Slováci o víkendu otestovali přes 3,5 milionu lidí. Objevili 38 tisíc nakažených

Slovensko o uplynulém víkendu otestovalo na koronavirus dvě třetiny svých obyvatel. Testy odhalily 38.359 nakažených lidí, tedy 1,06 procenta z bezmála 3,63 milionu zúčastněných. Výsledky dnes oznámil premiér Igor Matovič. Na tiskové konferenci předseda slovenské vlády řekl, že plošné testování může být alternativou k celostátní karanténě v souvislosti se šíření koronaviru a nemoci covid-19.

Proticovidová opatření na Slovensku
doporučujeme

"Udělali jsme velký krok pro Slovensko. Tímto experimentem jsme možná ukázali cestu i jiným zemím, které se s touto nemocí trápí," řekl Matovič.

Výsledky největší logistické akce v novodobých dějinách Slovenska podle premiéra neznamenají, že lze odbourat plošná karanténní omezení. Matovič znovu vybídl i obyvatele s negativním výsledkem testu, aby se v souvislosti s koronavirem chovali zodpovědně. Použité testy při akci jsou totiž méně přesné než laboratorní PCR testy.

Účast na bezplatném testování obyvatel starších deseti let nebyla povinná. Vláda ale už dříve rozhodla, že na lidi s negativním výsledkem testu se tento týden nebude vztahovat zákaz vycházení. Ti, kteří se nedali otestovat, nemohou kromě jiného nastoupit do práce nebo navštívit úřady či obchody s výjimkou prodejen, které nabízejí životně důležité zboží včetně potravin.

Z regionálního srovnání vyplývá, že vůbec nejvyšší podíl nakažených v poměru k provedeným testům (3,22 procenta) byl v okresu Čadca na severu Slovenska u hranic s Českem. Nadprůměrný podíl infikovaných zaznamenaly také některé další regiony na severním, východním a západním Slovensku. Mezi oblasti s nejnižším výskytem nákazy v přepočtu na zúčastněné na testech se zařadila i Bratislava. Před více než týdnem se ve čtyřech epidemií dříve nejpostiženějších okresech země uskutečnila pilotní fáze testování; pozitivní výsledek tam testy tehdy ukázaly skoro u čtyř procent zúčastněných.

Velké podniky zatím nehlásily, že by po plošném testování obyvatel zaznamenaly větší výpadky pracovníků.

Přípravy na plošné otestování obyvatel Slovenska, které organizovala armáda, provázel nedostatek zdravotníků. To byl jeden z důvodů, proč testování v sobotu ráno všude nezačalo včas. Postupně se potíže ale podařilo odstranit. Odběrová místa byla zřízena po celé zemi, své zaměstnance či klienty samostatně testovaly některé velké firmy, nemocnice či domovy seniorů.

Slovensko při plošném testování použilo antigenní testy, které umožňují poměrně rychle zjistit výsledek. Na rozdíl od laboratorních PCR testů ale dokážou odhalit méně nakažených. Prostřednictvím laboratorních testů dokázalo Slovensko dosud vyšetřit za jeden den nanejvýš zhruba 22.000 lidí.

K plošnému otestování obyvatel přistoupila Matovičova vláda po výraznějším nárůstu počtu infikovaných. V zemi kvůli koronavirové nákaze nadále platí různá karanténní omezení, jako například zákaz pořádání hromadných akcí či shromažďování více než šesti osob. Některé typy provozů včetně wellness center, divadel a kin musely přerušit činnost. Restaurace či kavárny zase nesmějí obsluhovat zákazníky ve svých vnitřních prostorech.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Belgii se otevřely obchody, restaurace budou zavřené až do poloviny ledna

01.12.2020 12:51 V Belgii se dnes po měsíci otevřelo na 43.000 obchodů, které nabízejí i jiné než základní zboží.…

Firmy Pfizer a BioNTech požádaly o podmínečnou registraci vakcíny v EU

01.12.2020 11:56 Americká farmaceutická společnost Pfizer a německá firma BioNTech podaly žádost o podmínečnou…

V Irsku se otevřely obchody i holičství, omezení pohybu skončí až za …

01.12.2020 11:49 V Irsku se dnes po více než měsíci opět otevřely obchody, muzea, kina a své služby mohou opět…

Známí z internetu, kteří nikdy neexistovali. Jak fungují trollí farmy?

01.12.2020 11:06 Trollí farmy se přezdívá organizovaným skupinám „trollů“, kteří spravují falešné profily na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama