Slovensko jedná po vzoru Česka. Žádá zdravotníky v zahraničí o návrat do vlasti

K návratu do vlasti kvůli koronavirové krizi vybídlo dnes slovenské ministerstvo zdravotnictví ty zdravotníky, kteří pracují v cizině. Děje se tak v situaci, kdy se nemocnice v zemi pod Tatrami začínají rychle plnit pacienty s onemocněním covid-19.

Marek Krajčí (ministr SR)
doporučujeme

Mnoho slovenských lékařů či zdravotních sester působí i v České republice. Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka může být slovenských lékařů v Česku zhruba 2000 až 3000 a ještě více zdravotních sester.

Slovenské zdravotnictví se dlouhodobě potýká s nedostatkem personálu. Podle dřívějších odhadů v pětimilionové zemi chybí 3500 lékařů a také několik tisíc sester.

"Nacházíme se v době a v situaci, jaké slovenské zdravotnictví ještě nečelilo. Naším prvořadým cílem je ochránit zdraví a životy občanů Slovenska. Prosím proto zdravotníky v zahraničí, aby přišli pomoci do své vlasti s péčí o pacienty s covid-19," uvedl ministr zdravotnictví Marek Krajčí v tiskové zprávě.

"Výzva je logická a dá se očekávat, že část zdravotníků ji vyslyší," řekl ČTK prezident komory Kubek. Sám nedávno vyzval lékaře v zahraničí, aby se vrátili pomoci do Česka. Přihlásily se jich asi dvě desítky. "Musí se dohodnout se svým stávajícím zaměstnavatelem. V rámci EU ale mechanismus uznání kvalifikací není složitý," dodal.

Bratislava má zájem zejména o lékaře a sestry se specializací v oblasti anesteziologie a intenzivní medicíny. Právě tato skupina zdravotníků je potřebná při péči o vážně nemocné pacienty s covidem-19.

Slovenští zdravotníci odcházeli do ciziny za lepšími platovými či pracovními podmínkami nebo v zahraničí zůstali po studiu. Slovenské ministerstvo zdravotnictví slíbilo, že bude rychleji uznávat kvalifikace pro případ, že lékaři či sestry ze Slovenska získali doklady o vzdělání v EU.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skandál kolem extremismu v řadách německé policie se rozrůstá, byly další…

24.11.2020 14:04 Aktualizováno Skandál kolem extremistických názorů v řadách německé policie na západě země se dál rozrůstá. Na…

Evropská komise má šestou smlouvu na vakcínu proti covidu, Moderna dodá až…

24.11.2020 13:53 Evropská komise dojednala smlouvu s americkou firmou Moderna, která státům Evropské unie zajistí až…

Europoslanci schválili zavedení kolektivních zákaznických žalob

24.11.2020 13:33 Poškození zákazníci v zemích Evropské unie budou mít právo podávat kolektivní žaloby ve svých…

Rakousko v lednu zahájí systematické očkování proti covidu, první na řadě…

24.11.2020 13:10 Systematické očkování rakouské populace proti covidu-19 začne v lednu, a to nejdříve v domovech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama