Slovenská vláda navrhla zvýšení pokuty za nedodržení karantény

Slovenská vláda navrhla zvýšení pokut pro lidi, kteří po návratu z rizikových zemí v souvislosti s koronavirem nenastoupí do domácí karantény. Hygienici také získají přístup k údajům o mobilních telefonech, aby navrátilcům na Slovensko mohli například posílat krátké textové zprávy s upozorněním na povinnou domácí izolaci a následný test na koronavirus.

Koronavirus SARS-CoV-2
doporučujeme

Předlohu schválila vláda poté, co Slovensko od druhé poloviny června zaznamenává stoupající počet nových případů infikovaných.

Povinnost Slováků nastoupit do domácí karantény, registrovat se u hygieniků a následně podstoupit test na koronavirus není pouze při návratu z takzvaných méně rizikových zemí, mezi které Bratislava zařadila tři desítky států včetně Česka.

Slovenští politici dříve přiznali, že po otevření hranic a zrušení předchozích kontrol na hraničních přechodech kvůli koronaviru úřady prakticky nemají možnost zjistit, že Slováci přijíždějí z rizikových zemí. Nově by hygienici tyto informace mohli získat z údajů o pohybu mobilních telefonů od operátorů a následně na tato čísla posílat upozornění na absolvování domácí karantény a testu na koronavirus. Za nedodržení izolace by provinilcům měla hrozit pokuta do 5000 eur (133.500 korun), zatímco nyní nejvyšší peněžitá sankce činí 1659 eur (44.300 Kč).

"V žádném případě nejde o osobní údaje. Úřad veřejného zdravotnictví dostane jen telefonní čísla, která se nacházela v ´červených´ zemích," řekl novinářům ministr dopravy Andrej Doležal, který novelu příslušného zákona na jednání vlády předložil.

Právě otevření hranic po uvolnění karanténních omezení přispělo podle slovenských hygieniků v zemi k nárůstu počtu nových případů nákazy. Od druhé poloviny června země až na výjimky zaznamenala dvouciferný denní přírůstek potvrzených nových případů koronaviru. Ve srovnání s jinými evropskými zeměmi ale Slovensko s 5,5 milionu obyvateli dosud zaznamenalo celkově nízký počet infikovaných, a to 1902 případů. Výrazná většina nakažených se již uzdravila, 28 pacientů s koronavirem zemřelo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vůdkyně opozice Cichanouská odjela z Běloruska, je nyní v Litvě

11.08.2020 13:45 Aktualizováno Vůdkyně běloruské opozice Cichanouská oznámila, že se sama rozhodla k odjezdu ze země. Její…

Razie proti extremismu. Na Slovensku byl zadržen i člen kapely Horkýže…

11.08.2020 13:28 Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové…

Velvyslancem USA v Německu má být Macgregor. Jeho výroky budí kontroverze

11.08.2020 12:14 Prezident Spojených států Donald Trump chce jako nového velvyslance do Německa poslat…

Vyvracíme dezinformace: Protestů v Berlíně se nezúčastnil milion lidí,…

11.08.2020 11:40 Na sociálních sítích koluje v posledních dnech tvrzení, podle kterého protestovalo na začátku srpna…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama