Slovensko hlásí rekord, 235 infikovaných koronavirem za den

Slovensko ve čtvrtek zaznamenalo rekordní denní přírůstek nových případů koronaviru od propuknutí pandemie nemoci covid-19. Testy v zemi pod Tatrami, která má necelých 5,5 milionu obyvatel, potvrdily dalších 235 infikovaných.

Bratislava
doporučujeme

Informovalo o tom dnes slovenské národní centrum zdravotnických informací. Také počtem obyvatel dvojnásobně větší Česko dosáhlo rekordního nárůstu počtu nakažených, který ve čtvrtek poprvé přesáhl hranici 3000 infikovaných.

"Situace na Slovensku se zhoršuje. Obáváme se toho, že pokud nezačneme být zodpovědní, situace se může zhoršit mnohem razantněji než dosud," řekl odpoledne novinářům slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí. Pomoci by podle něj mohl nově zavedený zákaz konání oslav, diskoték a podobných akcí v barech, nočních klubech či restauracích. Výjimku mají například svatby.

Při stávajícím vývoji covidu-19 by Slovensko podle ministra mohlo na konci října zaplnit pacienty všech 70 lůžek na jednotkách intenzivní péče, které jsou v souvislosti s pandemií vyčleněny na infekčních odděleních v nemocnicích. To by si pak vyžadovalo nová lůžka, které jsou nyní určená pro jiné pacienty.

Dosud nejvyšší potvrzený denní přírůstek nakažených, a to 226 případů, mělo Slovensko na začátku září. Počty nakažených v zemi začaly po předchozím poklesu stoupat v červenci a v srpnu pak úřady opakovaně registrovaly trojciferné denní přírůstky infikovaných.

Celkově Slovensko dosud potvrdilo 6256 infikovaných a 39 úmrtí lidí s koronavirem.

Krajčí obhajoval zařazení Česka kvůli šíření koronaviru na slovenský seznam rizikových zemí, což vedlo k omezením při cestování z ČR na Slovensko. "Česko zaznamenává enormní nárůst, v příštích dnech pravděpodobně předběhne Francii a bude druhou nejrizikovější zemí v Evropě, po Španělsku," řekl slovenský ministr.

Na Slovensku nadále platí povinné nošení roušek nebo jiný způsob překrytí nosu a úst v interiérech budov, opatření se vztahuje také na starší žáky ve školách. Omezen je rovněž počet účastníků hromadných kulturních, společenských či sportovních akcí. Podle Krajčího slovenská karanténní omezení jsou mírnější než v některých jiných zemích EU.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dva tisíce lidí v Berlíně demonstrovaly proti koronavirovým opatřením

25.10.2020 19:53 Aktualizováno Zhruba dva tisíce lidí se dnes sešly v centru Berlína na demonstraci proti opatřením, která přijala…

Koronavirus se dál šíří Evropou, řada zemí hlásí nové rekordy

25.10.2020 18:35 V Evropě výrazně přibývá lidí nakažených novým koronavirem. Nejvyšší denní přírůstky od začátku…

Španělsko schválilo nouzový stav a zákaz nočního vycházení

25.10.2020 17:03 Španělská vláda dnes na mimořádné schůzi schválila kvůli dalšímu nárůstu počtu případů nákazy novým…

Italové protestovali proti opatřením, ta se dále zpřísní

25.10.2020 16:31 V Římě se v noci na dnešek střetli odpůrci protiepidemických opatření s policií. Protestující v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama