Slovensko je podle Hegera připraveno podpořit sankce proti Bělorusku

Slovensko je připraveno podpořit případný návrh zavedení sankcí Evropské uniue vůči Bělorusku v souvislosti s incidentem s letadlem aerolinek Ryanair a zadržením novináře a odpůrce běloruské vlády Ramana Prataseviče, který byl na palubě letounu. Před dnešním summitem státníků členských zemí evropského bloku to novinářům řekl premiér Eduard Heger.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Slovenské ministerstvo zahraničí si předvolalo zástupce běloruského velvyslanectví, kterému tlumočilo protest slovenské vlády vůči zmíněnému postupu Minsku.

"Je pro nás neakceptovatelné donutit přistát letadlo v Minsku a takovýmto způsobem pod falešnou záminkou zadržet novináře. Jsme připraveni podpořit všechny návrhy reakce včetně sankcí. Je třeba přitom dát pozor, abychom nezhoršili pozici občanů Běloruska, běžných lidí," řekl Heger.

Běloruské úřady o víkendu přinutily letadlo společnosti Ryanair na trase z Atén do Vilniusu přistát v Minsku, aby mohly zatknout Prataseviče. Incident kritizovala EU, NATO a některé země včetně Česka.

Slovenské ministerstvo zahraničí označilo vynucené přistání civilního letu pod záminkou bomby na palubě letadla a následné zatčení novináře za důkaz, že běloruský režim nemá žádné zábrany při potlačování práv běloruských občanů a neštítí se ani hazardovat se životy obyvatel jiných zemí. Odsuzující usnesení vůči postupu Běloruska schválili i poslanci evropského výboru slovenského parlamentu.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko nadále uvolňuje opatření. Čechům stačí negativní test, vyhnou se…

14.06.2021 22:03 Aktualizováno Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro…

Biden se na summitu NATO poprvé setkal s Erdoganem

14.06.2021 21:50 Americký prezident Joe Biden se dnes v Bruselu po summitu NATO poprvé setkal s tureckým prezidentem…

Lídři zemí NATO vytyčili strategii do roku 2030 a podpořili Česko ve sporu…

14.06.2021 20:44 Lídři třicítky států Severoatlantické aliance se dnes na vrcholné schůzce v Bruselu dohodli na…

Itálie a Portugalsko zahájily další fáze rozvolnění omezení

14.06.2021 19:50 Itálie a Portugalsko dnes zahájily další rozvolňování protikoronavirových omezení. Portugalsko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama