Skrytý problém: Domovy důchodců mají mnoho nezapočtených obětí COVID-19

Jeden po druhém se starší obyvatelé francouzských domovů s pečovatelskou službou uzavírají do nucené izolace ve svých pokojích. Také jejich ošetřovatelé se co nejvíce drží stranou. Ale nikdo s jistotou neví, kolik lidí vlastně onemocnělo.

Přidejte svůj názor

Důchodci, ilustrační fotografie
doporučujeme

Vlády v nejhůře postižených zemích Evropy - v Itálii, Španělsku a Francii - na koronavirus běžně netestují starší obyvatele domů s pečovatelskou službou, kteří onemocní, a dokonce ani ty, kdo tu zemřou. A to ani v případě, že dotyční vykazovali symptomy nemoci COVID-19, napsala agentura AP.

Tyto tři země dohromady představují zhruba třetinu celosvětově potvrzených případů nákazy. Absence testování ovšem znamená, že stovky a potenciálně i tisíce obětí se nemusí dostat do statistik, zatímco se zdravotní úřady snaží vysledovat šíření koronaviru.

Značná závislost sčítání obětí koronaviru na nemocnicích představuje zásadní problém při vyhodnocení šíření nemoci COVID-19 mezi staršími obyvateli. Nemocnice se čím dál tím víc zdráhají přijímat starší pacienty s koronavirem, kteří podle nich mají malou šanci na úspěšnou léčbu.

Jedním z důkazů může být nárůst celkové úmrtnosti. Ve dvou francouzských oblastech, které nákaza zasáhla nejdříve - departementu Haut-Rhin a na Korsice - stoupl od 1. do 16. března celkový počet zesnulých o více než 30 procent v porovnání se stejným obdobím loňského roku. Španělsko a Itálie zatím statistiky úmrtí za poslední měsíc nezveřejnily.

V Madridu, který patří mezi nejpostiženější města v Evropě, uvedl nejmenovaný regionální činitel, že u jedné starší ženy se po smrti prokázala nákaza koronavirem jen proto, že na tom trval lékař domova důchodců, kde žila.

Kolem italského města Bergamo, které je epicentrem nákazy v této zemi, zemřelo začátkem března za jediný týden 400 lidí - čtyřikrát víc než ve stejném období loňského roku, uvedl úřad bergamského starosty. Jen 91 z nich bylo pozitivně testováno na virus.

Poté, co byli ve Francii pozitivně testováni dva z obyvatel stejného domu s pečovatelskou službou, se u všech dalších obyvatel, kteří onemocněli a následně nemoci podlehli, předpokládá, že měli COVID-19; ale nebyli ani otestováni, ani započítáni do celonárodní statistiky. V té zatím jsou jen ti, kdo vyhledali lékařskou péči v nemocnici.

Vláda slíbila začátkem tohoto týdne, že do statistik zahrne i obyvatele domů s pečovatelskou službou, ale zatím ještě nezavedla jejich plošné testování. A mezitím se tenčí zásoby vaků na těla, uvedl Marc Bourquin z Francouzské federace nemocnic, která zastřešuje polovinu ze 7000 domovů s pečovatelskou službou v zemi.

Zatímco většina lidé trpí jen mírnými nebo středně vážnými symptomy nákazy koronavirem, starší jsou náchylnější k vážnějšímu a potenciálně smrtelnému průběhu nemoci COVID-19, který zahrnuje i zápal plic.

Ve Španělsku vojáci, kteří dezinfikovali domy s pečovatelskou službou, minulý týden zjistili, že obyvatelé několika zařízení žili mezi těly lidí, kteří zřejmě zemřeli na koronavirus.

Ve Spojených státech zaznamenalo několik domovů důchodců a domů s pečovatelskou službou nezvykle vysoký počet úmrtí. Federální činitelé zjistili, že v oblasti Seattlu k šíření koronaviru v několika zařízeních pro dlouhodobou péči přispěli sami zaměstnanci.

V mnoha domech s pečovatelskou službou ve Francii, včetně jednoho, který slouží těm, kdo přežili holokaust, dosahuje počet mrtvých dvojciferných čísel a předpokládá se, že mnohem víc dalších rezidentů je nakaženo. Panují obavy, že jejich smrt propadne sítem koronavirových statistik.

"U domovů s pečovatelskou službou bude vždy jisté procento nejistoty," dodal Bourquin. "Příčinu smrti má stanovit lékař. Ale aby to mohl udělat, musí být proveden test."

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Demonstranti v Paříži se navzdory zákazům svolávají k pochodům proti…

06.06.2020 10:41 Zákaz protestu proti policejnímu násilí a rasismu zdůvodněný ochranou zdraví demonstranty v Paříži…

Morawiecki doufá, že USA část vojáků z Německa pošlou do Polska

06.06.2020 10:17 Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes v rozhovoru pro rádio RMF24 řekl, že doufá, že Spojené státy…

V Německu klesl počet nových případů nákazy

06.06.2020 08:39 V Německu během uplynulých 24 hodin potvrdily testy nákazu koronavirem u 407 lidí, což je o stovku…

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

06.06.2020 08:03 Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu …

Související:

Právě se děje

Další zprávy