Slovák Kubiš byl jmenován zmocněncem OSN pro Libyi

Rada bezpečnosti OSN schválila jmenování slovenského diplomata a bývalého ministra zahraničí Jána Kubiše zmocněncem OSN pro Libyi. Informovala o tom agentura Reuters. Jmenování Kubiše přichází necelý rok poté, co z této funkce kvůli stresu odstoupil Ghasán Saláma.

Ján Kubiš, slovenský diplomat, od července 2006 do ledna 2009 ministr zahraničních věcí Slovenské republiky. Autor: CC BY-SA 3.0 nemcok.sk
doporučujeme

Kubiše do funkce navrhl generální tajemník OSN António Guterres. Doposud byla úřadující zmocněnkyní Salámova zástupkyně Stephanie Williamsová. Kubiš doposud působil jako zvláštní koordinátor OSN pro Libanon. Sloužil rovněž jako zvláštní zmocněnec OSN pro Afghánistán a Irák.

RB OSN původně v prosinci schválila Guterresův plán jmenovat zvláštním zmocněncem pro Libyi Nikolaje Mladenova z Bulharska. Ten však krátce po svém schválení oznámil, že nemůže do funkce z osobních a rodinných důvodů nastoupit.

Sálama rezignoval loni v březnu, v době prudkých bojů mezi soupeřícími stranami v Libyi o hlavní město Tripolis. Jako důvod uvedl mimořádný stres související se snahou řešit problémy v Libyi.

Libye upadla do chaosu po svržení bývalého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011. OSN se snaží zprostředkovat ukončení konfliktu a sblížit administrativy, které se ustavily odděleně v Tripolisu a na východě země. V říjnu se dvě hlavní strany konfliktu - Vláda národní jednoty (GNA) v Tripolisu a Libyjská národní armáda (LNA) polního maršála Chalífy Haftara sídlící na východě země - dohodly na klidu zbraní. Obě mají podporu rozdílných států - za Tripolisem stojí OSN a Turecko s Katarem, za Haftarem Rusko, Spojené arabské emiráty a Egypt.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie a Rusko si podle médií potají vyhostily diplomaty

06.03.2021 18:20 Paříž a Moskva si vzájemně vyhostily diplomaty, ale učinily tak v největší tajnosti, uvedl na svém…

Slovenské pacienty s koronavirem přijali v německém Dortmundu

06.03.2021 16:43 Aktualizováno Německo dnes přijalo dva slovenské pacienty s onemocněním covid-19. Informovala o tom mluvčí…

Při tragické nehodě autobusu v Polsku zemřelo nejméně pět lidí

06.03.2021 14:44 Aktualizováno Při havárii autobusu na jihovýchodě Polska zahynulo v noci na dnešek nejméně pět lidí a další čtyři…

Polsko chce pomoci Česku s koronavirovými pacienty, čeká na signál

06.03.2021 13:40 Polsko je připravené pomoci Čechům v boji proti pandemii koronaviru a čeká na signál české strany,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama