Slovenská vláda schválila fond na pomoc Bělorusům, dá i stipendia

Vytvoření fondu na podporu občanské společnosti v Bělorusku po tamních prezidentských volbách, po kterých propukly masové protesty proti jejich podobě i oficiálnímu výsledku, schválila dnes slovenská vláda. Bratislava do něj vyčlení 250.000 eur (6,5 milionu korun) a v rámci programu poskytne další dvě desítky stipendií Bělorusům ke studiu na Slovensku.

Ivan Korčok
doporučujeme

"Právě studenti byli během klidných demonstrací bezdůvodně zatýkáni, byla to opět demonstrace síly a násilí ze strany běloruského režimu," řekl šéf slovenské diplomacie Ivan Korčok k úterním protestům v Minsku. Dodal, že v současnosti studují na Slovensku na základě vládních stipendií dva běloruští studenti.

Podle materiálu slovenského ministerstva zahraničí peníze z fondu by měly být použity i pro ty běloruské občany, kteří se stali obětí represí tamního režimu. O konkrétních formách pomoci bude Bratislava rozhodovat v závislosti na vývoji situace v Bělorusku a ve spolupráci s nevládními organizacemi.

Zřízení podobného fondu minulý týden podpořila i česká vláda, stát do něj letos dá deset milionů korun.

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko čelí vlně protestů a stávek poté, co jej úřady prohlásily vítězem prezidentských voleb z 9. srpna. Podle opozice byl výsledek ale zmanipulovaný a neuznala ho ani Evropská unie. Slovenská vláda ještě v srpnu označila ve zvláštním usnesení znepokojení nad situací v Bělorusku, která podle Bratislavy nastala po nesvobodných a nedemokratických volbách.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Italský pacient 1 se vydal na 180kilometrovou štafetu

26.09.2020 20:41 První evidovaný italský pacient s covidem-19 Mattia Maestri je mezi účastníky 180kilometrového…

Páteční útok v Paříži asi souvisel s karikaturami Mohameda

26.09.2020 17:45 Aktualizováno Páteční útok v Paříži, při němž útočník pobodal dva lidi nedaleko někdejšího sídla redakce…

Polské vládní strany prozatím zažehnaly krizi podpisem koaliční smlouvy

26.09.2020 16:24 Tři strany polské koaliční vlády podepsaly dnes novou koaliční smlouvu, a prozatím tak překonaly…

Slovensko hlásí rekordních 552 nakažených za den

26.09.2020 13:16 Na Slovensku se koronavirus za den prokázal u rekordních 552 lidí, informují slovenská média s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama