Slovensko hodlá dál bojovat s korupcí, kritiku od Evropské komise pokládá za férovou

Výhrady, které Evropská komise (EK) ve středu uvedla ve zprávě o stavu právního státu na Slovensku, bere Bratislava s velkou vážností. Boj proti korupci patří k prioritám současné vlády. V reakci na závěry EK to dnes uvedl státní tajemník (náměstek) slovenského ministerstva zahraničí Martin Klus.

Národná rada Slovenskej republiky
doporučujeme

"Tak jako v případě ostatních zemí i nás komise v nové zprávě nejen férově kritizuje (například v otázce justice, korupce či médií), ale i pojmenovává pozitivní trendy. Boj proti korupci je jednou z priorit současné vlády a ani upřímné a konkrétní snahy o posílení transparentnosti našeho soudnictví formou reforem tomuto kabinetu nelze upřít," napsal Klus na sociální síti.

Evropská komise vidí rezervy v boji proti korupci nebo v pluralitě médií kromě Slovenska například také u Česka, Rumunska, Bulharska či Chorvatska. Nejvážnější výhrady ale dala najevo k situaci v Maďarsku a v Polsku, s nimiž dlouhodobě vede řízení kvůli porušování evropských hodnot.

Současná slovenská vláda premiéra Igora Matoviče, která nastoupila po únorových volbách, slíbila ve svém programovém prohlášení kromě jiného očistu justice či boj proti korupci. Ve středu kabinet schválil návrh reformy soudnictví, která by měla přinést změny ve fungování klíčových institucí justičního systému a také zavést podrobnější prověřování majetkových poměrů soudců.

"Slováci a Slovenky stále málo důvěřují soudům, a to chceme změnit. Zároveň se ovšem více věnujeme tématům právního státu, což konstatuje i nová zpráva," uvedl Klus k hodnocení ze strany EK.

Policie letos v březnu v největší korupční kauze v historii slovenského soudnictví obvinila 13 soudců. Po parlamentních volbách kriminalisté zadrželi a obvinili v jiných korupčních kauzách také několika bývalých vysokých úředníků v různých institucích. Mezi nimi jsou například někdejší šéf správy státních hmotných rezerv nebo bývalý ředitel zemědělské platební agentury.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útok u kostela v Nice: Terorista ženě uřízl hlavu, mrtvých je více

29.10.2020 22:04 Aktualizováno Útočník s nožem při útoku v kostele v jihofrancouzském přímořském městě Nice uřízl hlavu ženě a…

Itálie má skoro 27 tisíc nových případů nákazy, rekord hlásí také Španělsko

29.10.2020 20:23 Aktualizováno V Itálii přibylo za poslední den na 26.831 lidí nakažených koronavirem, nejvíc od začátku epidemie.…

Francie přitvrdila. Lidé smí od pátku jen do školy a do práce

29.10.2020 20:10 Francie dnes ohlásila 47.637 nových případů nákazy koronavirem za posledních 24 hodin, ve středu to…

Lídři zemí EU probírají další spolupráci při boji proti covidu-19

29.10.2020 19:22 O další koordinaci boje proti rychle se šířící koronavirové nákaze jednají dnes večer na dálku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama