Skotsko se odtrhne od Británie? Nezávislost má "na dosah ruky".

Nezávislost Skotska je podle premiérky této části Spojeného království Nicoly Sturgeonové "na dosah ruky". Šéfka Skotské národní strany (SNP) to dnes prohlásila v Glasgow na shromáždění zastánců skotského odtržení. V příštím roce plánuje v této souvislosti uspořádat nové referendum, na to však potřebuje souhlas Londýna.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Krásy Skotska, Edinburgh
doporučujeme

V roce 2014 Skotové v plebiscitu osamostatnění odmítli, když se pro setrvání v Británii vyslovilo 55 procent hlasujících. Podle SNP ale podporu pro odtržení zvyšuje britský odchod z Evropské unie, proti němuž bylo ve Skotsku 62 procent účastníků referenda z června 2016.

"Parlamentní volby, které nás čekají 12. prosince, jsou pro Skotsko těmi nejdůležitějšími v naší éře. Ve hře je budoucnost naší země," citovala skotskou premiérku agentura AFP. Sturgeonová dnes na manifestaci stoupenců nezávislosti promluvila poprvé po pěti letech.

Ona i její straničtí kolegové často prohlašují, že vláda v Londýně Skotsko ignoruje a že budoucnost tohoto regionu je svázána s členstvím v EU. V Glasgow Sturgeonová před několikatisícovým davem vyzývala k mobilizaci voličů před prosincovými volbami a ohlásila, že nezávislost Skotska je "na dosah ruky".

Konzervativní strana britského premiéra Borise Johnsona konání nového referenda odmítá, proti jsou i liberální demokraté. Britská vláda tuto otázku využívá při útocích proti opoziční Labouristické straně, jejíž nástup k moci by podle Johnsona znamenal další dvě referenda: jedno o brexitu a druhé o nezávislosti Skotska. Lídr hlavní opoziční strany Jeremy Corbyn nicméně podle zpravodajského webu BBC řekl, že nové skotské hlasování není "žádoucí ani potřebné".

Skotsko za současné situace nemůže plebiscit vyvolat bez souhlasu Londýna. Sturgeonová už v pátek řekla, že ještě před Vánoci požádá britskou vládu - ať už ji po volbách povede kdokoliv - o přesun příslušné pravomoci na skotský parlament. Na otázku, zda si myslí, že by případná vláda labouristů jejímu požadavku vyhověla, odpověděla podle BBC kladně.

Loading...
Témata: Skotsko | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prezidentské volby v Chorvatsku budou 22. prosince. Uspěje nacionalistický…

14.11.2019 13:13 Prezidentské volby v Chorvatsku se uskuteční v neděli 22. prosince, oznámil dnes premiér Andrej…

EU se hemží nelegálními migranty. Podívejte se na statistiku, je alarmující

14.11.2019 12:35 Aktualizováno Mezi 3,9 a 4,8 miliony migrantů pobývalo na území Evropské unie a čtyř dalších evropských zemích v…

Konec "Soli". Německo téměř ruší solidární daň, platit budou jen nejbohatší

14.11.2019 12:31 Od roku 2021 budou v Německu solidární daň na podporu chudších východních spolkových zemí platit…

Kauza Kočner bobtná. Na Slovensku rezignovala první soudkyně

14.11.2019 12:21 První soudkyně na Slovensku se vzdává taláru po propuknutí aféry ohledně komunikace představitelů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama