Slovensko bude očkovat jen schválenými látkami, oznámil ministr

Slovensko bude podle ministra zdravotnictví Vladimíra Lengvarského používat proti nemoci covid-19 jen vakcíny schválené certifikovanou laboratoří nebo Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). Ministr dnes před novináři také řekl, že v zemi je zájem o očkování ruskou vakcínou Sputnik V, která dosud nebyla v EU registrována a kterou Bratislava dříve dostala.

Očkování, ilustrační fotografie

Slovenská léková agentura SÚKL své stanovisko ke Sputniku V ale nevydala s odůvodněním, že výrobce neposkytl značnou část požadovaných údajů. Podle premiéra Eduarda Hegera, který se rovněž vyslovil pro nákup ruské vakcíny, bude Slovensko o posouzení Sputniku V jednat s Maďarskem, které ho začalo dříve používat jako první členský stát EU.

Maďarsko již přislíbilo Slovensku pomoci. "Slovensko nás o to požádalo a jsme rádi že můžeme pomoci s testováním vakcíny," řekl šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó po jednání se slovenským ministrem financí Igorem Matovičem, který se v nákupech ruské vakcíny začal angažovat ještě jako premiér. Szijjártó podle agentury MTI ujistil, že Maďarsko má potřebné znalosti a i mezinárodně akreditovanou laboratoř. Podle agentury Reuters také oznámil, že Maďarsko uzavřelo s Ruskem kontrakt na dodávku dvou milionů vakcín.

Matovič zase naznačil, že se mu při jednáních v Moskvě podařilo dosáhnout toho, aby Slovensko o Sputnik V nepřišlo. Ruská strana ve čtvrtek vybídla Bratislavu, aby vrátila zásilku zmíněné vakcíny, protože podle ní Slovensko porušilo kontrakt na dodávku očkovací látky. Matovič se v této souvislosti postavil na stranu Moskvy.

"Ministerstvo zdravotnictví s ohledem na ochranu zdraví a bezpečnost vakcinace bude povolovat jen vakcinace, které projdou standardním procesem schvalování v certifikované laboratoři a případně na povolení EMA," řekl ministr zdravotnictví Lengvarský novinářům.

Dodal, že povinností slovenských úřadů je zajistit také vakcínu Sputnik V, protože v zemi se prý značná část obyvatel chce nechat očkovat právě touto látkou.

Ruský fond přímých investic (RDIF), který zodpovídá za marketing vakcíny Sputnik V v zahraničí, ve čtvrtek uvedl, že SÚKL porušil smlouvu o dodávce zmíněných vakcín tím, že zadal testování zásilky Sputnik V laboratoři, která není součástí sítě oficiálních laboratoří Evropské unie. Fond proto požádal slovenskou vládu, aby zásilku vakcín vrátila. Matovič ještě jako premiér dojednal navzdory odporu části vládní koalice nákup dvou milionů dávek vakcíny Sputnik V a na začátku března Slovensko dovezlo první zásilku 200.000 dávek této očkovací látky.

Matovič, který v nynější vládě premiéra Eduarda Hegera zastává funkci ministra financí, jednal o Sputniku V ve čtvrtek v Moskvě. Před novináři Matovič bez bližších podrobností řekl, že se mu podařilo dosáhnout, aby Slovensko mělo otevřené dveře v souvislosti se smlouvou o nákupu ruské vakcíny.

Matovič na konci března odešel z čela vlády v zájmu řešení vládní krize, během které ho zejména menší koaliční strana Svoboda a solidarita nařkla z konfrontačního stylu politiky a z toho, že není osobnostně, manažersky ani komunikačně s to vést zemi.

Slovenský expremiér se ve sporu o dodávky vakcín Sputnik V postavil na stranu Ruska. Tvrdil, že ruská vakcína má na Slovensku příliš mnoho vysoce postavených nepřátel, kteří dělali všechno proto, aby v zemi zabránili jejímu používání. Řekl rovněž, že vakcína byla využita k jeho sesazení z funkce premiéra a také k odchodu předchozího ministra zdravotnictví Marka Krajčího. Krajčí rezignoval po tlaku části koalice v souvislosti s nepříznivou epidemickou situací.

Matovič tvrdil, že postup SÚKL narušil reputaci Sputniku V ve světě. Slovenský úřad podle něj nechal ruskou vakcínu hodnotit neregistrované laboratoři.

SÚKL už ve čtvrtek uvedl, že laboratoře EU kontrolují kvalitu vakcín, jež byly registrovány v evropském bloku, což Sputnik V není. Navzdory tomu se SÚKL pokusil unijní laboratoře oslovit, ale neúspěšně. Úřad kromě toho informoval, že ho nikdo neupozornil, že by testování vakcíny v centru Slovenské akademie věd porušovalo utajenou smlouvu s ruským výrobcem Sputniku V.

Lengvarský ani Matovič na dotazy novinářů neodpověděli a ochranka obou politiků po jejich odchodu z místnosti na tiskové konference zabouchla před zástupci médií dveře.

Matovič hodlá ještě v průběhu dneška jednat o Sputniku V v Budapešti s tamním premiérem a ministrem zahraničí. Premiér Heger podle tiskového odboru úřadu vlády pověřil Matoviče, aby s maďarskými kolegy projednal možnost posouzení ruské vakcíny s cílem vyloučit pochybnosti o transparentnosti a odbornosti testování očkovací látky. Předseda slovenské vlády stejně jako ministr zdravotnictví uvedl, že Slovensko musí zajistit Sputnik V v požadovaném množství a kvalitě, protože o něj obyvatele země mají zájem. Za přijatelnou označila ruskou vakcínu ve dřívějším průzkumu veřejného mínění většina Slováků, lepšího hodnocení se v této sondáži dostalo pouze vakcíně od firem Pfizer/BioNTech.

Slovenský tisk v souvislosti s kauzou ohledně Sputniku V napsal, že je už po týdnu od změny v čele vlády zřejmé, že Matovič se stále cítí být premiérem.

Střelec zaútočil v Německu. Zabil dva lidi

17.06.2021 21:53 Aktualizováno Dnešní střelba ve městě Espelkamp v západoněmecké spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko si…

Portugalsko o víkendu zakáže cesty z a do Lisabonu

17.06.2021 19:56 Portugalská vláda dnes vyhlásila zákaz cestování z a do Lisabonu během několika příštích víkendů.…

Ve Francii až na výjimky už nemusí nosit venku roušky

17.06.2021 17:26 Ode dneška nemusí obyvatelé Francie nosit venku roušku, výjimkou jsou však místa s vysokou…

Vakcína proti covidu od Curevacu má podle dosavadní analýzy účinnost jen…

17.06.2021 16:57 Aktualizováno Vakcína proti covidu-19, kterou vyvinula německá společnost Curevac, má proti různě závažným formám…

Summit Bidena a Putina byl důležitý, řekl šéf slovenské diplomacie Korčok

17.06.2021 16:06 Za mimořádně důležitý a za prostředek k dalšímu nezvyšování napětí mezi Spojenými státy a Ruskem…

Slovensko může podle advokátky stíhat amnestované za únos exprezidentova…

17.06.2021 14:48 Soudní dvůr Evropské unie by měl slovenským úřadům schválit vydání evropského zatykače na muže,…

Soud EU podpořil majitele copyrightu, mohou žádat data lidí sdílejících…

17.06.2021 13:34 Soudní dvůr Evropské unie se dnes postavil na stranu majitelů autorských práv, kteří se snaží ve…

Na Slovensku utratili dalšího medvěda, podle úřadu ztratil plachost

17.06.2021 13:10 Na Slovensku byl utracen další medvěd, který podle úřadů ztratil plachost a od podzimu navštěvoval…

Tisk: Summit Bidena s Putinem nepřinesl velké výsledky, ale naději

17.06.2021 11:50 Středeční schůzka amerického prezidenta Joea Bidena s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem…

Německá média po summitu s Putinem chválí Bidena

17.06.2021 10:12 Středeční summit amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruského kolegy Vladimira Putina nepřinesl…

Související:

Právě se děje