Slovensko chystá chytrou karanténu, nakažených má už jen zhruba 300

Slovensko připravuje zavedení chytré karantény, která by obyvatelům země po návratu do vlasti umožnila v souvislosti s pandemií choroby covid-19 zůstat v domácí izolaci a nenastoupit do karantény ve státních zařízeních.

Národná rada Slovenskej republiky
doporučujeme

Podmínkou bude, aby si tito lidé nainstalovali mobilní aplikaci a souhlasili s kontrolou dodržování karantény. Vyplývá to z návrhu zákona, který dnes schválila vláda premiéra Igora Matoviče. Podle ministra zdravotnictví Marka Krajčího by novinka mohla vstoupit v platnost již příští týden. Počty nových potvrzených případů koronaviru v zemi jsou v posledních týdnech nízké.

Bratislava po propuknutí epidemie covidu-19 zavedla pro obyvatele země při návratu na Slovensko z ciziny povinnost až na výjimky nastoupit do karantény v určených ubytovacích zařízeních. To vyvolalo kritiku nejen ze strany navrátilců, ale i slovenské veřejné ochránkyně práv Márie Patakyové. Ve státní karanténě Slováci setrvají do absolvování příslušného testu na koronavirus a při negativním výsledku následně pokračují v domácí izolaci.

Chytrá karanténa umožní obyvatelům Slovenska setrvat pouze v domácí izolaci, pokud budou souhlasit s kontrolou dodržování karantény prostřednictvím mobilní aplikace včetně funkce rozpoznávání tváře. Za porušení karantény hrozí na Slovensku pokuta do 1650 eur (45.200 korun).

"Státní karantény byly přeplněny. Tým expertů týdny pracoval na chytrém řešení. V případě, že se repatriant dobrovolně rozhodne absolvovat karanténu v domácím prostředí, si na hranicích nainstaluje do svého mobilu aplikaci. Bude moci být monitorován, zda karanténu dodržuje," řekl Krajčí. Dodal, že chytrá karanténa nesouvisí s jiným zákonem ohledně přístupu hygieniků k pohybu mobilních telefonů, jehož platnost ve středu pozastavil ústavní soud.

Slovensko v uplynulých týdnech přizpůsobovalo repatriaci svých občanů ze zahraničí kapacitním možnostem ubytování ve státních a obdobných zařízeních. Do státní karantény byli lidé přepravováni již například z hraničních přechodů. Část z nich si stěžovala, že jsou přepravováni hromadně, upozorňovali na nízký standard ubytování či následné bydlení s osobami, o jejichž zdravotním stavu nic nevěděli.

První případy koronaviru úřady na Slovensku oznámily na začátku března, tedy ještě za předchozí vlády. Před třemi týdny počty nových nakažených v zemi výrazněji klesly a na nízké úrovni se udržely i v uplynulých dnech. Do dneška zaznamenalo zhruba pět a půl milionové Slovensko dohromady 1477 infikovaných, z nichž se 1112 uzdravilo a 27 lidí s koronavirem zemřelo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Polské vládní strany prozatím zažehnaly krizi podpisem koaliční smlouvy

26.09.2020 16:24 Tři strany polské koaliční vlády podepsaly dnes novou koaliční smlouvu, a prozatím tak překonaly…

Páteční útok v Paříži asi souvisel s karikaturami Mohameda

26.09.2020 14:57 Páteční útok v Paříži, při němž útočník pobodal dva lidi nedaleko někdejšího sídla redakce…

Slovensko hlásí rekordních 552 nakažených za den

26.09.2020 13:16 Na Slovensku se koronavirus za den prokázal u rekordních 552 lidí, informují slovenská média s…

Španělská policie má pohotovost, očekává protesty v ulicích

26.09.2020 12:38 Policie ve španělském autonomním regionu Katalánsko má v těchto dnech pohotovost v očekávání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama