Slovenská vládní krize pokračuje, ministr hospodářství Sulík podal demisi

Slovenský ministr hospodářství Richard Sulík podal v zájmu řešení vládní krize demisi. Řekl to dnes novinářům. Sulík je šéfem koaliční strany Svoboda a solidarita (SaS), která dříve vybídla premiéra Igora Matoviče k rezignaci.

Richard Sulík
doporučujeme

Matovič v neděli vyjádřil ochotu vzdát se funkce, tento krok ale podmínil splněním několika podmínek, včetně odchodu Sulíka z kabinetu. Další požadavky Matoviče SaS již odmítla, Sulík by v případné nové vládě složené z nynějších čtyř koaličních stran chtěl znovu zasednout.

Sulík je třetím ministrem, který rezignoval v souvislosti s vládní krizí, kterou prohloubil požadavek SaS a nejmenší koaliční strany Za lidi, aby byl vyměněn premiér. Už dříve rezignovali ministři zdravotnictví a sociálních věcí. SaS a Za lidi zdůvodnily svůj požadavek na demisi premiéra konflikty v koalici a konfrontačním způsobem Matovičova vládnutí.

SaS odmítla další podmínku Matoviče, aby se vzdala vedení jednoho ze tří ministerstev, které podle premiéra a šéfa nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti SaS dostala před rokem při vytvoření nynější vlády navíc v porovnání s volebním výsledkem strany.

Případná rezignace premiéra znamená podle slovenské ústavy pád celé vlády, koaliční strany se ale mohou dohodnout na sestavení nového kabinetu. Sulík řekl, že by se znovu ucházel o křeslo v kabinetu, protože i Matovič chce být členem nové vlády.

"Igor Matovič měl šanci (změnit) Slovensko k lepšímu. Místo toho si znepřátelil prakticky všechny. Hnací silou jeho přání je očividně jeho osobní msta," řekl Sulík k podmínkám premiéra k vlastní rezignaci.

Sulík zopakoval, že pokud se do středy koaliční strany na řešení vládní krize nedohodnou, SaS odejde z vlády. Kabinet by si tak ve sněmovně udržel jen těsnou většinu. O tu by mohl přijít, pokud by z koalice vystoupila i strana Za lidi, vůči které má Matovič rovněž personální požadavky.

Slovenský tisk za Matovičovu mstu označil požadavky, jejichž splněním předseda slovenské vlády podmínil svou rezignaci. Například podle listu Pravda Matovič ani odejít nedokáže jako chlap.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie kvůli mutacím koronaviru zastavila všechny lety s Brazílií

13.04.2021 16:56 Kvůli obavám z dalšího šíření mutací koronaviru se až do odvolání ruší veškeré lety mezi Francií a…

Johnson & Johnson odkládá distribuci svých vakcín proti covidu v Evropě

13.04.2021 16:41 Společnost Johnson & Johnson kvůli vyšetřování vzácných případů krevních sraženin ve Spojených…

Slovensko od pondělí uvolní karanténní omezení a otevře obchody

13.04.2021 16:20 Slovensko od pondělí výrazněji uvolní restrikce zavedené v zemi ve snaze omezit šíření koronaviru,…

ONLINE: Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843…

13.04.2021 15:25 Aktualizováno S pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama