Slovenská vláda souhlasila s používáním ruské vakcíny Sputnik V proti covidu-19

Slovenská vláda dnes souhlasila se zahájením očkování ruskou vakcínou Sputnik V proti nemoci covid-19. První zásilku očkovací látky, kterou dosud neschválila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) ani k ní vzhledem k nedostatku potřebných informací nevydal stanovisko slovenský státní ústav pro kontrolu léčiv, země dostala již v březnu.

Eurozpravy.cz

Rusko krok Bratislavy přivítalo. Slovenský kabinet o používání Sputniku V nerozhodl jednomyslně.

Vláda premiéra Eduarda Hegera podle zveřejněného usnesení uložila ministrovi zdravotnictví Vladimírovi Lengvarskému, aby do 7. června umožnil očkování zmíněnou vakcínou do počtu 200.000 dávek, které země již dovezla. Lengvarský už v úterý řekl, že používání Sputniku V povolí, pokud pro bude většina členů kabinetu.

Vicepremiér a ministr hospodářství Richard Sulík před novináři odhadl, že pětimilionové Slovensko s ohledem na zájem lidí využije celou dovezenou zásilku Sputniku V, který je aplikován ve dvou dávkách.

Kupní smlouva umožňuje Slovensku odebrat až dva miliony dávek Sputniku V. Bratislava se ale dříve dostala do sporu s Moskvou kvůli způsobu testování vakcíny. Slovensko následně požádalo o testování Maďarsko, které tuto očkovací látku začalo používat už letos v únoru jako první členská země EU.

Okolnosti samotného dovozu Sputniku V přispěly k prohloubení slovenské vládní krize, která vyústila v demisi tehdejšího premiéra Igora Matoviče. Šéf nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) a nynější ministr financí Matovič nákup Sputniku V podporoval a ještě jako ministerský předseda se zúčastnil i jeho dovozu na letiště v Košicích.

Nejmenší vládní strana Za lidi zahájení očkování Sputnikem V při hlasování kabinetu nepodpořila. Její šéfka a vicepremiérka Veronika Remišová se před novináři vyslovila pro používání pouze registrovaných vakcín. Strana Za lidi už dříve v tomto roce zablokovala schválení vládního usnesení o nákupu Sputniku V, navzdory tomu první zásilku ruské vakcíny letouny slovenské armády na Slovensko dopravily.

Ruský fond přímých investic (RDIF), který zodpovídá za marketing vakcíny Sputnik V v zahraničí, krok slovenské vlády přivítal. "Jsme potěšeni, že se Slovensko v očkování Sputnikem V přidalo k mnoha dalším národům," uvedl na twitterovém účtu věnovaném tomuto preparátu šéf RDIF Kirill Dmitrijev a konstatoval, že Slovensko nechalo "ověřit nejvyšší kvalitu vakcíny v certifikované unijní laboratoři." V dalším příspěvku se uvádí, že očkování ruskou vakcínou "zpozdila o tři měsíce dezinformační válka proti Sputniku V na Slovensku" a že výrobci vakcíny jsou nyní rádi, že se problémy podařilo vyřešit.

Alespoň první dávku některé z vakcín proti covidu-19 dostalo na Slovensku dosud zhruba 30 procent obyvatel. Země v současnosti používá hlavně vakcíny od firem Pfizer/BioNTech a Moderna. Očkování nových zájemců vakcínou od společnosti AstraZeneca úřady dříve pozastavily hlavně kvůli nedostatečným dodávkám této očkovací látky.

Témata: EZ

Merkelová chce společné reakce na ruské provokace i přímé jednání s Moskvou

24.06.2021 10:40 Evropská unie potřebuje společný mechanismus, jak reagovat na ruské provokace, zároveň také musí…

Na summitu EU se probere otevírání Evropy, migrace či vztahy s Ruskem

24.06.2021 08:24 Opatrné otevírání Evropy v době slábnoucí pandemie či poskytování vakcín proti covidu-19 chudším…

Do případu smrti Roma v Teplicích se vložila Rada Evropy

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po…

Svět rozebírá smrt muže v Teplicích po policejním zákroku. Kauza rezonuje…

23.06.2021 21:56 Aktualizováno Světová média i skupiny aktivistů si v posledních dnech všímají případu Roma, který zemřel v sobotu…

Řecko ve čtvrtek zruší povinnost nosit roušku venku

23.06.2021 21:10 Řecko od čtvrtka zruší povinnost nosit roušku venku. Uvolní se i další zbývající omezení, která…

Covidová varianta delta bude do konce srpna v EU výrazně dominovat

23.06.2021 17:23 Zvláště nakažlivá varianta delta bude do konce srpna v Evropské unii představovat 90 procent nových…

Lídři unijních zemí budou jednat o koronaviru, migraci či Rusku

23.06.2021 16:58 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie budou na nadcházejícím summitu v Bruselu hledat způsob,…

Slovensko prodá a daruje vakcíny Sputnik V, téměř nikdo o ně nejeví zájem

23.06.2021 12:33 Slovensko prodá a daruje velkou většinu z 200.000 dovezených dávek ruské vakcíny Sputnik V proti…

V Polsku sílí spekulace o návratu expremiéra Tuska

23.06.2021 10:36 V Polsku sílí spekulace o návratu bývalého premiéra a následně šéfa Evropské rady, nyní předsedy…

V Německu za poslední den přibylo 1016 nakažených, incidence je na 7,2

23.06.2021 06:41 V Německu za posledních 24 hodin přibylo 1016 nových případů nákazy koronavirem. Informovala o tom…

Související:

Právě se děje