Slovenská vláda kvůli koronaviru prodloužila nouzový stav, potrvá až do 29. prosince

Slovenská vláda dnes kvůli koronavirové krizi prodloužila do 29. prosince nouzový stav, který v zemi platí od začátku října a původně měl skončit v sobotu. V platnosti zůstane zákaz shromažďování více než šesti lidí.

Proticovidová opatření na Slovensku

Naopak usnesení kabinetu již nepočítá s omezením volného pohybu lidí, které se v současnosti vztahuje na osoby bez negativního výsledku testu na koronavirus. Vyplývá to z prohlášení ministryně spravedlnosti Márie Kolíkové.

Právě nouzový stav umožňuje slovenské vládě omezit základní práva, mezi které patří i svoboda shromažďování. Podle zákona může nouzový stav trvat nejdéle 90 dnů. Po tuto dobu platil v zemi již letos na jaře po propuknutí první vlny pandemie nemoci covid-19.

Nyní platný nouzový stav zavedla slovenská vláda po nárůstu počtu nových případů koronaviru, který v říjnu dosáhl nových maxim a následně mírně klesl.

Ústřední krizový štáb v pondělí navrhl, aby nouzový stav nebyl prodloužen o 45 dnů, což nakonec schválila vláda, ale nově vyhlášen na maximální možnou dobu. Takový postup někteří právníci zpochybňovali z důvodu, že nouzový stav by trval nepřetržitě více než 90 dnů, jak to předpokládá zákon. Kolíková ohlásila, že vláda připravuje změnu zmíněného ústavního zákona. Premiér Igor Matovič bez bližších podrobností doplnil, že stávající zákon nepočítal s tím, že pandemie potrvá rok či rok a půl a vláda potřebuje mít volnější ruce.

Kabinet nakonec nezavedl ani zákaz nočního vycházení mezi 23:00 až 5:00, jak to předem Matovič zmiňoval. "Cíl návrhu byl takový, aby se zabránilo seskupování alkoholem posilněných lidí a podobně. Nakonec jsme dospěli k tomu, že tento cíl lze naplnit i změnou opatření úřadu veřejného zdravotnictví," řekl Matovič.

Slovensko dříve zavedlo několik karanténních restrikcí ve snaze zpomalit šíření koronaviru. Až na výjimky je v zemi nadále zakázáno pořádání hromadných akcí, většina žáků a studentů přešla na distanční formu výuky. Své podniky museli uzavřít například provozovatelé aquaparků a fitness center, restaurace zase nesmějí obsluhovat zákazníky ve svých vnitřních prostorech.

Otevření zmíněných provozů, aniž došlo k výraznějšímu poklesu nových případů koronaviru Matovič podmínil tím, že také podnikatelé se budou podílet na organizaci testování svých případných zákazníků. Zástupci sektoru služeb návrh analyzují. Téma znovu proti sobě postavilo Matoviče a menší vládní stranu Svoboda a solidarita, podle které ohniska nákazy již odhalilo plošné otestování obyvatel na koronavirus a v nich lze uplatňovat výraznější omezení. Testování Slováků antigenními testy v uplynulých týdnech opakovaně zorganizovala armáda spolu se samosprávou.

Nouzový stav bude možná pokračovat také v Česku. Podle dřívějšího vyjádření vicepremiéra Jana Hamáčka bude muset vláda kvůli vývoji epidemie znovu požádat Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu, který platí zatím do 20. listopadu.

V Německu přibylo 842 nakažených koronavirem a 16 úmrtí

20.06.2021 07:46 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 842 případů koronavirové nákazy a 16 úmrtí infikovaných…

Policie ve Francii zasahovala na technoparty, dvaadvacetiletý mladík…

19.06.2021 20:38 Aktualizováno Několik set policistů rozhánělo účastníky technoparty na západě Francie. Akce se totiž konala…

Šéf diplomacie EU Borrell pohrozil sankcemi libanonským politikům

19.06.2021 19:13 Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell dnes kritizoval libanonské politiky za prodlevy při…

Maďarský premirér Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského parlamentu

19.06.2021 15:37 Maďarský nacionálně konzervativní premiér Viktor Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského…

Italský premiér vyzval lidi naočkované AstraZenekou, aby očkování dokončili

19.06.2021 07:57 Italský premiér Mario Draghi dnes vyzval osoby, které dostaly první dávku vakcíny od britsko…

EU by měla udržet dialog s Ruskem navzdory rozdílným názorům, řekla…

18.06.2021 21:30 Aktualizováno Evropská unie by měla udržet dialog s Ruskem navzdory hlubokým rozdílům v pohledu na mnoho…

Ve Španělsku a Nizozemsku se nebudou muset venku nosit roušky od 26. června

18.06.2021 19:50 Ve Španělsku skončí povinnost nosit roušky venku 26. června, oznámil dnes premiér Pedro Sánchez.…

EU údajně našla technickou shodu na přísnějších sankcích proti Bělorusku

18.06.2021 17:19 Zástupci zemí Evropské unie našli technickou shodu na přísnějších ekonomických sankcích proti…

Itálie zavede karanténu pro cestující z Británie

18.06.2021 16:01 Itálie zavede pro cestující z Británie povinnou pětidenní karanténu a testování. Důvodem jsou obavy…

EU zařadila Česko na seznam zelených zemí. Lidem to usnadní cestování

18.06.2021 13:23 Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) zařadilo ode dneška Česko mezi zelené země…

Související:

Právě se děje