Slovensko do boje s covidem nasadí armádu, přírůstek nakažených je opět rekordní

Slovensko třetí den za sebou zaznamenalo rekordní přírůstek nakažených koronavirem, za čtvrtek testy odhalily 1184 infikovaných. Hygienikům a zdravotnickým zařízením v pětimilionové zemi pomohou vojáci.

Marek Krajčí (ministr SR)
doporučujeme

Vláda na dnešní mimořádné schůzi schválila nasazení nanejvýš 1500 příslušníků ozbrojených sil na pomoc při zvládání pandemie nemoci covid-19, informovali členové slovenské vlády a úřady.

Hranici tisíc nových zjištěných nákaz za jeden den Slovensko překročilo již ve středu. Ve čtvrtek byl zase počet provedených testů byl poprvé vyšší než 10.000.

Slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí novinářům řekl, že počet případů infekce se v zemi zdvojnásobil již během sedmi dnů. Reprodukční číslo, které udává, kolik dalších lidí jeden infikovaný v průměru nakazí, podle ministra na Slovensku dále stoupá a přesáhlo úroveň 1,4.

Vojáci budou například pomáhat při odběru vzorků pro testy na koronavirus a hygienikům při dohledávání lidí, kteří byli v kontaktu s nakaženými. Ministr obrany Jaroslav Naď řekl, že o nadcházejícím víkendu bude v souvislosti s covidem-19 nasazeno několika stovek vojáků. Armáda pomáhala již během první vlny covidu-19, na jaře vojenští zdravotníci odebírali vzorky k testování na koronavirus v lokalitách s romským obyvatelstvem.

Krajčí uvedl, že Slovensko příští týden obdrží půl milionu takzvaných antigenových testů na koronavirus, které ukážou výsledek rychleji než klasický test. Slovensko tak bude moci ještě více zvýšit kapacitu vyšetření, která nyní podle Krajčího činí 15.000 testů denně. Slovenská média dříve uvedla, že země se řadí v EU ke státům, které v přepočtu na obyvatele testují na koronavirus nejméně.

Slovenská firma MultiplexDX odpoledne na tiskové konferenci za účasti premiéra Igora Matoviče oznámila, že zemi věnuje 100.000 obvyklých PCR testů na koronavirus, na jejichž vývoji se dříve v tomto roce podíleli také vědci z několika dalších institucí. Biochemik a zástupce MultiplexDX Pavol Čekan řekl, že nová série testů je ještě přesnější než na jaře, kdy firma rovněž věnovala testy na koronavirus státu. Vývoj testu a jeho výrobu tehdy financovala softwarová společnost Eset. MultiplexDX také připravuje výrobu rozlišovacího testu mezi chřipkou a koronavirem.

Na začátku října Slovensko až na výjimky zavedlo například povinné nošení roušek i venku, omezilo hromadné akce a konání některých z nich zakázalo. Premiér Igor Matovič ve čtvrtek řekl, že pokud zmíněná opatření nepomohou zpomalit šíření koronaviru, bude potřeba schválit další omezení. Předseda slovenské vlády se rovněž vyslovil pro omezení výjimek při cestování z Česka na Slovensko, které umožňují vybraným skupinám cestujících vyhnout se předkládání testu na koronavirus nebo nastoupit do karantény.

Polsko čtvrtý den v řadě hlásí rekordní nárůst nových případů nákazy koronavirem, za posledních 24 hodin jich přibylo 4739 na celkových 116.338. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví. Vláda této země s asi 38 miliony obyvatel kvůli nepříznivému epidemickému vývoji od soboty zpřísňuje opatření proti šíření nákazy. Bilance úmrtí se za poslední den zvýšila o 52 na celkových 2919.

Nejvíc nově nakažených evidují hygienici v Malopolském vojvodství u hranice se Slovenskem, dále pak v Mazovském vojvodství, v němž leží Varšava, třetí je Slezské vojvodství u hranic s Moravskoslezským krajem. Nemocnicím v nejvíce zasažených regionech docházejí místa pro nemocné s covidem-19. Například v Cieszyně je obsazených 21 lůžek z dvaadvaceti. V krakovské fakultní nemocnici kapacita lůžek na jednotce intenzivní péče pro nemocné s covidem-19 byla překročena o deset. "Kdyby to záleželo na mně, přemýšlel bych teď, do které krakovské školy nebo do jakého sálu v kulturním zařízení by bylo potřeba poslat lůžka," citovala polská média ředitele nemocnice Marcina Jendrychowského.

Premiér Mateusz Morawiecki ve čtvrtek oznámil, že od soboty budou lidé v celé zemi muset nosit roušky i venku, kapacita kin nebo divadel bude omezena na 25 procent, v restauracích musí na každého hosta připadat čtyři metry čtvereční. Nevyloučil ani, že by vláda mohla vyhlásit nouzový stav, jako se tomu stalo v Česku a na Slovensku. Očekává se také, že v sobotu úřady oznámí nová pravidla pro fungování škol.

Policie začátkem týdne varovala, že začíná prosazovat přístup "nulové tolerance" vůči lidem, kteří nenosí roušku v místech, kde je to povinné. Rozhlasová stanice RMF FM dnes informovala, že za čtvrtek strážci zákona rozdali 621 pokut za porušování tohoto předpisu a poslali k soudu případy skoro 80 lidí, kteří nechtěli peněžitý trest přijmout. Výše pokuty je 500 zlotých (přes 3000 korun).

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo má nejvyšší přírůstek nakažených od začátku epidemie, zavřou se…

30.10.2020 08:14 V Německu ve čtvrtek přibylo 18.681 potvrzených případů nákazy koronavirem. To je nejvíce od…

Útok u kostela v Nice: Terorista ženě uřízl hlavu, mrtvých je více

29.10.2020 22:04 Aktualizováno Útočník s nožem při útoku v kostele v jihofrancouzském přímořském městě Nice uřízl hlavu ženě a…

Itálie má skoro 27 tisíc nových případů nákazy, rekord hlásí také Španělsko

29.10.2020 20:23 Aktualizováno V Itálii přibylo za poslední den na 26.831 lidí nakažených koronavirem, nejvíc od začátku epidemie.…

Francie přitvrdila. Lidé smí od pátku jen do školy a do práce

29.10.2020 20:10 Francie dnes ohlásila 47.637 nových případů nákazy koronavirem za posledních 24 hodin, ve středu to…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama