Slovenská prezidentská kancelář dostala petici za plebiscit o nových volbách

Petici s více než 585.000 podpisy za vypsání referenda o nových volbách na pětimilionovém Slovensku dnes petiční výbor odevzdal prezidentské kanceláři. Novinářům to řekl šéf petičního výboru Ervín Erdélyi.

Eurozpravy.cz

Další postup bude záviset na prezidentce Zuzaně Čaputové, která plebiscit vyhlašuje. Za sbíráním podpisů za referendum stály zejména strany a politici, jež utrpěli porážku v loňských parlamentních volbách. V novodobé historii Slovenska bylo úspěšné jen jedno lidové hlasování, ostatní ztroskotala na nízké účasti.

Čaputová má nyní 30 dnů na to, aby stanovila termín konání referenda. Tato lhůta ale neplyne, pokud hlava státu nechá referendovou otázku prozkoumat ústavnímu soudu. Prezidentka podle svého mluvčího Martina Strižineca oznámí své rozhodnutí poté, co se při prozkoumání petice potvrdí, že ji podpořilo ústavou předepsaných alespoň 350.000 lidí. Někteří slovenští právníci už dříve zpochybnili, že konání referenda o nových volbách je v souladu s ústavou, byť dvě podobná lidová hlasování v zemi dříve už byla.

"Referendum je výsostné právo. Chci odmítnout zpochybňování, zda lidé mají právo na takovýto typ referenda. Když moc poslance pochází z lidu, tak lid má právo požádat ho, aby si zkrátil volební období," uvedl expremiér Peter Pellegrini, který loni po odchodu z bývalé vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) založil novou stranu Hlas-sociální demokracie. Ta je podle průzkumů veřejného mínění nejpopulárnější stranou v zemi a podílela se na sbírání podpisů pod zmíněnou petici.

Podpisy shromažďoval také například Směr-SD bývalého premiéra Roberta Fica. Jeho strana po porážce v loňských volbách skončila po předchozím dlouholetém vládnutí v opozici.

Pro platnost samotného lidového hlasování je podle ústavy nezbytné, aby se ho zúčastnila většina oprávněných voličů. Tuto podmínku splnilo v zemi jen jedno referendum, a to hlasování o vstupu Slovenska do EU. V referendu Slováci naposledy rozhodovali v roce 2015, plebiscit o ochraně tradiční rodiny tehdy ztroskotal na nízké účasti.

Obliba nynější čtyřčlenné vládní koalice mezi obyvateli Slovenska postupně klesla, výraznější propad preferencí zaznamenalo zejména nejsilnější vládní hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO). Jeho šéf Igor Matovič v březnu rezignoval na funkci premiéra v zájmu řešení vládní krize, během které jeho odchod z čela kabinetu požadovala část koalice. Nová vláda pokračuje téměř v totožném složení jako předchozí kabinet. Matovič vystřídal ve funkci ministra financí svého kolegu z OLaNO Eduarda Hegera, který se stal premiérem. Země má také nového ministra zdravotnictví.

Témata: EZ

Francouzská policie dopadla dvě podezřelé ze smrti mladé Italky

24.06.2021 14:50 Francouzská policie dnes ráno zadržela dvě ženy podezřelé z toho, že v polovině června při jízdě na…

Merkelová chce společné reakce na ruské provokace i přímé jednání s Moskvou

24.06.2021 10:40 Evropská unie potřebuje společný mechanismus, jak reagovat na ruské provokace, zároveň také musí…

Na summitu EU se probere otevírání Evropy, migrace či vztahy s Ruskem

24.06.2021 08:24 Opatrné otevírání Evropy v době slábnoucí pandemie či poskytování vakcín proti covidu-19 chudším…

Do případu smrti Roma v Teplicích se vložila Rada Evropy

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po…

Svět rozebírá smrt muže v Teplicích po policejním zákroku. Kauza rezonuje…

23.06.2021 21:56 Aktualizováno Světová média i skupiny aktivistů si v posledních dnech všímají případu Roma, který zemřel v sobotu…

Řecko ve čtvrtek zruší povinnost nosit roušku venku

23.06.2021 21:10 Řecko od čtvrtka zruší povinnost nosit roušku venku. Uvolní se i další zbývající omezení, která…

Covidová varianta delta bude do konce srpna v EU výrazně dominovat

23.06.2021 17:23 Zvláště nakažlivá varianta delta bude do konce srpna v Evropské unii představovat 90 procent nových…

Lídři unijních zemí budou jednat o koronaviru, migraci či Rusku

23.06.2021 16:58 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie budou na nadcházejícím summitu v Bruselu hledat způsob,…

Slovensko prodá a daruje vakcíny Sputnik V, téměř nikdo o ně nejeví zájem

23.06.2021 12:33 Slovensko prodá a daruje velkou většinu z 200.000 dovezených dávek ruské vakcíny Sputnik V proti…

V Polsku sílí spekulace o návratu expremiéra Tuska

23.06.2021 10:36 V Polsku sílí spekulace o návratu bývalého premiéra a následně šéfa Evropské rady, nyní předsedy…

Související:

Právě se děje