Skrytý problém: Domovy důchodců mají mnoho nezapočtených obětí COVID-19

Jeden po druhém se starší obyvatelé francouzských domovů s pečovatelskou službou uzavírají do nucené izolace ve svých pokojích. Také jejich ošetřovatelé se co nejvíce drží stranou. Ale nikdo s jistotou neví, kolik lidí vlastně onemocnělo.

Vlády v nejhůře postižených zemích Evropy - v Itálii, Španělsku a Francii - na koronavirus běžně netestují starší obyvatele domů s pečovatelskou službou, kteří onemocní, a dokonce ani ty, kdo tu zemřou. A to ani v případě, že dotyční vykazovali symptomy nemoci COVID-19, napsala agentura AP.

Tyto tři země dohromady představují zhruba třetinu celosvětově potvrzených případů nákazy. Absence testování ovšem znamená, že stovky a potenciálně i tisíce obětí se nemusí dostat do statistik, zatímco se zdravotní úřady snaží vysledovat šíření koronaviru.

Značná závislost sčítání obětí koronaviru na nemocnicích představuje zásadní problém při vyhodnocení šíření nemoci COVID-19 mezi staršími obyvateli. Nemocnice se čím dál tím víc zdráhají přijímat starší pacienty s koronavirem, kteří podle nich mají malou šanci na úspěšnou léčbu.

Jedním z důkazů může být nárůst celkové úmrtnosti. Ve dvou francouzských oblastech, které nákaza zasáhla nejdříve - departementu Haut-Rhin a na Korsice - stoupl od 1. do 16. března celkový počet zesnulých o více než 30 procent v porovnání se stejným obdobím loňského roku. Španělsko a Itálie zatím statistiky úmrtí za poslední měsíc nezveřejnily.

V Madridu, který patří mezi nejpostiženější města v Evropě, uvedl nejmenovaný regionální činitel, že u jedné starší ženy se po smrti prokázala nákaza koronavirem jen proto, že na tom trval lékař domova důchodců, kde žila.

Kolem italského města Bergamo, které je epicentrem nákazy v této zemi, zemřelo začátkem března za jediný týden 400 lidí - čtyřikrát víc než ve stejném období loňského roku, uvedl úřad bergamského starosty. Jen 91 z nich bylo pozitivně testováno na virus.

Poté, co byli ve Francii pozitivně testováni dva z obyvatel stejného domu s pečovatelskou službou, se u všech dalších obyvatel, kteří onemocněli a následně nemoci podlehli, předpokládá, že měli COVID-19; ale nebyli ani otestováni, ani započítáni do celonárodní statistiky. V té zatím jsou jen ti, kdo vyhledali lékařskou péči v nemocnici.

Vláda slíbila začátkem tohoto týdne, že do statistik zahrne i obyvatele domů s pečovatelskou službou, ale zatím ještě nezavedla jejich plošné testování. A mezitím se tenčí zásoby vaků na těla, uvedl Marc Bourquin z Francouzské federace nemocnic, která zastřešuje polovinu ze 7000 domovů s pečovatelskou službou v zemi.

Zatímco většina lidé trpí jen mírnými nebo středně vážnými symptomy nákazy koronavirem, starší jsou náchylnější k vážnějšímu a potenciálně smrtelnému průběhu nemoci COVID-19, který zahrnuje i zápal plic.

Ve Španělsku vojáci, kteří dezinfikovali domy s pečovatelskou službou, minulý týden zjistili, že obyvatelé několika zařízení žili mezi těly lidí, kteří zřejmě zemřeli na koronavirus.

Ve Spojených státech zaznamenalo několik domovů důchodců a domů s pečovatelskou službou nezvykle vysoký počet úmrtí. Federální činitelé zjistili, že v oblasti Seattlu k šíření koronaviru v několika zařízeních pro dlouhodobou péči přispěli sami zaměstnanci.

V mnoha domech s pečovatelskou službou ve Francii, včetně jednoho, který slouží těm, kdo přežili holokaust, dosahuje počet mrtvých dvojciferných čísel a předpokládá se, že mnohem víc dalších rezidentů je nakaženo. Panují obavy, že jejich smrt propadne sítem koronavirových statistik.

"U domovů s pečovatelskou službou bude vždy jisté procento nejistoty," dodal Bourquin. "Příčinu smrti má stanovit lékař. Ale aby to mohl udělat, musí být proveden test."

Související

Očkování, ilustrační fotografie

Očkování má 92 procent seniorů z domovů a až 65 procent pracovníků

Očkování proti koronaviru má zhruba 92 procent klientů domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem. Naočkovat se nechalo 60 až 65 procent zaměstnanců. ČTK to dnes sdělila Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS). Ve svých propočtech vycházela ze statistik ministerstva zdravotnictví.

Více souvisejících

Domov důchodců důchodci, senioři Francie Itálie Španělsko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

před 2 hodinami

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy