věnovala své sociálnědemokratické straně.

Její maďarský kolega László Trócsányi, který by měl mít na starosti sousedskou politiku a rozšíření EU, zase nedokázal výboru vysvětlit, jak moc byla či stále je právní kancelář, kterou založil před více než čtvrtstoletím, napojena na vládu Viktora Orbána.

Většina poslanců proto hlasovala proti udělení souhlasu, který navržení eurokomisaři potřebují, aby se mohli zúčastnit slyšení ve výborech příslušných k jejich portfoliům. Pokud se obě země chtějí vyhnout možným dalším problémům při schvalování obou politiků, mohou navrhnout náhradní kandidáty.

Plumbová čelila v EP odporu i kvůli dalším věcem. Někteří poslanci ji považují za spolupracovnici ještě nedávno nejmocnějšího muže rumunské politiky Livia Dragney, který byl odsouzen ke třem a půl roku vězení za podplácení a zneužívání pravomocí. Část rumunských europoslanců už proto vyhlásila, že se pokusí jejímu schválení zabránit.

Pro Trócsányiho zase byla obtíží údajná loajalita k maďarskému premiérovi, jehož vládnutí část levicových či liberálních europoslanců považuje za nedemokratické.

Právní výbor požadoval podrobnější vysvětlení majetkových poměrů i od dalších kandidátů. Poslanci považovali za problémové například akcie, které drží budoucí rakouský komisař pro rozpočet Johanes Hahn v několika bankách. Podle informací webu Politico jej výbor dopisem vyzval, aby se vlastnických podílů zbavil. Dovysvětlovat musel i polský kandidát na eurokomisaře pro zemědělství Janusz Wojciechowski, u něhož panují nejasnosti okolo vlastnictví bytu v Bruselu. Žádnému z nich však výbor kandidaturu nepozastavil.

Dodatečně informace si už ve středu členové výboru vyžádali i od Španěla Josepa Borrella, který se má stát šéfem unijní diplomacie, navrženého belgického komisaře pro spravedlnost Didiera Reynderse a Portugalky Elisy Ferreiraové, která má mít na starosti politiku soudržnosti. Podle informací ČTK však toto trio už své záležitosti objasnilo.

U většiny dalších designovaných členů EK včetně Jourové či klíčových místopředsedů Franse Timmermanse, Margrethe Vestagerové a Valdise Dombrovskise neměl výbor k hodnocení finančních poměrů zásadnější připomínky.

Budoucím eurokomisařům se tak otevřela cesta ke slyšením ve výborech, která začnou příští pondělí a potrvají do 8. října. Jourovou budou europoslanci "grilovat" v pondělí 7. října. Definitivní potvrzení celé komise pak bude mít v rukou říjnové plenární zasedání EP.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet nových nakažených koronavirem ve Španělsku dále roste

22.10.2020 22:21 Počet nových nakažených koronavirem ve Španělsku dnes dále rostl. Země, kde žije 47 milionů…

Od pátku začne v Bavorsku platit nutnost testů pro české pendlery

22.10.2020 21:57 V Bavorsku od pátku začne platit povinnost testování lidí, kteří do země dojíždějí za prací z…

Slovensko kvůli koronaviru zavádí zákaz vycházení. Někde nesmí ani do práce

22.10.2020 20:51 Slovensko kvůli šíření koronaviru od soboty 24. října do neděle 1. listopadu výrazně omezí volný…

Francie rozšíří noční zákaz vycházení, dotkne se 46 milionů lidí

22.10.2020 20:21 Francie ve snaze zabránit šíření koronaviru od páteční půlnoci zvýší počet oblastí se zákazem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama