Slovenská policie zadržela několik osob z prostředí justice

Policie dnes na Slovensku zadržela několik osob z justičního prostředí včetně bývalé místopředsedkyně Nejvyššího soudu Jarmily Urbancové; mezi zatčenými je i právník a multimilionář Zoroslav Kollár, informoval slovenský server aktuality.sk.

Policie SR, ilustrační fotografie

Největším úlovkem v rámci akce Vichřice je podle serveru "právník známý z mafiánských seznamů" Zoroslav Kollár, jehož majetek se odhaduje na desítky milionů korun.

Další zadržení jsou ze soudního prostředí, kromě Urbancové například Jozef Kolcun či Katarína Bartalská. Zadržení byli podle aktuality.sk postupně převáženi na služebnu elitní jednotky slovenské policie NAKA do Nitry.

Urbancová byla zadržena i obviněna už v březnu, kdy byla mezi 13 soudci zatčenými tehdy v případu uplácení, nakonec ale ani neskončila ve vazbě, což platí také o některých dalších zadržených současných či bývalých soudcích. Jen dva nyní zadržení soudci nebyli zadrženi už v březnu.

Dnešní akci potvrdilo policejní prezidium. "Národní kriminální agentura provádí akci s krycím názvem Vichřice. Zadrželi jsme vícero osob. Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování nemůžeme poskytnout bližší informace," uvedl mluvčí prezidia Michal Slivka.

Soudce Kolcun by měl být obviněn z přijetí úplatku ve výši 10.000 a 30.000 eur (274.000 a 821.500 korun), potvrdil advokát Sergej Romža. Advokát Rastislav Palovič řekl, že soudci Richardu Molnárovi bylo rozšířeno obvinění z korupčních trestných činů.

V rukou policie by měl být podle slovenského serveru také bývalý soudce David Lintner. I ten byl zadržen už v březnu, ale nebyl vazebně stíhán.

Za největší dnešní "úlovek" považuje aktuality.sk Kollára. "K dnešnímu dni bylo mému klientovi doručeno usnesení o vznesení obvinění, vůči kterému podal stížnost. Vyjádřil se, vypovídal. V tuto chvíli nemohu uvést žádné bližší informace," řekla Kollárova advokátka Ingrid Zlochová.

Kollár se podle aktuality.sk poměrně často objevuje v mobilní aplikaci Threema Mariana Kočnera, a to v komunikaci s lidmi z justice. Kontroverzního podnikatele Kočnera i jeho známou Alenu Zsuzsovou v září soud nepravomocně zprostil obžaloby v případu předloňské vraždy novináře Jána Kuciaka.

Specializovaný trestní soud už v březnu poslal do vazby kromě jiných bývalou náměstkyni na ministerstvu spravedlnosti a soudkyni Moniku Jankovskou, která podle dříve uniklé komunikace z Kočnerova mobilního telefonu podnikateli pomáhala v obchodním soudním sporu proti televizi Markíza o proplacení jedné ze směnek. Kvůli padělání směnek byl Kočner spolu s exministrem hospodářství a bývalým šéfem Markízy Pavolem Ruskem nepravomocně odsouzen k dlouholetému vězení. Ve vazbě v březnu skončil i soudce bratislavského krajského soudu Richard Molnár.

Evropské státy se shodly na posílení ochrany hranic kvůli Bělorusku

22.10.2021 17:02 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes po zhruba čtyřhodinové debatě shodli na tom, že by…

Kulhánek se ve Vídni vyslovil pro rozvoj spolupráce nejen v oblasti…

22.10.2021 16:49 Pro rozvoj spolupráce v regionu střední Evropy, a to nejen v souvislosti s koronavirovou krizí, se…

Německo eviduje skoro 20.000 nově nakažených koronavirem

22.10.2021 13:51 Aktualizováno V Německu za uplynulý den přibylo více než 19.500 nových případů koronavirové nákazy. Před týdnem…

Ve Francii se zároveň očkuje proti chřipce i covidu-19

22.10.2021 12:38 Ve Francii se dnes naplno rozjela celostátní očkovací kampaň proti chřipce. Francouzský zdravotní…

Summit EU jedná o migraci a stavbě plotů na hranicích

22.10.2021 11:11 Především o lepší ochraně vnější hranice Evropské unie a finanční podpoře zemí, odkud přicházejí…

Epidemie covidu v Maďarsku sílí, vláda ale opatření nezavádí

22.10.2021 10:29 V Maďarsku za poslední den přibylo 2548 nových případů koronaviru, což je nejvíce od konce dubna,…

Hotely na Slovensku se stále potýkají s nedostatkem turistů

22.10.2021 09:55 Hotely a další ubytovací zařízení na Slovensku zaznamenaly v srpnu méně hostů než ve stejném období…

Je třeba zesílit boj proti váhavosti kolem očkování na koronavirus, zní ze…

21.10.2021 21:09 Evropská unie musí v souvislosti s pandemií covidu-19 zůstat ostražitá a vystupňovat úsilí ve snaze…

Vichr v Německu způsobil problémy v dopravě, několik zraněných

21.10.2021 20:45 Vichřice, která dnes zasáhla Česko, napáchala škody také v Německu. Na mnoha místech způsobila…

Berlusconiho soud zprostil viny v kauze uplácení svědků

21.10.2021 20:04 Soud dnes zprostil viny italského expremiéra a mediálního magnáta Silvia Berlusconiho v procesu, v…

Související:

Právě se děje

reklama