Slovensko dosáhlo nelichotivého prvenství. 74 procent vzorků vykázalo britskou mutaci

Téměř u tří čtvrtin zkoumaných vzorků na Slovensku analýza prokázala přítomnost nakažlivější mutace koronaviru, řekl dnes novinářům ministr zdravotnictví Marek Krajčí. Podle premiéra Igora Matoviče nebyl v žádné jiné zemi EU zjištěn tak vysoký podíl zmíněné britské varianty koronaviru než na Slovensku. Slovenská vláda na dnešním jednání znovu prodloužila nouzový stav v souvislosti s epidemií a také zákaz vycházení s výjimkami.

Koronavirus SARS-CoV-2
doporučujeme

V zemi pod Tatrami tak nadále bude povinné potvrzení o negativním výsledku testu na koronavirus i pro cesty lidí do zaměstnání, nikoliv už ale pro pobyt v přírodě v rámci jednoho okresu.

Slovenské úřady zjistily nakažlivější mutaci koronaviru u 74 procent z celkově 1962 zkoumaných vzorků. Nejvíce postiženými jsou regiony na západě země, nejde ale o okresy na společné hranici s Českem.

"Nyní dobře rozumíme, proč zákaz vycházení a opatření nemají takový efekt, jak jsme očekávali. Při každém uvolnění opatření může virus způsobit explozi nových případů," uvedl Krajčí. V zemi v uplynulých týdnech stoupal počet hospitalizovaných s koronavirem.

Od příštího týdne úřady umožní otevřít část škol s výjimkou nejpostiženějších regionů. Některá města ale oznámila, že i s ohledem na to, že příslušné usnesení vláda schvalovala až dnes, školy zatím neotevřou.

Obyvatelé Slovenska při cestě do zaměstnání nadále budou muset mít negativní test, v méně epidemicky postižených okresech postačí absolvování testu jednou za dva nebo tři týdny. Naopak, při pobytu v přírodě v rámci okresu svého bydliště lidé již potvrzení o testu potřebovat nebudou.

Koalice při schvalování opatření včetně prodloužení výrazného omezení volného pohybu osob nebyla jednotná. Opatření nepodpořily dvě menší strany ze čtyřčlenné koalice. Například šéf strany Svoboda a solidarita Richard Sulík kritizoval, že nadále se značná část Slovenska bude muset testovat. Plošné testování v minulosti opakovaně prosazoval premiér Matovič.

Nouzový stav a omezení volného pohybu obyvatel na Slovensku budou nově podle usnesení vlády trvat do 19. března. Prodloužení nouzového stavu ještě musí schválit parlament, ve kterém se vláda opírá o pohodlnou většinu. V zemi zůstávají uzavřena například lyžařská střediska, nákupní centra, kina, divadla a až na výjimky také ubytovací zařízení.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Neschvalujte Sputnik V, vyzvala EMA státy EU. O ruskou a čínskou vakcínu…

08.03.2021 22:01 Aktualizováno Německo dnes pokračuje v postupném uvolňování protikoronavirových opatření, otevřít se mohou s…

Německo výrazně urychlí očkování, zapojí se 75 tisíc lékařů

08.03.2021 21:48 Německo chce tento a příští měsíc výrazně urychlit očkování obyvatel proti covidu a na začátku…

Papež František zvažuje cestu na Slovensko

08.03.2021 20:46 Papež František dnes oznámil, že se v září vydá do Maďarska. Naznačil také, že při této…

Brusel chce mít zastávky MHD pojmenované po ženách

08.03.2021 20:15 Bruselský dopravní podnik na dnešní Mezinárodní den žen přejmenoval deset stanic metra po slavných…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama