Slovenská vláda schválila návrh vojenské dohody s USA, kritizovala ji opozice

Slovenská vláda dnes schválila návrh dohody se Spojenými státy o obranné spolupráci, na jejímž základě by američtí vojáci mohli využívat infrastrukturu dvou vojenských letišť v zemi a Bratislava by získala přes 100 milionů dolarů (2,1 miliardy korun) na jejich modernizaci. Opozice a prokuratura dříve tvrdily, že smlouva ohrozí suverenitu země, představitelé vlády to odmítli.

Prokuratura už dříve uvedla, že její návrhy na úpravu textu ministerstvo obrany nepřijalo.

Dohodu po jejím podpisu ještě bude muset schválit slovenský parlament, ve kterém má koalice pohodlnou většinu, a následně ratifikovat prezidentka Zuzana Čaputová.

Slovensko o dohodě vyjednávalo s USA už za předchozí vlády, v jejímž čele byli nyní opoziční sociální demokraté (Směr-SD). Tehdejší vedení ministerstva obrany od jednání ale odstoupilo s odůvodněním, že je proti vytváření právních podmínek pro působení cizích vojsk v zemi.

Směr-SD expremiéra Roberta Fica nyní dohodu kritizoval a oznámil, že v souvislosti s ní navrhne sněmovně vyhlásit referendum. Představitelé slovenské vlády už dříve ale tvrdili, že dohoda nepředpokládá vytváření vojenských základen USA v zemi a že podobnou dohodu uzavřely se Spojenými státy například Maďarsko a Polsko, nikoliv ale Česko.

"V souvislosti s touto dohodou je šířeno mnoha dezinformací, nepravd, lží a vyvolávána hysterie. Tato dohoda nejenže neohrožuje suverenitu a svrchovanost Slovenské republiky, je to přesně naopak. Zlepšuje schopnost ozbrojených sil Slovenské republiky bránit Slovenskou republiku, děláme to s naším spojencem," řekl po schválení dokumentu vládou ministr zahraničí Ivan Korčok. Dodal, že dohoda je potvrzením proatlantické orientace země.

"Demagogům se podařilo navodit ve společnosti obavu, že na základě této smlouvy sem budou vstupovat američtí vojáci. Tato smlouva nijakým způsobem nezasahuje do kompetence Národní rady a vlády Slovenské republiky rozhodovat o pobytu a vstupu ozbrojených sil cizího státu,“ uvedl šéf slovenské diplomacie. Američtí vojáci už v minulosti například cvičili na Slovensku.

Ministr obrany Jaroslav Naď doplnil, že dohoda o obranné spolupráci je pouze rámcovou dohodu, na kterou navážou další smlouvy. Původní návrh dohody vláda schválila s několika úpravami, když například souhlasila s připomínkami ministerstva dopravy.

Už dříve se proti návrhu dohody s USA se postavila také slovenská generální prokuratura. V sérii připomínek k dokumentu uvedla, že by mohl výrazně omezit suverenitu Slovenska a že je nevyvážený ve prospěch USA. Navrhla například do textu doplnit ustanovení, že američtí vojáci nesmí na Slovensko vstupovat s jadernými, chemickými či biologickými zbraněmi. Podle Nadě mezinárodní úmluvy ovšem rozmístění zmíněných zbraní na Slovensku vylučují.

Slovensko během dlouholetého vládnutí Směru-SD objednalo v rámci modernizace zastaralé techniky své armády americké stíhačky i vrtulníky.

Související

Více souvisejících

Slovensko Eduard Heger (ministr SR) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Černý kašel se v Česku nadále šíří. Nejvíce mezi náctiletými

V Česku bylo během minulého týdne evidováno 1476 nových případů černého kašle, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). V letošním roce již bylo odhaleno 9 370 případů pertuse.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy