Slovensko diskutuje o otevření kostelů a obnovení bohoslužeb

Slovenská vláda znovu diskutuje o povolení bohoslužeb, přestože země je v nejhorší situaci od začátku pandemie, upozornil dnes list Sme na svém webu. Nápad otevřít kostely zazněl od ministra práce Milana Krajniaka, podle něhož modlitba může pomoci a duchovní služba uškodit nemůže.

Slovensko, ilustrační foto
doporučujeme

Zbytku koalice se ale myšlenka nelíbí kritizoval ji i premiér Igor Matovič. "Bylo by to mimořádné epidemiologické riziko," prohlásil šéf vlády na dnešní tiskové konferenci.

Deník Sme připomněl, že Matovičova vláda otevřela kostely v listopadu, tedy v době, kdy byly školy kvůli pandemii zavřené.

Krajniak z koaličního uskupení Jsme rodina tvrdí, že v životě se dějí i věci, které nedávají vědeckou logiku, ale přesto mohou pomoci. Odvolává se mimo jiné na údajný zázrak z osmnáctého století

K ministrově iniciativě se připojila poslankyně Anna Záborská z poslaneckého klubu premiérovy strany Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO). Ale pro většinu politiků a odborníků zůstává tato iniciativa podle Sme nepochopitelná.

"Krajniak přichází s návrhem v době, kdy je na tom Slovensko nejhůř na světě v počtu úmrtí na covid-19 v přepočtu na počet obyvatel a současně vede i v počtu hospitalizací s touto nemocí," napsal list Sme.

Deník citoval epidemioložku Alexandru Bražinovou, že kostely jsou rizikové prostředí, kde se shromažďují ve velkém počtu starší lidé, kteří jsou rizikovou skupinou. "Momentálně proto určitě není vhodná situace na jejich otevírání," prohlásila.

Předsedkyně sdružení soukromých sociálních zařízení Anna Ghannamová ministrovi Krajniakovi doporučila, aby se raději zaměřil na rychlejší očkování v domovech sociálních služeb. Očkovány jsou jen dvě pětiny jejich obyvatel, uvedla podle Denníku N.

Krajniakova iniciativa následuje týden poté, co se pro otevření kostelů vyslovili i katoličtí biskupové. Minulé úterý v dopise vládě kritizovali dlouhodobý a celoplošný zákaz bohoslužeb. "Věřící mají pocit, že je jejich církev v těžké době opustila," napsali.

Krajniak argumentuje tím, že klienti domovů sociální péče, kteří mají přístup k duchovní službě, měli lepší průběh nemoci. Uvedl však, že jde jen o jeho zkušenost a že nemá důkazy ani vědeckou studii.

Důkaz o léčebné síle víry má představovat událost z roku 1710, kdy v Trnavě řádil mor. Tuto epidemii se podle Krajniaka podařilo zažehnat společnou modlitbou v místním chrámu. "Stal se zázrak. V tu chvíli mor skončil. Od té chvíle už v Trnavě nikdo na mor nezemřel," napsal ministr na facebooku a vyzval k obnovení bohoslužeb, "aby nás Bůh našich otců a dědů ochránil před covidem a zbavil nás covidu co nejrychleji".

Téma se má dostat na nejbližší koaliční radu, poznamenal server Pravda.sk s odvoláním na politiky vládní koalice.

Za neděli na Slovensku přibylo 649 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 72 úmrtí. Počet hospitalizovaných se zvýšil o 127 na 3963 pacientů, což je nejvíce od začátku pandemie, uvedl list Pravda s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví. Celkový počet nakažených od začátku pandemie se blíží 300.000. Covidu-19 podlehlo 6577 lidí, dalších 1334 zemřelých mělo i příznaky této nemoci. První dávku vakcíny dostalo 272.341 lidí, 95.291 i druhou dávku.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Přes 14 tisíc nově nakažených. Česko je nejhorší v EU, počet…

26.02.2021 09:56 Aktualizováno V Česku přibylo ve čtvrtek 14 457 nově nakažených lidí. Počet úmrtí s koronavirem se k dnešní osmé…

Polští mladíci letěli do Mexika za prací, namísto toho přišli o orgány

26.02.2021 08:11 Polskem otřásl osud dvou dvacetiletých mladíků, kteří tento měsíc odletěli do Mexika za přislíbenou…

Nakažlivější mutace koronaviru je v Česku. Vláda zváží omezení pohybu

25.02.2021 22:05 Aktualizováno Ve středu přibylo v Česku 13 657 nakažených. Vláda bude dnes pokračovat v jednáních o zpřísnění…

Audit z Bruselu: Babiš je ve střetu zájmů ohledně zemědělských dotací.…

25.02.2021 22:05 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš je podle druhého auditu Evropské komise ohledně čerpání zemědělských dotací ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama