Slibovaná dohoda s Českem ohledně dolu Turów stále není, píše se v Polsku

Polský premiér Mateusz Morawiecki už v květnu ohlašoval, že dohoda kolem hnědouhelného dolu Turów je blízko. Ale konec vyjednávání s Českou republikou zatím není na dohled, napsal dnes na svém webu opoziční list Gazeta Wyborcza. Upozornil také na nespokojenost obyvatel českého pohraničí, že žádný český politik si dosud nepovšiml ochoty Evropské komise (EK) zapojit se do jednání, přestože s EK na české staně by bylo snazší tlačit na Polsko.

Důl Turów (autor: Anna Uciechowska)

List si všímá obav mezi lidmi a připomněl, že premiér Morawiecki 25. května oznámil, že na summitu Evropské unie jednal s českým premiérem Andrejem Babišem. "Zdá se mi, že jsme již velice blízko dohodě", v jejímž důsledku "Česko souhlasilo stáhnout žalobu (na Polsko) u Soudního dvora EU," řekl tehdy polský premiér. Tato slova ale velice rychle popřel premiér Babiš. A na dohodě, kterou ohlásil polský premiér, se tak pracuje už druhý měsíc.

Češi si už delší dobu stěžují na činnost dolu Turów, který leží v Dolním Slezku poblíž českých hranic. Zdůrazňovali, že Polsko podle jejich názoru porušilo unijní předpisy, když tam povolilo další těžbu. V březnu podali u Soudního dvora EU žalobu, první v dějinách vznesenou proti Polsku jiným členským státem, uvedla Gazeta Wyborcza.

Polskou vládu ale podle listu přimělo celou věc brát vážně až květnové pravomocné rozhodnutí soudního dvora, který nařídil okamžitě pozastavit těžbu až do oznámení konečného verdiktu. Polsku navíc hrozí finanční trest za to, že rozhodnutí nesplnilo. Češi chtějí, aby Polsko platilo pět milionů eur za každý den práce. Polsko-česká jednání, na kterých závisí, zda Češi stáhnou žalobu, začala 17. června.

O několik dnů dříve z Prahy přišel návrh mezistátní smlouvy čítající několik desítek stran. Obsah není znám, ale pravděpodobně obsahuje požadavky, které Češi roky vznášeli, například aby se Polsko finančně podílelo na ochraně vody na české straně. Na společné tiskové konferenci strany ujišťovaly, že jsou otevřeny kompromisu. "To, co nás spojuje, je vůle po oboustranné, dlouhodobé a stabilní dohodě. Bez nutnosti zapojení EU," řekl tehdy polský ministr životního prostředí Michal Kurtyka.

Ostražitý v předpovědích ale začal být vicepremiér Jacek Sasin: "Věc se dá vyřešit, ale nepředpokládám, že by se tak stalo velmi rychle."

Zástupci polské vlády v médiích přiznávali, že je hodně bodů, které je nutné projednat, a že Češi nastolují nové otázky. Zástupci české vlády pak novinářům řekli, že Poláci nesouhlasí s finančními sankcemi pro případ, že by dohodu nedodržovali, protože "obě strany by si měly důvěřovat".

Začátkem července Morawiecki znovu kontaktoval Babiše a na summitu visegrádské čtyřky v Katovicích mu předal neoficiální dopis. "Jsme hluboce rozčarováni, jak moc se ta dohoda liší od toho, co jsme poprvé dohodli 24. května v Liberci," napsal podle médií.

Zatím obě strany dál jednají. Podle komuniké polského ministerstva životního prostředí skončilo ve čtvrtek 5. srpna další setkání. Další kolo má následovat 12. srpna. Unijní instituce se v nejbližších týdnech nejspíše polským dolem zabývat nebudou, Soudní dvůr EU i EK jsou totiž do konce srpna na dovolené.

"Zdá se, že jednání potrvají nejméně do konce léta bez hrozby sankce pěti milionů eur denně, kterou za nezastavení těžby požaduje česká vláda," odhaduje šéf sdružení Eko-Unia, bývalý náměstek ministra životního prostředí Radoslaw Gawlik.

Rozhořčeni situací jsou obyvatelé českého pohraničí, kteří pociťují dopady těžby. Pro ně se i přes rozhodnutí unijního soudu a pokračujícím jednáním moc nezměnilo. Vytýkají české vládě, že ani nevědí, o čem se jedná, ačkoliv se jich to přímo týká. Na začátku jednání zaslali české vládě sedm požadavků, na které by měla brát zřetel při jednání s Polskem. Žádali mimo jiné nařídit, aby Polsko splnilo pravomocné rozhodnutí Soudního dvora EU. Navrhovali také stáhnou žalobu až poté, co Polsko prokáže, že pokračování těžby negativně neovlivní české území, napsala Gazeta Wyborcza.

"Žijeme v ustavičném strachu o budoucnost: úroveň vody klesá, hluk je na hraně povoleného limitu a lidem praskají zdi v domech," zdůraznili. "Nedostatek vody je už všední záležitostí pro mnoho lidí v okolních vesnicích. Chybí voda k pití, vaření i na hygienu. Obyvatelé mají harmonogram koupání, anebo se chodí umývat k sousedům."

Češi také připomínají, že EK slíbila, že je připravena připojit se k jednáním. Jak ale upozornili, žádný český politik si toho nevšiml. "Věříme, že Česku se s komisí na své straně bude lépe vyjednávat a tlačit na Polsko, aby neporušovalo právo," soudí místní obyvatelé. A opět apelují, aby Česko nejprve přimělo Polsko splnit pravomocné rozhodnutí Soudního dvora EU, jinak "dohoda s Polskem bude jen cár papíru", dodala Gazeta Wyborcza.

MAPA: Výsledky voleb v Německu: Rozdíly jsou naprosto minimální

26.09.2021 23:50 Německé parlamentní volby podle prvních odhadů vyhrála těsně sociální demokracie (SPD) před druhou…

GRAF: Vláda sociálních demokratů, Zelených a Levice podle prognóz nemá…

26.09.2021 19:15 Prognózy německých veřejnoprávních stanic ARD i ZDF neumožňují sociálním demokratům (SPD) Olafa…

Zklamání i odhodlání. Kandidáti na kancléře popsali své pocity z…

26.09.2021 20:06 Podle dosavadních prognóz a výsledků zvítězili v německých volbách sociální demokraté (SPD) Olafa…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Nový předvolební průzkum: Koalice Spolu sílí, dohání první ANO

26.09.2021 14:18 Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

Ve volebním obvodu Merkelové vyhrála sociální demokracie

27.09.2021 08:24 Ve volebním obvodu, který od roku 1990 v německém parlamentu zastupovala kancléřka Angela Merkelová…

Lídři stran zahájí v Německu jednání o výsledku parlamentních voleb

27.09.2021 08:12 Vrcholní představitelé německých politických stran se budou dnes radit o výsledcích nedělních voleb…

GRAF: Německé parlamentní volby vyhrála s minimálním rozdílem SPD

27.09.2021 07:52 Německé parlamentní volby vyhráli sociální demokraté (SPD), kteří v nedělním hlasování získali…

GRAF: Drama u německých voleb. Výsledky se zatím liší v desetinách procent

26.09.2021 23:50 Aktualizováno Německé parlamentní volby podle prvních odhadů vyhrála těsně sociální demokracie (SPD) před druhou…

Scholz sebral Baerbockové poslanecký mandát

26.09.2021 23:46 Kancléřský kandidát sociální demokracie (SPD) Olaf Scholz a jeho konkurentka za Zelené Annalena…

Regionální volby v Berlíně: O vítězství se pere SPD se Zelenými

26.09.2021 22:37 Regionální volby v Berlíně, které se dnes konaly spolu se spolkovými volbami, skončily těsným…

Bavorská CSU zřejmě překonala hranici pro vstup do Spolkového sněmu

26.09.2021 21:42 Křesťansko-sociální unie (CSU), která je největší politická síla v Bavorsku a která je tradiční…

Problémy u voleb: V Berlíně se volilo hodinu a půl po skončení, některé…

26.09.2021 20:59 V některých volebních místnostech v Berlíně se dnes hlasovalo i hodinu a půl po oficiálním konci…

Laschet se zatím nevzdává. CDU/CSU chce vést německou vládu

26.09.2021 20:48 Aktualizováno Kancléřský kandidát německé konzervativní unie CDU/CSU Armin Laschet není s výsledky parlamentních…

Scholz chce být kancléřem, Laschet je zklamán. První reakce lídrů hlavních…

26.09.2021 20:02 Podle dosavadních prognóz a výsledků zvítězili v německých volbách sociální demokraté (SPD) Olafa…

Související:

Právě se děje

reklama