Slovensko eviduje rekordní přírůstek nakažených, v Polsku se zavřou hřbitovy

Laboratoře na pětimilionovém Slovensku ve čtvrtek odhalily rekordních 3363 nově nakažených koronavirem při vůbec nejvyšším počtu přes 16.500 provedených testů. Dosavadní denní maximum ze soboty minulého týdne bylo 3042 potvrzených případů infekce. Slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí řekl, že díky zavedeným karanténním opatřením země při vývoji koronavirové nákazy již patrně nebude kopírovat ČR.

Marek Krajčí (ministr SR)
doporučujeme

Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo slovenské ministerstvo zdravotnictví.

O nadcházejícím víkendu se na Slovensku uskuteční celostátní testování obyvatel na koronavirus, od kterého si vláda slibuje odhalení ohnisek nákazy a následné zpomalení růstu počtu infikovaných.

Na onemocnění covid-19 zemřelo v zemi pod Tatrami dalších 12 lidí, celkový počet obětí pandemie tak stoupl na 212. Slovensko do statistik zahrnuje úmrtí na plicní formu covidu-19, což je určováno pitvou.

Po dřívějším skokovém nárůstu počtu nových případů infekce slovenští politici a odborníci varovali, že se Slovensko vydalo českou cestou. Podle Krajčího poslední vývoj nákazy ale není tak dramatický. "Zdá se, že Slovensko má ustálené reprodukční číslo díky tomu, že jsme některá opatření přijali dříve než v České republice," řekl novinářům ministr. Slovensko za poslední dva týdny zaznamenalo 489 nových případů koronaviru v přepočtu na 100.000 obyvatel, v Česku tento ukazatel dosáhl 1481 případů.

Spolu s výrazným nárůstem potvrzených případů infekce, které Slovensko zaznamenává v posledních zhruba třech týdnech, se v zemi zvyšuje počet hospitalizovaných s covidem-19. Některé nemocnice již upozornily, že jsou blízko k plnému obsazení lůžek vyčleněných pro lidi s koronavirem. Podle Krajčího v rámci celé země je ještě k dispozici zhruba polovina lůžek.

Bratislava od začátku října postupně zpřísnila karanténní opatření kvůli koronaviru. Minulý týden se v nejpostiženějších okresech uskutečnila úvodní fáze testování obyvatel na koronavirus, na kterou o víkendu navážou testy po celé zemi.

Přípravy největší logistické akce v novodobé slovenské historii ale provázejí například stížnosti samosprávy na nedostatek personálu. Také prezidentka Zuzana Čaputová dnes dopoledne upozornila, že kvůli nedostatečné testovací kapacitě nebudou moci být otestování všichni zájemci.

Slovensku podle ministerstva obrany se zajištěním plošného testování obyvatel pomůže Rakousko, které vyšle 50 svých vojenských mediků. Maďarsko podle slovenského ministerstva zahraničí zase poskytne 200 zdravotníků.

Účast na celostátním testování nebude povinná, na obyvatele s negativním výsledkem testu na korovirus se ale příští týden nebude vztahovat výrazné omezení volného pohybu osob. Čaputová vybídla ke zmírnění tohoto opatření. Zákaz vycházení s řadou výjimek platí na Slovensku již od 24. října.

V Polsku za poslední den přibylo 21.629 nových případů nákazy koronavirem, což je nejvíc od začátku epidemie. Nové rekordní bilance země nyní hlásí prakticky denně. Premiér Mateusz Morawiecki dnes oznámil, že kvůli rychlému šíření nákazy se během nadcházejícího dušičkového víkendu, kdy si lidé připomínají památku zesnulých, uzavřou všechny hřbitovy. Ministerstvo obrany uvedlo, že na pomoc zdravotníkům pošle dalších 17.000 vojáků.

V zemi s přibližně 38 miliony obyvatel se od začátku pandemie nakazilo 340.834 lidí, z nichž 5351 nákaze podlehlo. Jak již dříve upozornila agentura Reuters, během necelého měsíce se počet potvrzených případů nákazy více než ztrojnásobil.

Ve čtvrtek úřady hlásily 20.156 nově nakažených a 301 úmrtí, což v případě obou údajů představovalo rekordní čísla. Dnes obětí přibylo 202.

Premiér Morawiecki dnes na tiskové konferenci řekl, od soboty do pondělí zůstanou zavřené všechny hřbitovy, uvedla agentura PAP. Odborníci už dříve varovali, že svátek Všech svatých, kdy se na hřbitovech setkávají zástupy lidí a který je v Polsku příležitostí k rodinným návštěvám, bude z epidemického hlediska velice rizikový. Na cesty se totiž během Dušiček vydávají zejména starší lidé, kteří jsou k nákaze náchylnější. "Tradice nejsou tak důležité jako váš život," řekl premiér.

Šéf vlády apeloval na občany starší 70 let, aby po následující dva týdny zůstávali co nejvíce doma. Na dva týdny mají z domova pracovat i všichni státní zaměstnanci, u nichž to dovoluje povaha jejich činnosti. Situace se podle Morawieckého zlepší až začátkem příštího roku, kdy by měly být k dispozici i první dávky vakcíny.

V polských nemocnicích je aktuálně přes 15.400 pacientů s covidem-19, 1254 z nich je napojeno na ventilátory. V některých regionech, včetně Mazovského vojvodství, v němž leží i metropole Varšava, jsou podle polských médií prakticky všechna lůžka s ventilátory obsazená.

Ve zdravotnictví nyní pomáhají zhruba 3000 vojáků a nově jich má být 20.000, polovinu z nich budou tvořit členové aktivních záloh. Vojáci se mají podílet zejména na přípravě polních nemocnic, budou pomáhat lékařům s tříděním pacientů, zřizovat nová testovací místa a pomáhat seniorům.

Ve Varšavě se má dnes uskutečnit další velký protest proti prakticky úplnému zákazu interrupcí, jak jej prosadil minulý týden ústavní soud, tvořený převážně soudci nominovanými vládnoucí konzervativní stranou Právo a spravedlnost (PiS). Organizátorky slibují dosud nejvyšší účast, a to navzdory výzvám premiéra, aby kvůli rychlému šíření nákazy od dalších protestů upustily. V médiích se spekuluje, zda a kdy vláda vyhlásí další celostátní karanténu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ochránci práv kritizují návštěvu egyptského prezidenta ve Francii

05.12.2020 13:05 Francouzské organizace na ochranu lidských práv vyzvaly francouzského prezidenta Emmanuela Macrona,…

Německo eviduje 23.318 nově nakažených koronavirem a téměř 500 úmrtí

05.12.2020 09:47 V Německu přibylo za uplynulých 24 hodin 23.318 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 483…

Evropou obchází strašidlo dluhové krize, varuje analytik před dopady…

05.12.2020 00:01 NÁZOR - Evropskou ekonomiku obchází strašidlo, konstatuje Desmond Lachman v komentáři pro server…

Slovenský soud poslal stíhaného finančníka Haščáka do vazby

04.12.2020 21:50 Aktualizováno Advokát finančníka už dříve označil obvinění svého klienta za nedůvodné. Pochybnosti v souvislosti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama