Slováci o víkendu otestovali přes 3,5 milionu lidí. Objevili 38 tisíc nakažených

Slovensko o uplynulém víkendu otestovalo na koronavirus dvě třetiny svých obyvatel. Testy odhalily 38.359 nakažených lidí, tedy 1,06 procenta z bezmála 3,63 milionu zúčastněných. Výsledky dnes oznámil premiér Igor Matovič. Na tiskové konferenci předseda slovenské vlády řekl, že plošné testování může být alternativou k celostátní karanténě v souvislosti se šíření koronaviru a nemoci covid-19.

Proticovidová opatření na Slovensku

"Udělali jsme velký krok pro Slovensko. Tímto experimentem jsme možná ukázali cestu i jiným zemím, které se s touto nemocí trápí," řekl Matovič.

Výsledky největší logistické akce v novodobých dějinách Slovenska podle premiéra neznamenají, že lze odbourat plošná karanténní omezení. Matovič znovu vybídl i obyvatele s negativním výsledkem testu, aby se v souvislosti s koronavirem chovali zodpovědně. Použité testy při akci jsou totiž méně přesné než laboratorní PCR testy.

Účast na bezplatném testování obyvatel starších deseti let nebyla povinná. Vláda ale už dříve rozhodla, že na lidi s negativním výsledkem testu se tento týden nebude vztahovat zákaz vycházení. Ti, kteří se nedali otestovat, nemohou kromě jiného nastoupit do práce nebo navštívit úřady či obchody s výjimkou prodejen, které nabízejí životně důležité zboží včetně potravin.

Z regionálního srovnání vyplývá, že vůbec nejvyšší podíl nakažených v poměru k provedeným testům (3,22 procenta) byl v okresu Čadca na severu Slovenska u hranic s Českem. Nadprůměrný podíl infikovaných zaznamenaly také některé další regiony na severním, východním a západním Slovensku. Mezi oblasti s nejnižším výskytem nákazy v přepočtu na zúčastněné na testech se zařadila i Bratislava. Před více než týdnem se ve čtyřech epidemií dříve nejpostiženějších okresech země uskutečnila pilotní fáze testování; pozitivní výsledek tam testy tehdy ukázaly skoro u čtyř procent zúčastněných.

Velké podniky zatím nehlásily, že by po plošném testování obyvatel zaznamenaly větší výpadky pracovníků.

Přípravy na plošné otestování obyvatel Slovenska, které organizovala armáda, provázel nedostatek zdravotníků. To byl jeden z důvodů, proč testování v sobotu ráno všude nezačalo včas. Postupně se potíže ale podařilo odstranit. Odběrová místa byla zřízena po celé zemi, své zaměstnance či klienty samostatně testovaly některé velké firmy, nemocnice či domovy seniorů.

Slovensko při plošném testování použilo antigenní testy, které umožňují poměrně rychle zjistit výsledek. Na rozdíl od laboratorních PCR testů ale dokážou odhalit méně nakažených. Prostřednictvím laboratorních testů dokázalo Slovensko dosud vyšetřit za jeden den nanejvýš zhruba 22.000 lidí.

K plošnému otestování obyvatel přistoupila Matovičova vláda po výraznějším nárůstu počtu infikovaných. V zemi kvůli koronavirové nákaze nadále platí různá karanténní omezení, jako například zákaz pořádání hromadných akcí či shromažďování více než šesti osob. Některé typy provozů včetně wellness center, divadel a kin musely přerušit činnost. Restaurace či kavárny zase nesmějí obsluhovat zákazníky ve svých vnitřních prostorech.

Nový maďarský zákon znepokojuje nakladatele. Může vykázat ze škol…

20.06.2021 09:54 Kvůli novému zákonu by mohly ze školní výuky v Maďarsku zmizet hry anglického klasika Williama…

V Německu přibylo 842 nakažených koronavirem a 16 úmrtí

20.06.2021 07:46 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 842 případů koronavirové nákazy a 16 úmrtí infikovaných…

Policie ve Francii zasahovala na technoparty, dvaadvacetiletý mladík…

19.06.2021 20:38 Aktualizováno Několik set policistů rozhánělo účastníky technoparty na západě Francie. Akce se totiž konala…

Šéf diplomacie EU Borrell pohrozil sankcemi libanonským politikům

19.06.2021 19:13 Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell dnes kritizoval libanonské politiky za prodlevy při…

Maďarský premirér Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského parlamentu

19.06.2021 15:37 Maďarský nacionálně konzervativní premiér Viktor Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského…

Italský premiér vyzval lidi naočkované AstraZenekou, aby očkování dokončili

19.06.2021 07:57 Italský premiér Mario Draghi dnes vyzval osoby, které dostaly první dávku vakcíny od britsko…

EU by měla udržet dialog s Ruskem navzdory rozdílným názorům, řekla…

18.06.2021 21:30 Aktualizováno Evropská unie by měla udržet dialog s Ruskem navzdory hlubokým rozdílům v pohledu na mnoho…

Ve Španělsku a Nizozemsku se nebudou muset venku nosit roušky od 26. června

18.06.2021 19:50 Ve Španělsku skončí povinnost nosit roušky venku 26. června, oznámil dnes premiér Pedro Sánchez.…

EU údajně našla technickou shodu na přísnějších sankcích proti Bělorusku

18.06.2021 17:19 Zástupci zemí Evropské unie našli technickou shodu na přísnějších ekonomických sankcích proti…

Itálie zavede karanténu pro cestující z Británie

18.06.2021 16:01 Itálie zavede pro cestující z Británie povinnou pětidenní karanténu a testování. Důvodem jsou obavy…

Související:

Právě se děje